Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Konec roku sebou nese spoustu hezkých zážitků, sníh, mikuláškou nadílku, Vánoce a odpočinkové svátky. Těmto radovánkám často předchází stres, práce s úklidem, nekonečné pečením a nákup vánočních dárků. Vánoční úklid je nutným zlem a někteří se do ...

Vánoční úklid: Kdy začít a na co nezapomenout?

Úklid
zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com Úklid
aktualizováno 30.11.2016, 12:41 | 30.11.2016, 11:40 | doma.cz

Konec roku sebou nese spoustu hezkých zážitků, sníh, mikuláškou nadílku, Vánoce a odpočinkové svátky. Těmto radovánkám často předchází stres, práce s úklidem, nekonečné pečením a nákup vánočních dárků. Vánoční úklid je nutným zlem a někteří se do něj pouštějí na plno. Jak si rozplánovat čas na úklid nám poradí profesionálové na slovo vzatí.

Vánoční úklid je zvykem a v některých domácnostech se podobá téměř malé rekonstrukci. Lidé se pouští do malování, výměny nábytku či koberců. V takovém případě je nutné začít co nejdříve, tedy zhruba počátkem listopadu. Pokud jste neplánovali či nestihli takto velký úklid, pořád je čas na úklid střední, kdy budete věnovat pozornost věcem, ke kterým se v průběhu roku zřídka dostanete.

 

Na co nezapomenout?

 

„I střední vánoční úklid si je třeba umět zorganizovat. Větší čištění textilního zařízení, jako jsou sedací soupravy, textilní čalounění na židlích nebo koberce, bych doporučila přenechat odborníkům a jejich technice. Zvládnou to rychle a na vás bude jen dohlídnout na to, aby sedací souprava byla dostatečně zbavena přebytečné vody, tj. druhé vysáti bez aplikace čistícího roztoku. Pokud tuto náročnou práci svěříte odborníkům, pohled na čistou sedací soupravu, koberec a jiné čalouněné zařízení vás nabije energií do dalšího úklidu,“ radí Marie Zamazalová, profesionální školitelka dam na úklid ze společnosti LidskáSíla.cz.

 

1. V prvé řadě se pusťte do očištění topných těles, začátek topné sezóny je pro to vhodná doba a zamezíte tak víření prachu.
 

2. Druhý v pořadí je mrazák - odmrazit, zkontrolovat data spotřeby uložených zásob. Je před námi období zvýšené konzumace potravin a budete potřebovat více místa v mrazáku.
 

3. Spolu s mrazákem se postarejte i o chladničku. Jsou to práce zdlouhavé a neoblíbené. Když už jsme v kuchyni pustíme se rovnou i do čištění trouby. Čeká nás čas pečení cukroví, vánoček a jiných dobrot.

 

Úklid
(Foto: oficiální zdroj)

 

Další práce je možno naplánovat dvojím způsobem. Uklízet místnost po místnosti - začít ložnicí, pracovnou, dětským pokojem, obývacím pokojem a skončit kuchyní. Nebo si úklid rozdělit podle druhu práce - začneme čištěním oken, druhé pořadí přenecháme čištění a ošetření nábytku vně i uvnitř, čištění podlah v návaznosti na náročnost povrchu např. dřevěná podlaha je na ošetření náročnější než moderní materiály nebo dlažba.

 

BABSKÉ RADY:

Na mastnotu nejlépe zabírá jar s trochou prášku do pečiva nebo sody.
 

Na vodní kámen pak zaručeně funguje ocet.
 

Na příliš osahaný dřevěný nábytek použijte vlhký hadřík s mýdlem (a suchý na doleštění).
 

Na šmouhy na podlaze výborně funguje prostředek na zrcadla. Stačí přidat pár kapek do vody na podlahu a hadr moc nenamáčet..

 

Naše tipy: Pomocníci na úklid

 

Vánoční úklid
(Foto: Archiv firem)

 

* Pur Power Double Decruster (900 ml, 49,90 Kč), inovativní produkt na ruční mytí, který vaše nádobí zbaví mastnoty, zbytků škrobu nebo připálenin. Vyzkoušejte například variantu s vůní levandule.

