Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Během procházky po louce nebo po zahradě plné plevele můžete objevit úžasné poklady matky země. Většina nenápadných rostlinek, které míjíte, totiž dokáže léčit!

Vytvořte si bylinkářskou lékárničku! Pomůže na akné, bradavice i únavu

Únava
zdroj: Getty Images, TN.cz Únava
aktualizováno 09.06.2019, 00:00 | 09.06.2019, 00:00 | doma.cz

Během procházky po louce nebo po zahradě plné plevele můžete objevit úžasné poklady matky země. Většina nenápadných rostlinek, které míjíte, totiž dokáže léčit!

Věnujte pozornost některým "obyčejným plevelům" a plazivkám a proměňte svou zahradu na léčivou oázu!


Svízel

 

Na našich loukách objevíte více druhů svízele. Rostou při plotech, v příkopech i na loukách a zahradách. Poznáte ho podle hranatého stonku a listů s drobnými lepivými chloupky.

 

Je jedlý a lze jej přidávat do zeleninových salátů. Čaj z jeho natě pročišťuje krev, má pozitivní vliv i na játra a ledviny. Dá se však použít i zevně: omývání kůže léčí kožní nemoci a pomáhá i při problémech s akné. Svízel se dá i kloktat - odvar pomáhá léčit hlasivky.

 

Bylinkový čaj
(Foto: Profimedia)

 

Pýr

 

Pýr je jedním z nejčastějších plevelů, který se u nás vyskytuje. Z jeho kořene se dělá čaj (vaří se asi deset minut). Nejlepší je, když se do čaje ještě přidáte další léčivky (například kopřivu). Pýr je doslova všelék! Působí močopudně, léčí játra a především se skvěle osvědčil při léčbě zánětu průdušek. Je však třeba dávat pozor, protože jeho kořen má i mírně omamné účinky.

 
Vlaštovičník

 

Vlaštovičník snadno poznáte už na první pohled. Má svěže zelené listy, žluté květy a najdete ho hlavně na vlhčích místech. Pozor, při předávkování je prudce jedovatý! Používejte jej proto pouze na lékařský předpis. Využívá se z něj "mléko" plné různých léčivých látek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Krásná postel je základem útulné ložnice

Jak si zařídit krásnou a zároveň praktickou kuchyň

 

Alkaloidy v něm obsažené uklidňují centrální nervovou soustavu, zabírají proti křečím a uvolňují bolestivé svaly. Díky tomu jsou výborné na ženské problémy, protože tiší menstruační bolesti. Různé lidové recepty doporučují šťávu z vlaštovičníku pro vymícení bradavic.

 

Zeměžluč

 

Vysoká rostlina s drobnými půvabně růžovými květy roste na okrajích lesů a na loukách. Bohužel je její u nás stále méně.

 

Obsahuje velké množství hořčin, které pomáhají při trávení. Trpíte nadýmáním nebo pocitem plnosti? Pak je zeměžluč pro vás to pravé! Čistí pleť, takže i ona se pomůže od problematické pleti.

 
13 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře