Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Bylinky na vaření nebo pro zlepšení nálady. S naším návodem dovede vypěstovat jakoukoliv bylinu.

KROK ZA KROKEM: Pěstování bylinek zvládne každý

Bylinky
zdroj: Thinkstockphotos Bylinky
aktualizováno 20.04.2013, 00:00 | 20.04.2013, 00:00 | esn

Bylinky na vaření nebo pro zlepšení nálady. S naším návodem dovede vypěstovat jakoukoliv bylinu.

Nejlepší čas k výsevu bylinek je sice březen, kdy se sluníčko pomalu probouzí, ale vzhledem k letošní prodloužené zimě máte stále ještě velkou šanci bylinky úspěšně vypěstovat.

 

Proč bychom si bylinky měli pěstovat, když jsou k dostání za pár korun v každém supermarketu? Prvním důvodem je radost s výsledku a odvedené práce, a tím druhým je holý fakt, že bylinky prodávané v supermarketech nebyly vypěstovány k dlouhému životu. Naše zkušenost je, že vydrží maximálně měsíc. Můžete je přesadit do záhonu, ale ne vždy je tím zachráníte.


Bylinky nejlépe do keramických květináčů


Na vyklíčení semínek a udržení jemných mladých bylinek v květináči nejlépe poslouží domácí mini skleník. V květinářstvích nebo obchodech s domácími potřebami se dají sehnat i hezké dekorativní kousky, které z estetického hlediska nebudou v místnosti vůbec překážet.


VÍCE O PĚSTOVÁNÍ A UŽITÍ BYLINEK V KUCHYNI SE DOČTETE NA POKLIČCE:

Bylinky v kuchyni 1. díl

Bylinky v kuchyni 2. díl

Bylinky v kuchyni 3. díl

Bylinky v kuchyni 4. díl

 

Začít pěstovat semínka můžete také v obyčejné mističce, musíte ale počítat s přesazením. Fázi s mističkou ale můžete vynechat a nechat bylinky vyrůst rovnou v dekorativním květináči nebo truhlíku.

 

 

Bylinkám se nejlépe daří v keramických nebo proutěných nádobách. Nemají rády igelitové výstelky ani plast, který nepropustí tolik vzduchu. Myslete také na to, že bylinka by vám doma měla mimo jiné nadělat i parádu. Nebojte se vzít výzdobu květináčů do svých rukou. Vydejte se do obchodu s barvami a laky, kde vám poradí, jaká barva bude na keramice nejlépe držet.


Půda, která dá bylinkám život

 

Pro bylinky nejsou vhodné těžké zeminy nebo substráty složené z velkých kousků dřeva. Vyklíčená bylinka totiž nemá tolik síly, aby se v takovémto prostředí dokázala prodrat ven. I těžkou zeminu ale můžete odlehčit, smícháte-li ji s trochou písku. Když se ale vydáte do většího květinářství nebo do zahradnických potřeb, neměl by být problém sehnat substrát pro bylinky přímo určený.


Semínka jedině čerstvá


Kvalitní a čerstvá semínka jsou základem úspěšného pěstitelství. Pokud budete mít trochu času, vydejte se do zahradnictví, kde vám s největší pravděpodobností takováto semínka poskytnou. Jde přeci jenom o jejich dobrou pověst. U těch semínek ve velkých obchodech si nikdy nemůžeme být jistí jejich čerstvostí ani původem.
 

ČTĚTE TAKÉ NA KRASNA.CZ:

Trápí tě tvá pleť? Pomoc hledej na zahrádce!
Bylinky na lepší trávení po svátečních hodech
Bylinky pro tvou krásu

 

Výsev i zalévání mají svá pravidla

 

Semínka bylinek nevysévejte pod zemi příliš hluboko. Stačí zhruba půl centimetru pod hlínu, aby měla malé rostlince stačily síly na to, se prodrat ven. Myslete také na to, že zeminu nesmíte upěchovat. Jen jí semínka jemně poprašte.

 

Rozmístění semen je neméně důležité. Měli byste semínka zasévat ne moc blízko u sebe, aby měla dostatek místa. Stačí zhruba půl až jeden centimetr. Jen u pažitky je můžete nechat u sebe, ta totiž roste bez problémů v trsech.

 

 

Semínka a následně i bylinky potřebují ke svému růstu nepřetržitou vláhu. Nevyklíčená semínka zavlažujte pouze rozstřikovačem, po vyklíčení už je zalévejte. Každý den stačí pár kapek, aby půda nevyschla.

 

 

Dokud se jedná o bylinky velice mladé, zavlažujeme půdu zaléváním seshora. Až budou dostatečně narostlé, budou mít i kořenový systém, vodu můžete nalít dolů do květináče a rostlinka si vezme vody sama kolik bude chtít. Pokud chcete bylinky přesadit do většího květináče, čiňte také až v momentě, kdy je rostlina dostatečně silná. Při vyndavání ze zeminy pracujte opatrně, abyste nepoškodili její kořeny.


Pokud jste začínající pěstitel, máme pro vás tip na nejméně náročné bylinky. Jsou jimi: Bazalka, pažitka, oregáno, petrželka a majoránka.

 

Máte zkušenost s pěstováním? Podělte se s námi o vaše tipy v komentářích.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nečekejte na jaro a bylinky si vypěstujte už teď

Estragon: Tajemné koření a noví vítr do vaší kuchyně

Desatero pěstitele bylinek

 

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Miluna 09:58 08.05.2018
Díky za info. Teď jsem si pořídila domácí minizahrádku - http://www.nejlepsi-spotrebice.cz/domaci-minizahra... tak se těším až zaseju.
Katuska 10:15 28.03.2014
Super tipy, ještě tady jsem se dočetla dobré rady pro pěstování bylinek celoročně, tak přidává pro ostatní nadšené pěstitele bylinek: http://www.ferencik.cz/zahradnikuv-rok/jak-na-pest...