Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Otestovali jsme klasická másla různých značek i původů (Česko, Polsko, Francie i Irsko). Na která byste si měli dát pozor? U kterých neplatí, nižší cena rovná se nízká kvalita?

Velký redakční test: Hledali jsme nejlepší máslo na trhu

Test másel - 9
zdroj: Martin Chamer Test másel - 9
aktualizováno 26.10.2012, 00:00 | 26.10.2012, 00:00 | doma.cz/ina

Otestovali jsme klasická másla různých značek i původů (Česko, Polsko, Francie i Irsko). Na která byste si měli dát pozor? U kterých neplatí, nižší cena rovná se nízká kvalita?

Většina domácností se bez másla neobejde, někdy ho sice rádi nahrazujeme rostlinnými margaríny, ale chuti másla se nic nevyrovná. Pokud si chcete pochutnat a zároveň vám záleží na tom, abyste jedly kvalitní mléčné tuky, měli byste si dát při výběru v obchodě pozor. Podle čeho byste se měli při výběru másla řídit? Jaké máslo dopadlo v našem redakčním testě nejlépe a jaké naopak propadlo?


Aby se máslo, mohlo nazývat máslo, mělo by splnit několik kritériím, tím nejdůležitějším je obsah tuků. „Máslo může nést výrobek, který má minimální množství tuku 80 %. Obsah netuků (laktosa, mléčné bílkoviny, minerální látky) se pohybují obvykle do 2 %,“ vysvětluje na úvod potravinová technoložka Marcela Grecová. V našem testu tuto podmínku nesplňovala hned dvě „másla“. Podívejte se ,jak celý test dopadl.


Velká galerie:

Fotogalerie

1 / 12 Otevřít fotogalerii

 

Co je tedy důležité při výběru? Své tipy prozradila odbornice přes potraviny Marcela Grecová:

 

1) Sledovat především datum spotřeby. Pokud se blíží výrobek datu expirace, je větší riziko, že bude oxidované (neboli žluklé, s příchutí fermeže).

 

2) Zkontrolovat, zda je splněna vyhláška s minimálním obsahem tuku (min. 80%) Musí být uvedeno na obalu.

 

3) Všímat si gramáže, často omylem saháme po známé značce, aniž bychom si všimli, že obsahuje nepozorovaně o 50 gramů méně.

 

4) Poslední pravidlo zní, u másla zdaleka neplatí, že cena je úměrná kvalitě!

 

Tabulka - test másel
(Foto: doma.cz)

 

ČTĚTE TAKÉ:


Velký test jogurtů: Místo ovoce i řepa, nebo dýně

Ulehčete si vánoční nákupy: Jak bezpečně nakupovat online

Jak se vyznat v parfémech: Pozor na složení i padělky


Jihočeské máslo (Madeta)

 

 

Test másel - 11
(Foto: Martin Chamer)

 

Poctivé české máslo, které obsahuje 82% tuku, kalorické hodnoty odpovídají standardu a dokonce se na etiketě dočtete i doplňující informace o obsahu cukrů a bílkovin (obě jsou v naprostém pořádku). Tohle máslo u nás vyhrálo nejen díky své výborné chuti, ale i dalším praktickým výhodám. Oceňujeme kvalitní a pevný obal, akorát škoda že je metr na jednotlivé porce másla (po 50g) umístěn z vnější přední strany. (43 Kč)
****


Beurre Président (FR)

 

Test másel - 4
(Foto: Martin Chamer)
 

 

Ačkoliv je toto máslo nejdražší, musíme uznat, že právem. Lehce solené máslo (obsah soli 2%) je velice chutné a daleko snadněji se roztírá, a oproti ostatním máslům je i méně kalorické (725 kcal). Nechybí ani odměrka gramů, tentokrát z vnitřní strany a po ideálních 20 gramech. (51 Kč)
****

 

S těmito másly neuděláte chybu:

 

Jihočeské nedělní máslo (Madeta)

 

Test másel - 7
(Foto: Martin Chamer)
 


Nedělní máslo se smetanovým zákysem skončilo jen se třemi hvězdičkami z jednoho prostého důvodu – místo požadovaných 80% tuku, obsahuje 77%. Z druhé strany oceňujeme vyšší obsah bílkovin, vitamínu E a naopak méně kalorií (689 kcal). Smetanový zákys, který by měl být přítomen v 5%, jsme na chuti zaregistrovali jen po málu. Příjemně překvapila cena (42 Kč).

