Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak vybrat dobrý med? Na co si dát při nákupu obzvlášť pozor? A jak nesednout na lep prodejcům medu?

Velký test medů: Údaje o původu šokují

Test medů - 7
zdroj: Martin Chamer Test medů - 7
aktualizováno 05.03.2013, 09:42 | 05.03.2013, 09:40 | doma.cz/ina

Jak vybrat dobrý med? Na co si dát při nákupu obzvlášť pozor? A jak nesednout na lep prodejcům medu?

Med nechybí snad v žádné domácnosti. Zlatavá pochoutka představuje zdravý způsob jak si osladit život. Někdo ho rád na chleba, do čaje, na palačinky, s jogurtem a musli, nebo třeba v cukroví. Potíž je s tím, natrefit na opravdu kvalitní produkt. „ Med se dá bohužel velice dobře šidit (vodou, cukerným roztokem, čistou fruktózou) a běžný spotřebitel falšování nemůže poznat. Zde nehrozí poškození zdraví konzumenta, ale zcela jistě je to klamání zákazníka s cílem vyšších výdělků. Navíc se v nekvalitních medech můžou vyskytovat i stopy po pesticidech,“ říká znepokojivě technoložka potravin Marcela Grecová.

 

Výrobci nejsou povinni uvádět bližší informace

 

Na sklenicích medu dohledáte sotva výrobce a zemi původu, což se ve většině testovaných medů lišilo. Nejvíce ošemetné a šokující bylo zjištění, že stačí na sklenici medu, že med pochází ze zemí evropského společenství a mimo něj! Takže med může být naprosto odkudkoliv, což nám nepřipadá příliš důvěryhodné.

 

Dají se najít i výjimky!

 

Pokud si přejete kvalitní med, volte takový, který se informacemi o původu a složení spíše vychloubá, než aby je tajil. „Ideální je preferovat med, který je jasně označen, tedy původ (ideálně adresu výrobce), dále by na něm měl být uveden typ medu (květový, medovicový, směsný), nebo ještě lépe konkrétnější informace o květech (med lipový, luční, řepkový, apod.),“ radí Marcela Grecová.

 

Fotogalerie

1 / 14 Otevřít fotogalerii

 

Jak med skladovat

 

Skladování medu má velký vliv nejen na krystalizaci, ale i trvanlivost samotného výrobku. „Krystalizace je přirozeným projevem zrání medu - každý med časem zkrystalizuje. Skladovat bychom ho měli v temnu při teplotě do 25°C.


Zahříváním medu ničíme nejdůležitější látky


Med je plný důležitých a cenných látek, které nám pomáhají být fit i v době chřipkových epidemiích. Obsahuje kromě cukrů také bílkoviny, vitamíny skupiny B, antioxidanty a enzymy. „Můžeme koupit sebelepší med, ale pokud ho zahříváme nad 45°C, dojde k poškození některých enzymů a nad 70°C stačí i krátké působení této teploty a enzymy se zničí. To platí i pro ohřívání v mikrovlnné troubě,“ zdůrazňuje technoložka potravin Marcela Grecová.

 

Test medů - 2
(Foto: Martin Chamer)

 


Med květový pastový Naděje byliny (ČR)

 

Test medů - 4
(Foto: Martin Chamer)

 

Když ochutnáte tento med, už se vám nechce kazit si chuť žádným jiným. Proto se také umístnil na prvním místě i přes svoji vyšší cenu, která je ale na rozdíl od jiných výrobků úměrná vysoké kvalitě a lahodné poctivé chuti. Navíc jako jediný obsahuje kompletní informace o složení, původu (ČR), kalorických hodnotách i dávkování. Med Api –Women je výjimečný díky vysoké koncentraci bylinných extraktů, mezi nimiž najdeme například měsíček, maliník, či ptačí jeřáb. Api – women je určen ženám a pomáhá harmonizovat organizovat a snižuje psychické napětí.
250g / 96Kč
*****

 

Med včelí květový Produkt Bohemia (ČR)

 

Test medů - 5
(Foto: Martin Chamer)

 

Velice příjemná medová chuť lučních květů, klasická zlatavá barva, hustota i vůně určitě potěší. Med není zdaleka tak kvalitní jako předchozí, ale také je výrazně levnější. Navíc jsme ocenili i nejkrásnější design - skleněná buclatá dózička se bude na každém stole a kuchyňské lince krásně vyjímat.

