Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

I tak zdánlivý detail jako je typ zastínění vašeho pokoje, se podepíše na celkové atmosféře a dojmu z interiéru. Které plusy a mínusy budou pro vás rozhodující? Pomůžeme vám s výběrem.

Žaluzie nebo závěsy? Zvažte to pečlivě

aktualizováno 03.08.2011, 09:51 | 03.08.2011, 00:00 | doma.cz/ina

I tak zdánlivý detail jako je typ zastínění vašeho pokoje, se podepíše na celkové atmosféře a dojmu z interiéru. Které plusy a mínusy budou pro vás rozhodující? Pomůžeme vám s výběrem.

Holá okna nejsou žádná paráda. Okna bez závěsu, záclon, rolet, nebo žaluzií působí nezabydleně a smutně. Teď ovšem přijde zásadní otázka pro jaký způsob zastínění se rozhodnout, každý typ sebou přináší něco pozitivního a vrhá celkově jiné světlo na váš pokoj. A to doslova!


Podle čeho se rozhodovat?

 

Určitě nejvíce záleží na dvou základních věcech: O jaký pokoj se jedná a kolik do místnosti padá světla. Každý byt skýtá různě tmavé pokoje, proto by byla škoda je všechny zařídit na jedno brdo.

 

Obecně platí, že světlé, průsvitné materiály byste měli umístnit do tmavších a menších prostor a naopak velké obývací pokoje, či pokoje s balkónem přímo vyzývají k důmyslnějšímu zastínění, jako jsou těžké závěsy, dřevěné široké žaluzie či bambusové rolety.

 

Přednosti závěsů
Závěsy se hodí do tradičního interiéru, kde převládá spíše elegantnější nábytek, či styl antik. Ovšem jejich odlehčená varianta – průhledné závěsy v zajímavých barvách bude vypadat dobře především u v otevřeném prostoru a kolem balkónových oken.

 

 

 

Žaluzie pro větší soukromí
Žaluzie využijte v menších soukromých prostorách, kde je méně místa. Jejich největší devízou je bezesporu praktičnost a široká škála nastavení světla. Proto se často umisťují do pracoven a ložnic.

 

 

V žaluziích je opět hned několik druhů. Máte-li pokoj zařízený ve dřevě či v retro stylu, pořiďte si trendy široké dřevěné žaluzie, které pokoj v okamžiku zútulní a prohřejí.

 


ČTĚTE TAKÉ:


Dodejte koupelně moderní šmrnc

Vytvořte si vlastní sadu nádobí

 


Závěsné posuvné rolety jsou ideální do větších otevřených interiérů. Vídáme je v halách a oficiálních prostorách, v domácnostech poslouží i jako šikovný posuvný předěl např. mezi komůrkou a obývacím pokojem.


Rolety
Okna ověšená roletami si žádají především hodně slunné místnosti. Stylové bambusové rolety, režné, nebo se zajímavým designovým potiskem tak můžou být na odiv po celý den.

 

 

Propustí polovinu světla a jsou jednoduché na ovládání. Takže ideální do dětských pokojů, ateliérů apod.


Romantické okenice

 


Klasické dřevěné okenice zvenčí plní kromě zastínění i funkci ochrannou, takže jsou k vidění v menších městečkách či chatařských oblastech. Možná ale neznáte typ „okenice dovnitř“, která zajímavým způsobem zdobí okno ve francouzském stylu.
 

 
23 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

PavlínaG 16:06 30.12.2017
To my jsme žaluzie i závěsy nakonec zavrhli a nechali si udělat rolety den a noc na míru - http://www.mk-rolety.cz/latkove-rolety/den-a-noc/ . Hrozně se mi líbí ten design i to, jak propouštějí světlo. :) Navíc krásně splývají s interiérem a jejich údržba je víc než snadná :)
Hanka 10:55 12.02.2013
Zdravím, pěkný článek, pomohl mi s rozhodováním. Řešili jsme zastínění v obýváku a v pokojíčku u malé. Nakonec jsme zvolili kombinaci - v obýváku závěsy pastelové barvy podle barvy pokoje a u malé, kde slunce praží hodně, barevné žaluzie. Zatím jsme velice spokojeni. Jsem ráda, že v dnešní době existuje velká nabídka barev a materiálů jak u žaluzií, tak u závěsů. Pro inspiraci posílám ukázku barevných vzorů: http://www.garol.cz/vertikalni-zaluzie-a51