***


Máslo tradiční české (Tatra)

 

Test másel - 1
(Foto: Martin Chamer)
 

 

Tomuto máslu se nedá téměř nic vytknout - složení, skvělá cena. Jediný vroubek spočívá v tom, že chuťově scházíme o kategorii níže. A také dámy jistě bude zajímat, že se jedná o nejvíce kalorické máslo (750kcal) z testovaných vzorků. (26 Kč)

***


Máslo (Mlékárna Kunín)

 

Test másel - 5
(Foto: Martin Chamer)
 


Další z řady průměrných másel, se kterým ale neuděláte chybu. Bohužel kromě údaje o obsahu tuku (82%) chybí na etiketě další informace, což by si dle našeho názoru zákazníci za tu cenu rozhodně zasloužili! (42 Kč)

***


Máslo (PL)

 

Test másel - 3
(Foto: Martin Chamer)
 

 

Nejlepší z polských výrobků určitě zaujme cenou a správným obsahem tuků. Jedná se však o kaloričtější variantu másla. Navíc nás znepokojuje, že se těžko dohledává z jaké konkrétní mlékárny výrobek pochází. (31 Kč)

**


Tradiční irské máslo (Kerrygold)

 

Test másel - 6
(Foto: Martin Chamer)
 


Irské máslo vás zaskočí netypickou chutí a i tím, jak snadno se roztírá (až trošku je to trošku podezřelé). V redakci jsme se shodli, že za cenu 48 korun bychom čekali více. Opět chybí doplňující hodnoty na obalu, ale 82% tuku v másle, si můžete být jisti. (48 Kč)

**


Horácké máslo (Moravia, mlékárna Olešnice)

 

Test másel - 13
(Foto: Martin Chamer)
 

 

Nejdřív jsme se trošku nazlobili s nešikovným obalem, jinak se máslo dobře roztírá, bohužel už o něco méně chutná. Dalším mínusem jsou i chybějící informace, takže se spotřebitel nedozví ani kalorickou hodnotu, ani obsah bílkovin, sacharidů apod. (40 Kč)

**


Máslové propadáky:

 

Rodinné máslo (Melina, PL)

 

Test másel - 8
(Foto: Martin Chamer)
 


Toto velké rodinné máslo chuťově i barvou připomíná velice kvalitní margarín, a to i přes to že tuků obsahuje stejně jako ostatní kvalitní másla (82%). Pokud tedy čekáte typickou máslovou chuť, budete zklamáni. (45,50 Kč)
*


Máslo třičtvrtětučné (Euroshopper, PL)

 

Test másel - 2
(Foto: Martin Chamer)
 


Toto máslo u nás propadlo na celé čáře. Obsahuje pouze 60% tuku, což vysvětluje na obalu dodatkem tříčtvrtětučné, už z této indicie je zřejmě, že nemůže být srovnatelné s ostatními klasickými másly.Navíc má tak nesrozumitelnou etiketu, že s ní jde jen těžko vyvodit závěry. Každopádně z 60g tuku je 40g nezdravých nasycených mastných kyselin. Zároveň má i vysoký obsah cukrů. Konzistencí, chutí, i barvou připomíná margarín a etiketa se při prvním dotyku okamžitě roztrhla. (20 Kč)

*

 

Test másel - 12
(Foto: Martin Chamer)

 

 
199 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Štefan 13:06 01.09.2017
proč jsou tím máslem krámi zavaleny...... protože je nejdražší a obyčejnej čech má české příjmy (rozuměj nikoliv průměrné) a nemá na to.
Silva 22:32 09.05.2015
Máslo je máslo, taky miluji čerstvý chleba jen tak s máslem a čajem. Ale ne vždy se mi chce čekat, než se z lednice uvolní, tak mám po ruce i Floru. Nakupuji taky většinou v akci. U Alberta je teď dlouhodobě zlevněná.
och ten pravopis 19:31 04.04.2013
našem testě ? a co třeba v těstě, tam jste něco neobjevili ?
Helena 20:23 21.03.2013
Já si pamatuji,když se prodávalo krájené máslo....to byla dobrota. To jsme si jako děti dali měkkoučký chlebíček s máslem a mléko a byla chutná a zdravá večeře.Kam se hrabalo maso.
Lojzek 17:46 19.03.2013
No dobře se s tím mažou dveřní závěsy, ale moc dlouho nevydrží, lepší je plastické mazivo/vazelína/.
jirka 21:53 18.03.2013
A kde je Dr.Halíř?
Petr 18:04 18.03.2013
My si vozíme máslo na celý rok z dovolených v Italii nebo z Chorvatska,to je alespoň máslo.
Michael 18:00 18.03.2013
Divné, že už ve druhém testu (prvním byl dTest) vyhrává Jihočeské máslo, přitom jsou tím máslem krámy zavaleny, a nikdo je nekupuje. Na tom mi něco smrdí. Zato když přijde Tatra Farmářské máslo (proč to není v přehledu?), hned se po něm zapráší.
-----------------------------------------... vůbec není divné. Jsme v česku a v česku se šetří. A jelikož Madeťácký máslo není z těch nejlevnějších, tak jím krámy přetejkaj. Tady se kupuje to, co je v akci.
petr 17:35 18.03.2013
Divné, že už ve druhém testu (prvním byl dTest) vyhrává Jihočeské máslo, přitom jsou tím máslem krámy zavaleny, a nikdo je nekupuje. Na tom mi něco smrdí. Zato když přijde Tatra Farmářské máslo (proč to není v přehledu?), hned se po něm zapráší.
Klára 11:47 20.02.2013
Kritizovat milé dámy za hrubky to je opravdu duchaplné. Vy jste zřejmě neomylné.
1 2