 

ČTĚTE TAKÉ:


Velký test jogurtů: Místo ovoce i řepa, nebo dýně

Velký redakční test: Hledali jsme nejlepší máslo na trhu

Vánoční desatero, jak levně a chytře nakupovat

 

Důležité kritérium, které Produkt Bohemia splnil a získal za něj body, je fakt že se jedná o konkrétní místo původu, a to Českou republiku.

650g / 95 Kč
*****

 

Medvídek (Medokomerc)

 

Test medů - 12
(Foto: Martin Chamer)

 

Další z těch lepších medů, ačkoliv mu krapet škodí fakt, že se prodává v plastové lahvičce, což není příliš ideální. „Plast dýchá narozdíl od skla. Med rád přejímá pachy a vůně z okolí skladování. Sklo pachy nepropouští, ale plast může,“ vysvětluje nevýhodu plastových nádob odbornice přes potraviny Marcela Grecová.

250g / 52 Kč
****


JSG Med květový

 

Test medů - 9
(Foto: Martin Chamer)

 

Med krásné barvy má aromatickou výraznou chuť a není zbytečně přeslazený, prostě tak akorát. Na půvabu mu ubírá fakt, že původ je označen EU a mimo EU. To je pro spotřebitele hodně nejasné, bohužel se to objevuje až v polovině našich testovaných medů. My za to však strháváme hvězdičky.

250g / 35 Kč
***

 

Albert Bio Med květový

 

Test medů - 3
(Foto: Martin Chamer)

 

Albert bio nádherně voní, na jazyku zůstane výrazná květinová příchuť. Někoho může pronikavá vůně trochu dráždit, ale kdo rád mlsá a má rád bonbonky, bude mu vyhovovat. Myslím, že výborně bude chutnat jak namazaný na chlebu, tak i třeba jako součást podomácku vyráběného musli, nebo ho lze využít i na vánoční pečení jemnějších druhů cukrovinek. Po obvodu skleničky je něco bílého, co připomíná plíseň, ale spíše to bude zkaramelizovaný cukr.

250 / 80Kč

***


Medokomerc Med Luční

 

Test medů - 11
(Foto: Martin Chamer)


Krásně tekutý, vláčný, velmi aromatický. Zpočátku není ani příliš sladkých, až na jazyku postupně sládne a získává na intenzitě. Je lehký, lahodný, výrazně květový. Dle etikety med pochází ze zemí ES i mimo ES, což nás odrazuje.

250g / 46 Kč

**


Medánek Višňový Česká včela (ČR)

 

Test medů - 10
(Foto: Martin Chamer)

 

Lahvička skrývá zlato-červenou hustší hmotu. Jako první ucítíte kyselost višní, ale v dozvuku se jasně rozvine sladkost medu, která ve výsledku převáží. Medánek je hodně sladký, brzy se ho člověk přejí. Navíc je hodně lepivý.