 

* Revoluční prací ubrousky Colour Catcher (10 ks, 89 Kč) od značky K2r. Stačí vložit ubrousek do pračky před vložením prádla a přidat prací prostředek jako obvykle. Prací ubrousek zvládne zbytek hravě sám. Barevné částečky a špína se totiž obvykle uvolňují během praní do prací lázně, kde se mohou usadit na jiném kousku oděvu a nechtěně ho obarvit či způsobit zašednutí.

 

* Clin Ovocný ocet (500ml, 49 Kč) zajistí dokonalý lesk bez šmouh u všech skleněných povrchů – oken, zrcadel, skleněných stolků a prosklených skříněk. Příjemná vůně ovocného octu vás dobře naladí a tak zvládnete třeba i všechna okna naráz.

 
První způsob je přehlednější, práci můžete přerušit, když vás přepadne nečekaná návštěva a pokud se vám podaří zapojit ostatní členy rodiny, může to být i bezva zábava či příjemné povídání. Stejným způsobem pečují o byty klientů profesionální dámy na úklid.

 

Vyhoďte vše nepotřebné


Zkuste překonat nostalgii po starých nepotřebných předmětech a uvolněte prostor novým věcem, které vám udělají radost pod stromečkem. Vezměte pytel na odpadky a smeťte do něj vše, co jste v posledním roce nepoužili. Pokud se vám v šuplících válejí vybité baterie, prázdné tonery nebo staré mobilní telefony, existují snadné cesty, jak je ekologicky zlikvidovat. „Sběrná místa lze najít nejen v prodejnách s elektrospotřebiči, ale i ve školách, firmách či veřejných institucích. Ze sběrných míst jsou baterie odváženy k recyklaci, díky které jsou z nich získávány kovy jako olovo, zinek nebo nikl, které mohou být následně opětovně využity,“ vysvětlil David Vandrovec ze skupiny REMA, která zajišťuje systém zpětného odběru a recyklace elektrospotřebičů. Podobně můžete projít domácí lékárničku a vyřadit všechny léky s prošlou dobou použitelnosti. Nevyužitá léčiva vraťte do lékárny, kde zajistí jejich šetrnou likvidaci.

 

JAK NA ZÁCLONY?

Sněhově bílé záclony jsou nutností – díky vyprání místnost nejen provoní, ale i výrazně prosvětlí. Ideální je do bubnu pračky poskládat, prát na 40 °C a k prášku přidat bělidlo. Záclony neždímejte a naopak rovnou pověste.


Naše tipy: Provoňte si byt

 

Voňavé Vánoce
(Foto: Archiv firem)


* Tuhé WC bloky Bref (39 Kč) v limitované edici s vánoční vůní skořice. Skrývají v sobě čtyři funkce, které vaší toaletě dodají hygienickou čistotu, dokonalou čisticí pěnu, ochrání před vodním kamenem a navíc poskytnou nádhernou dlouhotrvající svěžest.
 

* Persil Power-Mix Caps (14 ks, 159 Kč), nabízí unikátní kombinaci výhod dvou pracích forem - prášku a gelu v jednom! Koncentrovaný gel dá sbohem mastným skvrnám a síla prášku zajistí bělost a odstranění i těch nejodolnějších skvrn.
 

* Vůně Air Wick Wax Melts (299 Kč). Nechte rozplynout své problémy spolu s vůní tajícího vosku. Novinka od značky Air Wick dokáže vykouzlit intenzivní vůni, ale přitom vůbec nevyužívá oheň.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Zapomeňte na chemii! Úklid bytu zvládnete s kávou, colou, octem nebo majonézou
6 triků, jak zrychlit domácí úklid
I chladnička s mrazničkou potřebují jarní úklid. Jak na to?

 

Vánoční úklid by pro vás neměl být stresující, vaše nervozita se přenáší na vaše okolí. Vánoce jsou svátky klidu a rodinné pohody, nezapomínejte na to.

 

Jste perfekcionalisti a potřebujete pocit dokonalosti? Požádejte o pomoc profesionální úklidové agentury, rády za vás převezmou povinnosti spojené s úklidem, na vás už zůstane jen ta příjemná část přípravy Vánoc, a to výzdoba vašeho domova. Ceny za úklid se pohybují kolem 150 Kč za hodinu práce.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lenka laskavá 10:47 21.07.2017
Díky za tipy. Chtěla bych se zeptat, jaký doporučujete vysavač? narazila jsem na průmyslové vysavače: http://www.maister.cz/Stroje/Vysavace/ které mě zaujaly výkonem, ale jsou vhodné i do domácnosti?