Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak správně krmit ptáčky, abychom jim opravdu pomohli a neublížili jim našimi hloupými zlozvyky? Víte, že rohlík do vody nepatří?!

Vyrazte s dětmi nakrmit ptáčky! Co jí sýkorky, co labutě?

aktualizováno 09.12.2011, 08:20 | 09.12.2011, 00:00 | / doma.cz/ina

Jak správně krmit ptáčky, abychom jim opravdu pomohli a neublížili jim našimi hloupými zlozvyky? Víte, že rohlík do vody nepatří?!

V zimě všude čekají stovky hladových ptačích krčků na něco dobrého k snědku. Místo toho se od lidí často dočkají krmení, které jim neprospívá - může jim například narušit funkci jater nebo ledvin.

Ptákům v zimě kručí v žaludcích ve dvou případech. Jestliže venkovní teplota klesne pod -5 °C a krajina je pokryta vysokou vrstvou sněhu. Druhým případem jsou husté mlhy, inverze, padající sníh s deštěm a teploty kolem nuly.

Proto dodržujte při krmění několik zásad:

Zásada č. 1
Kromě těchto dvou případů se krmení zásadně nedoporučuje! Zvířata se totiž o sebe přestanou umět starat. Proto nekrmíme ani v létě.

Zásada č.2

Pozor na falešnou hojnost. Jestliže začneme krmit pravidelně, musíme vytrvat celou zimu a nepřestávat. Ptáci si zvyknou, budou spoléhat na plné krmítko a poté si už nejsou schopni potravu zajistit sami.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Začněte s výrobou vánočních přáníček! Návod

Do přípravy vánočních ozdob zapojte i své děti

Ty nejlepší tipy na dárek PRO NĚJ!Zásada č. 3
Nikdy nekrmíme uzeninami, smaženým a kořeněným jídlem, ani zrním a ořechy staršími jednoho roku. Bývají žluklé a ptákům odcházejí játra a ledviny! Nehodí se ani bílé pečivo a chleba.

Zásada č. 4
Lojem nekrmte při teplotách nižších než -10 °C. Ptáci jsou prokřehlí a lůj se srazí a ztuhne ve střevech.

Zásada č. 5

Ovesné vločky nekrmte 48 hodin po otevření sáčku. Jinak zoxidují a ptákům neudělají dobře.Co jedí?

Sýkorky
Slunečnice - nejlépe se hodí celé slunečnicové terče s drobnějšími semeny. Jestliže budeme slunečnici kupovat, nikdy neberme černá semena, ale žíhaná.
Zob pro kanáry - je velice vhodný a seženeme ho v každém zverexu. Nikdy nekupujme klasický mix pro ptáky. Bývá to zbytkové staré žluklé zrní.
Lněné semínko, řepka - koupíme ve zverexech nebo zdravé výživě. Sýkorky je milují.
Jablka - svraská a červavá? Mňam!! To jsou ta pravá. Celá je napícháme na větve stromů, ani nevadí, že zmrznou.
Bílkoviny - Největší pochoutka? Na strom napíchnuté syrové žebro, vyškvařené sádlo smíchané se semeny, nalité do květináče a zavěšené na větev nebo larvy potravních molů.

 Zvonci, vrabci, pěnkavy
Směs zrní pro andulky - koupíme v každém zverexu a ptáci je milují.
Otýpky obilí z léta, proso pro andulky
Plevel - na podzim neplejte zahradu příliš poctivě a nechte něco lopuchů, bodláků, lebedy nebo pelyňku.
Jablka - stejně jako sýkory si na jablkách pochutnají i ostatní ptáci. Sadaři pro ně na podzim rádi nechávají na stromě pár neočesaných jablek.

Strakapoudi, datlové
Bílkoviny - milují na kmeni přivázané syrové žebro, které jim nahradí larvy a brouky.
Šišky - smrkovou či borovou šišku plnou semen, která jim vydrží i pro zábavu.
Poleno - ale hodně zteřelé a plné dřevokazného hmyzu. Jestliže taková přivážete na strom, červené čepičky se k vám slétnou z celého okolí.

Kosové
Neradi jedí na krmítku, krmte je na zem pod něj.
Poděkují za slunečnice, ovesné vločky, ovoce, ale i za zbytky konzervy po kočce.

Straka
Je to typický masožravec, takže bude ráda za hovězí či vepřové žebro, psí konzervu nebo za psí suchary bez cukru, které můžete sami upéct.

Havrani
Milují šťouchané brambory, těstoviny, psí konzervy, jablka a ořechy. Krmení jim nosíme na jejich shromaždiště, nebo ho v zahradě položíme na pečící plech či dřevěnou desku. Ořechy stačí naklepnout a nechat ve skořápce, ptáci si jádra vydolují sami.

Holubovití
Kdo viděl Popelku, ví, čím krmit. Hrách, čočka, pšenice, kukuřice. Pšenice by měly být tři čtvrtiny, luštěnin zbytek.Kachny, labutě, lysky...
Krmení vodních ptáků vůbec není o rohlících, jak je naším národním zvykem.
Pečivo - se hodí pouze celozrnné nebo sušený chleba nakrájený na centimetrové kostičky
Zelenina a ovoce - nařezané lupení salátu, květáku a kedluben, vařené brambory, jablečné slupky
Těstoviny - lze je smíchat s rostlinnou složkou
Obilí - nemají ho rádi suché, ale jen naklíčené. Milují ječmen a pšenici. Vděčni budou i za ovesné vločky a šrot.

Nikdy ptáky v zimě nekrmíme do stojaté vody, potravu sypeme na břeh! Jestliže přijde mráz, přimrzají jim ke hladině křídla a nohy, protože nechtějí zamrzlou potravu opustit.
 

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Klára 01:10 02.04.2016
Zajímavý článek ,ale některé info se zásadě rozchází s jinými ... například chléb ...všude jinde píšou chleba je krajně ne vhodný ...
KrutaKrista 23:17 11.03.2015
Děkuji za inspirativní článek..
I my jsme letos u nás na chatě začaly s dcerkou krmit sýkorky, je jich tam spousta! Zavěsily jsme pokrájená jablka a sypeme semínka slunečnic a arašídy, které kupujeme ve velkém zde:
http://www.krmivahulin.cz/Ostatni-krmiva/PTACTVO/...