Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Otestovali jsme přes dvacet ovocných jogurtů různých značek, příchutí i cenových kategorií. Jak to celé dopadlo?

Velký test jogurtů: Místo ovoce i řepa, nebo dýně

Test jogurtů - 8
zdroj: Martin Chamer Test jogurtů - 8
aktualizováno 29.10.2012, 10:13 | 29.10.2012, 00:18 | doma.cz/ina

Otestovali jsme přes dvacet ovocných jogurtů různých značek, příchutí i cenových kategorií. Jak to celé dopadlo?

Ovocné jogurty plní ledničky téměř každé domácnosti. Na jogurtu si pochutnají jak děti, tak dospělí, či starší. Navíc bývají právě ovocné jogurty vyhledávanou svačinkou. Aby ne. Praktické balení, dobrá chuť a pocit, že jíme navíc i něco zdravého, co nás zasytí, jsou hlavními důvody, proč jsou tyto mléčné výrobky tolik oblíbené.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Antibiotika z přírody: Nejúčinnější potraviny proti nachlazení

Vražedný jídelníček Kim Kardashian. Proto přibrala!

Jana se naučila hula hop: Shodila pneumatiku a půlku své váhy!

 


Rozdíly mezi nimi jsou ovšem opravdu velké, a tkví nejen v ceně! Hodnotili jsme jogurty dle různých hledisek. Složení, obsah ovoce, chuť, konzistence, obsah cukru a samozřejmě nejdůležitějším kritériem byla i cena. Vyplatí se za jogurt si připlatit? Na co si dát při nákupu pozor? Která trojice získala u nás v redakci zlatou medaili a která naopak propadla?

 

Test jogurtů - cenové skupiny
Od nejdražších jogurtů až po nejlevnějších. (Foto: Martin Chamer)


Naše Bio – jogurt jahodový

 

Test jogurtů - 4
(Foto: Martin Chamer)

 

Dobrý poctivý jogurt – alespoň tak chutná. Kousky jahod jsou spíše v podobě „marmelády“, ale jahodová příchuť nepůsobí uměle jako například u jiných značek. Bio jogurt je oslazen třtinovým cukrem, obsahuje minimum tuku, takže pokud si hlídáte linii, doporučujeme! (21,- Kč)

****

 

Hollandia - Selský jogurt borůvkový

 

Test jogurtů - 17
(Foto: Martin Chamer)

 

Na povrchu byla voda, což je podle odborníků známka kvality, ale na pohled to příliš vábné není. Borůvky jsou na dně a mají výraznou chuť, ale jogurt je hrudkovitý a méně chuťově výrazný. Ale zaslouží si také čtyři hvězdy díky nejvyššímu podílu ovoce (18%) a nízkému procentu tuku (min.3%). Ideální jogurt na hubnutí, obsahuje totiž jen 91 kcal. (16,- Kč)
****


Choceňský smetanový jogurt – borůvka

 

Test jogurtů - 11
(Foto: Martin Chamer)

 

Výborný jogurt na dně s kousky ovoce si po chuťové stránce zaslouží určitě plný počet hvězdiček. Bohužel to znamená i slušnou zásobu kalorií (130 kcal), hodnoty cukru byly v normě, ale je jogurt je docela tučný. (13,- Kč)


****


To byly tři nejlepší jogurty, které u nás vyhrály. Existuje celá řada dalších, které skončily jen o kousíček za nimi. Dokonce i když jsou dietnější, s menším množstvím kalorií a tuků, ale z druhé strany obsahují více náhražek, ochucovadel, zeleninových barviv, či kukuřičných škrobů.

 

Fotogalerie

1 / 18 Otevřít fotogalerii

 

„Je těžké posoudit, zda je výhodnější jíst nízkotučné jogurty, které o to víc bývají uměle doslazovány, či zvolit tučnější, ale zase přírodnější variantu. Já jsem zastánce spíše přírodnějších variant, které jsou pro tělo přirozenější. Jen je nejím každý den a pochutnám si třeba jen jednou za týden na poctivém, klidně i tučnějším jogurtu,“ vysvětluje svá doporučení dietolog Ivan Mach.

 

Tabulka - jogurty
(Foto: doma.cz)


Zajímavé jogurty za dobrou cenu

 

Madeta - Tradiční jogurt jahoda

 

Test jogurtů - 12
(Foto: Martin Chamer)

 

Rozhodně chuťově nejlepší jahodový jogurt. Sice kousky ovoce jsou spíše džemového typu a leží spořádaně na dně jogurtu, ale o to víc je dobrá i samotná bílá složka. Mohl by patřit i mezi nejlepší, ale za cenu 18 korun bychom zase čekali méně cukru, kterého je v jogurtu o něco více.

***


Yoplait Jahoda extra bez přidaného cukru

 

Test jogurtů - 19
(Foto: Martin Chamer)

 

Příjemné na chuť - jak jogurtová složka, tak ovocná jsou vynikající. Vůně vůbec není „marmeládová“ jako u jiných jogurtů. Je příjemně „nesladký“, ale upřímně řečeno – jogurtově moc nechutná, spíš je pro ty, kteří chtějí začít jíst mléčné výrobky, ale jogurtová chuť jim moc nejede. Konzistence je lehce pudinková. Yoplait je dle počtu kalorií opravdu dietní (jen 50 kcal), ale obsahuje hodně sušených náhražek (sušené - odstředěné mléko, bílkoviny, odtučněné mléko). (13,- Kč)
***

 

ČTĚTE TAKÉ:

Krásné pokojovky: Tyhle kytičky se hodí i pro zapomnětlivce!

Panelákový byt: Jak mu dát moderní šmrnc

Tohle koťátko je k sežrání: Podívejte se, co vše dokáže

 

Danone Activia Jahoda

 

Test jogurtů - 1
(Foto: Martin Chamer)

 

Překvapila mě obrovská jahoda na lžičce – při prvním zaboření. Pak už to šlo jen z kopce. Možná by se našly ještě nějaké dva kousíčky…ale jinak chuť dobrá, i když možná sladší, než by bylo záhodno. (14,- Kč)
***


Ehrmann - Probiotický jogurt jahoda

 

Test jogurtů - 6
(Foto: Martin Chamer)

 

Tady se mi líbilo, že je jogurt v hezké uzavíratelné sklenici, je možné sníst jen část a zbytek si nechat třeba na druhý den. To jsem také udělala, i druhý den chutnal příjemně a přestal mi připadat chemický. Konzistence příjemná, hustá, krémová. Místy jogurt připomínal až jahody se smetanou. Směrem ke dnu se zvyšoval počet kousků ovoce – opravdu tam byly! (26,- Kč)

***

 

Olma - Florian meruňkový

 

Test jogurtů - 10
(Foto: Martin Chamer)

 

Hustý, lahodný jogurt, nebude patřit možná mezi nejdietnější, ale o to víc chutná a zasytí. Má slova se potvrdila jen, co jsem prostudovala etiketu. Minimální hodnota tuku je 8%, takže celkově je velice kalorický. Celých 144 kcal. (10,- Kč)
***

 

 

Zott - Jogobella jahoda

 

Test jogurtů - 13
(Foto: Martin Chamer)

 

Jahodový jogurt, který skutečně chutná po jahodách. Chuť jogurtu není chemická, dokonce není ani příliš sladký. Konzistence je ideální, obsah ovocných kousků by mohl být vyšší. V případě jahod jde navíc spíše o jakési hnědavé chuchvalce, možná by u jiného ovocného jogurtu byl dojem lepší. Potěšilo mne, že dle údajů na obalu neobsahuje konzervanty, ani škrobové náhražky. Jen přemýšlím, jak "vysoce kvalitní jogurt" "bez konzervačních látek" může vydržet celý měsíc a nezkazit se (trvanlivost má totiž ještě celý měsíc). (9,- Kč)
***


Fantazia Danone

 

Test jogurtů - 9
(Foto: Martin Chamer)

 

Na jazyku zůstane příjemná smetanová chuť. Ovocná složka má podobu džemu s několika opravdovými kousky ovoce (§) a jahodovými zrníčky. Jejich chuť je podobná jako u kompotovaného ovoce a tak trochu umělá. Příjemné je, že si člověk může „pohrát“ a namixovat si marmelády, kolik má chutě. (14,- Kč)

***

 


Levné, ale také nekvalitní!

 


Euro shopper - Jogurtový krém meruňka

 

Test jogurtů - 7
(Foto: Martin Chamer)

 

Tento jogurt bych si podruhé nekoupila. Byl tak vodový, až téměř tekl, a přehnaně sladký. A kde zůstaly meruňky? Jako by ani po meruňkách nechutnal, natož že bych tam našla stopu po tomto chutném ovoci. Mimochodem to je kalorická bomba, cukr je jednou z nejhlavnějších složek! Najdeme zde rekordních 17, 4 g. Navíc zde najdeme i kukuřičný škrob! Tento jogurt dopadl úplně nejhůře. (5,- Kč)
*


Dobrá máma – Lesní směs

 

Test jogurtů - 14
(Foto: Martin Chamer)

 

Umělá chemická chuť je doslova utopená i v tekutém obsahu kelímku. Druhý nejhorší jogurt, který obsahuje v barvivech i řepu,rajčata, ředkvičky, dýni a další karoteny. Nechutnal dobře, ani dokonce přes fakt, že obsahuje hodně cukru, ale naopak má nejnižší ovocnou složku, pouhých 5 %! (Průměrně jogurty obsahovaly kolem 13 a 15 %) (6,- Kč)

*


Albert – Ovocný jogurt

 

Test jogurtů - 2
(Foto: Martin Chamer)

 

Kyselejší chuť jogurtu a tekutost je hlavním znakem. Po ovoci ani památka, jen lehká „čmouha“ jakoby od sirupu. Všechny hodnoty jsou jinak v normě, ale rozhodně si příliš nepochutnáte. (6,50,- Kč)
**


Muller - Broskvový

 

Test jogurtů - 15
(Foto: Martin Chamer)

 

Poměrně hustý, leč absolutně bez ovoce - to na jazyku cítíte pouze jako aroma. Na můj vkus je příliš sladký, až slepuje pusu. Dojem byl po prozkoumání etikety potvrzen, celých 16g cukru! (6,90 ,- Kč). To znamená nejvíce ze všech, takže dámy pozor na linii i na zuby!

**

Billa jogurt jahodový

 

Test jogurtů - 3
(Foto: Martin Chamer)

 

Hustší jogurt, který je oproti jiným výrazně sladší. Kousky ovoce v něm nehledejte, žádné byste nenašli. Hodně kalorická záležitost, kalorie vyšplhaly až k 144 kcal. (8,- Kč)
**


Veškeré uvedené hodnoty odpovídají hodnotám ve 100 g, ceny jsou vždy uváděny orientačně (liší se dle sítě obchodních řetězců) a odpovídají za konkrétní kelímek jogurtu, které naleznete v naší fotogalerii.
 

 
350 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Afrodita 18:53 01.02.2015
Kdyby Rekové viděli řecký jogurt bez tuku, jaký se ted vyrábí v Poděbradech, tak je klepne. Pravý řecký jogurt je tučný a na žádné náhražky si nehrajou. Všechno ostatní je podvod.
Miluše 16:58 25.09.2013
Dobrý den autorovi článku. U selských jogurtů, to co je nahoře není voda,ale zdravá syrovátka.
J.G. 13:44 21.08.2013
NEJLEPŠÍ JE JOGURT ŘECKÉHO TYPU
mája 20:00 18.07.2013
No nevím, ale proč kupovat jogurty plné škrobu?!? Např. humus zn. Florián nebo jogurty od Ehrmanna?!? Výborné jsou Choceňský, Selský a Z Valašska! ;)
pivko 10:45 02.07.2013
Nejlepší jogurt je RUM.
Janula 23:22 27.06.2013
Ja osobne kupujem biele smotanové jogurty a doma namiešam - či sebe, alebo dcérke, ktorá ho zje aj čistý... Má 4 roky, vie, ako chutí sladké, napriek tomu má biele jogurty rada... Kupujem z mlékárny Kunín, alebo Choceň... Z ovocných som kedysi kupovala Hollandiu a Florian a ešte Choceňský.
petra 20:03 23.06.2013
no ja jsem spokojena aspon vim co kupovat
rypal 13:52 19.05.2013
divnej test, ale co cekat od novy... :-)
Pavla 13:30 20.04.2013
Nevím k čemu jsou tyto,testy, zde jen poukazují, na to, jak to vypadá, co cití při ochutnávce a toť vše.Když už se do takových to testů vrhly, měly by nás spíše informovat, zda je výrobek vhodný ke každodenní konzumaci a zda to můžeme dát dítěti.Samozřejmě si občas koupím,to nejlevnější, či to co mi chutná a je mi jasné,že určitě do sebe cpu ečka a já nevim, co si, ale jak mám poznat, zda to mohu dát dítěti, jestli mu to neublíží, když mu dávat takovéto potraviny každý den?Na obalu se toho občas moc nedočtu, projela jsem zde spoustu takových to testů a jediné, co jsem zjistila, je že tavené sýry dětem spíše škodí,ale nic víc.
evca47 20:39 19.04.2013
Jsem už dost stará ale mohu říct že nejlepší jogurt je ten náš Jihočeský ve skle, jím hodně jogurtů ale jsem důchodce tak většinou levnější (bohužel) ty nové jogurty nejsou nic moc
1 2 3