Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sníh je tady, nebo alespoň na horách. S nedočkavostí balíte rodinu na hory a v hlavě sumírujete lyže, přilby, hůlky, oteplovačky. Aby se vám na cestě za zimními radovánkami předčasně neudělaly vrásky, přidejte si raději do kufru auta sněhové řetězy.

Vyhněte se pokutám i karambolům. Sněhové řetězy mějte v zimě s sebou!

Sněhové řetězy
zdroj: Oficiální zdroj Sněhové řetězy
aktualizováno 01.12.2016, 00:48 | 01.12.2016, 00:48 | doma.cz

Sníh je tady, nebo alespoň na horách. S nedočkavostí balíte rodinu na hory a v hlavě sumírujete lyže, přilby, hůlky, oteplovačky. Aby se vám na cestě za zimními radovánkami předčasně neudělaly vrásky, přidejte si raději do kufru auta sněhové řetězy.

Nasazování řetězů na kola u auta v oblibě nemá asi nikdo, zvlášť v chumelenici nebo mraze. Není se čeho bát, pokud nepodceníte přípravu a aspoň jednou si vyzkoušíte nasadit je v klidu a na suchu. Pak si můžete být jisté, že to v zimním terénu zvládnete vy i vaše nehty. Do kufru se řetězy vejdou vždycky a například v Rakousku se díky nim vyhnete extra tučným pokutám. V horských oblastech je vzhledem k nebezpečí uvíznutí lepší řetězy považovat za povinnou výbavu. „Pokud například v Rakousku řidič sněhovou situaci podcení a zablokuje komunikaci, hrozí mu pokuta až pět tisíc euro,“ informuje Petr Vomáčka z ÚAMK s tím, že za zimní řetězy lze považovat jen ty kovové. „Ostatní typy často nejsou policií v alpských zemích tolerovány a hrozí vám za jejich užití sankce stejná jako za jízdu bez nich,“ upřesňuje Vomáčka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zranili jste se na ledovce? NÁVOD, jak získat od pojišťovny odškodné
Po třech hodinách řízení chybujeme jako opilí
Každý stý řidič za volant nepatří. A co vy?


Řetězy vás podrží


I když vlastníte těžké SUV s pohonem 4x4, obuté na kvalitních zimních pneumatikách a jezdíte opatrně, neznamená to, že řetězy nepotřebujete. „Na všechno čtyřkolky rozhodně nestačí. Zabrzdit rozjeté těžké SUV při jízdě z kopce nebo do zatáčky na ujetém či uklouzaném sněhu, je opravdu nebezpečný zážitek,“ říká Martin Lenfeld z firmy Pewag, jejíž řetězy byly vítězi několika mezinárodních testů. Pro vozidla SUV, a to i s pohonem 4x4 je mnohdy těžší sjet na sněhu dolů než vyjet. U auta s pohonem všech kol si motoristé musí dát pozor na to, jestli výrobce nenařizuje použití řetězů na obou hnaných nápravách.

 

Sněhové řetězy
(Foto: Oficiální zdroj)


Kupte si ten správný


Češi si podle něj řetězy také s oblibou mezi sebou půjčují, což nemusí být zrovna bezpečné. „V Rakousku existují specializované půjčovny, u nás to častěji probíhá na úrovni známých a kamarádů, kteří si často půjčí řetěz nevhodný,“ dodává Lenfeld s tím, že je vždy potřeba zjistit přesný typ řetězu podle auta. Investice do kvalitního řetězu se rozhodně vyplatí.
Pokud nabouráte na sněhu a ledu bez řetězů, může se vám to projevit ve výplatě pojistného. „V případě nepoužití sněhových řetězů nás vždy zajímá příčina pojistné události. Pokud by touto příčinou bylo nepoužití řetězů, pak může pojišťovna snížit pojistné plnění. Na druhou stranu je však nutné říci, že pouhá absence řetězů neznamená, že bychom motoristům pojistné plnění odmítli zaplatit anebo jej automaticky krátili. Vždy jde o posouzení konkrétních případů,“ říká tiskový mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek.

 

Jak je to s řetězy v Alpských zemích?

Slovensko
Sněhové řetězy mohou být použity pouze v případě, že je dostatek sněhu pro ochranu povrchu vozovky. Při použití musí být namontovány na hnacích kolech. Pokud máte vozidlo s náhonem na všechna kola, řídíte se manuálem k vozidlu.


Rakousko
Použití sněhových řetězů je povoleno, a pokud je u silnice umístěna dopravní značka sněhové řetězy je nutné je nasadit na každou hnací pneumatiku. Pokud máte vozidlo s náhonem na všechna kola, řídíte se manuálem k vozidlu. Maximální rychlost je pak 50 km/h (v závislosti na doporučení výrobce).
 

Německo
Použití sněhových řetězů je povoleno a maximální rychlostní limit s nasazenými řetězy je 50 km/h. V horských oblastech je často vyžadováno používání sněhových řetězů pomocí dopravní značky.
 

Švýcarsko
Sněhové řetězy jsou povinné v oblastech, kde je umístěna dopravní značka. Vozidlo tak musí být vybaveno nejméně na dvou hnacích kolech.
 

Francie
Sněhovými řetězy musí být vybaveno vozidlo na zasněžené silnici v souladu s příslušnou dopravní značkou. Pokuty lze uložit za nedodržení tohoto předpisu. Vozidla s řetězy nesmí překročit 50 km/h.
 

Itálie
Vozidla vybavená řetězy nesmí překročit 50 km/h.


Aby vám ani posádce po cestě na hory neztuhly rysy, je dobré mít kromě řetězů dostatek paliva v nádrži, u sebe rozmrazovací olej do zámků, dostatek nemrznoucí směsi v ostřikovačích, smetáček, zimní rukavice, škrabku na led, pytlík s pískem, lopatku, lano, kanystr s palivem, startovací kabely, baterku a v neposlední řadě teplou deku nebo spacák, náhradní oblečení a powerbanku či autonabíječku na mobil. Hodně věcí z výše uvedeného seznamu byste však použít nemusely, pokud nezapomenete na kvalitní řetězy. 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jirka 03:30 06.12.2018
Řetězy jsou naprostý základ. Myslím si, že je člověk může využít ale i pokud nejezdí do hor. To samé platí pro kvalitní zimní pneu. Já například letos přezouval na úplně nové zimní pneu od https://www.pneuok.cz/ takže myslím, že na zimu jsem dostatečně připravený. :-)
Františka 07:43 16.04.2018
Ahojky. Díky za super článek! To například u nás v Beskydech se to přes zimu bez řetězů absolutně nedá. V zimě bych se bez nich neodvážila vyjet z garáže. Přesně proto je raději v kufru svého auta z https://www.truck1-cz.com/ vozím pořád.