 

Na etiketě je napsáno, že výrobek obsahuje med, ovoce, ovocný cukr a škrob, bohužel není definováno, v jakém poměru, což je na škodu. Je v kuchyni univerzálně použitelný – místo medu, marmelády, cukru, poslouží i jako poleva na zmrzlinu. Proto bychom ocenili informaci, zda je vhodný pro děti.
250g / 52 Kč

**


Včelí med (Včelařský dvůr)

 

Test medů - 14
(Foto: Martin Chamer)

 

Tento „med“ bych medem, alespoň co se chutě týče, příliš nenazývala. Jedná se o tekutý a příliš sladký „sirup“, u kterého dominuje výrazné nektarové aroma. Z etikety se nedá téměř nic vyčíst. Výrobce je sice uveden český, ale země původu EU, mimo EU. Med má nádhernou zlatou barvu a hodně sladkou chuť. Je až podezřele řídký, protože skutečně přírodní med za asi tak 14 dní tuhne.
900g / 115 Kč

*

 

IS Honey Multiflower

 

Test medů - 8
(Foto: Martin Chamer)

 

Med má hezkou zlatou barvou, ale příliš tekutou konzistenci, což se nám nezamlouvá. Jediná výhoda je, že tento med tolik nelepí, ale i to odkazuje k nižší kvalitě samotného výrobku. Voní po kytičkách, ale chutná spíše po karamelu. Chutí trochu připomíná třtinový cukr.

500g / 85 Kč
*
 

 

Test medů - 13
(Foto: Martin Chamer)

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

neuvedu 07:03 26.07.2017
výtěz - to je síla to: Jirka 11:34 05.03.2013
Andrea 12:32 11.10.2015
Lol, no to je fakt test medu! Je hezký, že chutná, voní a vypadá dobře, ale co složení? Jak poznám, jestli není šizený? Jestli se jedná o 100% med a jestli se nepřehřívá, a neničí se v něm důležité látky? Jako spotřebitel to nepoznám a v testu bych očekávala spíše fakta :/
Bláža 18:32 29.09.2014
My máme nejraději med ze stránky www.pemap.cz. Jsme strašně moc medoví. Mažeme si med na chleba, hodně dáváme do čajů apod. Vyzkoušeli jsme plno medů, ale ten od Pemapu nám zachutnal nejvíce. :)
Tinka 17:00 15.07.2013
Kdo chce kvalitní med, nekupuje v marketech. Ani jeden z těchto "medů" bych nestrčila do pusy. Květový med má být hustý a kalný. Med co má "nádherně zlatavou barvu" není syrový a obsahuje cizí látky!!
Ambrozinka 12:36 31.05.2013
A tady dostal obarvený Bohemia dokonce čtyři hvězdičky.. začínám věřit, že se hodnotilo skutečně jen tak, jak vidíme na posledním obrázku. ;-)
Klára Nová 12:33 31.05.2013
"JSG med a Product Bohemia Med včelí květový lesní, byly obarvené éčkem – amoniak-sulfitovým karamelem (E150d)"
"Albert Bio med květový obsahoval insekticidy acetamiprid a thiacloprid." Takovéto výsledky mají smysl..
Ambrozinka 12:30 31.05.2013
Test, který o kvalitě medu nevypovídá vskutku nic..
Marek Strouhal 21:16 21.03.2013
Tohle přece není žádný test medu.To co popisujete je jenom blábol o názvu sklenice..Med je totiž čistě přírodní produkt bez přísad.
vavlav 21:19 09.03.2013
Máme takový zákony že kdololiv sem může dovážet jakékoliv sračky ,,říká se tomu volný trh tohle dříve nešlo i polský potraviny které se dříve k nám dováželi měli kvalitu jako naše,ted nejasný původ potraviny je jen ku prospěchu dovozce,,,,normálně uvažující spotřebitel by neměl vůbec kupovat med jinde než u soukromých včelařů,kde je jasný původ ,,divím se že to lidi nenapadne,,je to přece snadno dostupné !!!!!!
Pavel Smělý 14:10 07.03.2013
Zajímalo by mě co je to za med,který se prodává někde za 45kč s tím,že je určen na pečení.hlavně bych chtěl vědět zda neobsahuje škodlivé příměsi.Používám jej na dení slazení čaje,protože je levný.Nevadí mi příměs cukru nebo sirupu,ale nechci si škodit zdraví.Zatím jsem nenašel žádné informace o tomto medu.
1 2