Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Bez této krásně rudé rostliny bychom si Vánoce už ani nedokázali představit. Pojďme si společně povědět, co při nákupu sledovat, jakých chyb se při péči o ni vyvarovat (průvan, chlad, přelití). A jak ji v květináči vánočně dozdobit.

Vánoční hvězda: Jak ji správně koupit a uchovat dlouho krásnou

Vánoční hvězda
zdroj: oficiální zdroj Vánoční hvězda
aktualizováno 02.12.2014, 00:45 | 02.12.2014, 00:44 | Nova.cz

Bez této krásně rudé rostliny bychom si Vánoce už ani nedokázali představit. Pojďme si společně povědět, co při nákupu sledovat, jakých chyb se při péči o ni vyvarovat (průvan, chlad, přelití). A jak ji v květináči vánočně dozdobit.

O vánoční hvězdě se obecně ví, že červené lupeny vlastně nejsou květy. Kvítky jsou drobounké, ukryté právě uprostřed těchto výrazných listenů. Možná méně se ví, že pochází z Mexika a střední Ameriky a jméno dostala po diplomatovi Joelovi Poinsettovi, který byl také vášnivým botanikem a rostlinu vlastně přiblížil mnoha lidem.

 K nám se poinzécie dostala poměrně pozdě, až v 60. letech 20. století, ale začala se tady úspěšně pěstovat a tuto dovednost umějí čeští zahradníci dodnes.

Podívejme se, jaké rostliny například u nás vyrostou – nejen červené, ale i růžové nebo béžové, někdy dokonce žíhané. Většinou si pořizujeme vánoční hvězdu ve střední velikosti, ale můžeme volit i rostlinu miniaturní aneb statnou s více výhony.

 

Vánoční hvězda
(Foto: oficiální zdroj)Aby nám rostlina vydržela od adventu až do nového roku, pečlivě si ji vybereme. Především bude poinzécie pěkně sytě vybarvená a řádně olistěná. Nenápadné kvítky mezi listeny se budou právě rozvíjet. Přednost dáme rostlinám v hutnějším substrátu, naše tuzemské jej mají. Čistá rašelina snadno prosychá a má málo živin, musíme přihnojovat. Řádně si necháme rostlinu zabalit, celofánová manžeta není žádná ochrana a rostlina je citlivá na průvan a chlad.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak pěstovat vánoční hvězdu, aby dlouho vydržela
Květiny léčí! Tipy, kterým se bude dařit v obýváku!
Vyberte si kaktus na zimu


Nesnáší přemokření
– zalíváme ji pravidelně, ale v menších dávkách, když proschne vrchní vrstva půdy. Určitě nenecháváme vodu v podmisce. Doma ji dáme na světlé místo, ale nepatří k topení ani k míse s ovocem. Ideální je klasická pokojová teplota.

Vánoční hvězda
(Foto: oficiální zdroj)


Doma vánoční hvězdu můžeme jen postavit do květináče, ale můžeme s ní také zakouzlit – dáme ji například ještě do obvodového květináče, který je větší a vyložíme jej různou dekorací. Nebo ji dozdobíme v duchu výzdoby pokoje. Na obal dáme dekorační věnec a mnoho dalších možností. Kdo má dost místa, může si dokonce udělat kompozici buď stupňovitou z rostlin různých výšek, nebo použitím různých barev. Poinzécie se dá použít dokonce i řezaná, jen zde musíme po seříznutí odplavit mléko, které roní. A nebojte se, zkazky o její prudké jedovatosti, nezakládají na pravdě. Způsobuje při potřísnění mlékem nanejvýš kožní alergie. Za dobrou péči se rostlina bohatě odvděčí, často kvete ještě koncem ledna.
 

Vánoční hvězda
(Foto: oficiální zdroj)

 

Mohlo by vás zajímat:
Jak upéct perníkovou vánoční výzdobu?
Jak vyrobit fotokalendář z vlastních fotografií?
Na co si dát pozor při nákupu vánočních dárků přes internet?
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře