Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kunštátský zámek je vyhledávaným cíle pro milovníky dějin i rodiny s dětmi.

Zámek Kunštát vás vítá. Těšte se na pohádkovou atmosféru

aktualizováno 11.07.2010, 08:00 | 11.07.2010, 00:00 | tn.cz / kar

Kunštátský zámek je vyhledávaným cíle pro milovníky dějin i rodiny s dětmi.

Původně jeden z nejstarších kamenných šlechtických hradů na Moravě získal svoji současnou podobu přestavbami v polovině 16. století a dále v letech 1678 – 1715.

První písemná zmínka o hradu na místě dnešního kunštátského zámku pochází z roku 1279, avšak unikátní objev nádvorního průčelí původního hradního paláce učiněný v roce 1994, dokládá založení hradu již v polovině 13. století. Jeho stavebníkem byl Kuna, po němž sídlo i městečko založené v podhradí získalo své pojmenování.

Dějiny plné vzrušení

Páni z Kunštátu drželi panství do roku 1521, z nichž nejslavnější člen rodu, český král Jiří z Kunštátu a z Poděbrad, vlastnil Kunštát v letech 1427 – 1464. V první čtvrtině 17. století držel kunštátské panství štýrský šlechtic Štěpán Schmidt z Freihoffenu, blízký přítel moravského teologa, filozofa, pedagoga a spisovatele Jana Amose Komenského a významného rudolfínského matematika, astronoma a astrologa Johannese Keplera, který Kunštát několikrát osobně navštívil.V držbě kunštátského panství poté následovali hrabata z Lambergu, svobodní páni z Imbsenu a svobodní páni Honrichsové z Wolfswarffenu. Posledními šlechtickými držiteli zámku byli v letech 1901 – 1945 říšská hrabata Coudenhove – Honrichsové.

Jednotlivé přestavby zcela nesetřely předchozí umělecké slohy. Proto lze dnes velice dobře sledovat stavební dějiny tohoto šlechtického sídla od středověku po klasicismus. Zpřístupněné interiéry představují návštěvníkům zámku kulturu bydlení posledních šlechtických majitelů. Z interiérů především vynikají prostory původního hradního paláce, rodinná galerie v kulečníkovém pokoji, jedinečná obrazová galerie rytířů řádu Zlatého rouna v Rytířském sále, zámecká zbrojnice, hudební Pilastrový sál a zámecká kaple sv. Josefa.

 

Hodnotný komplex zámeckých budov je obklopen parkem, zřízeným v 17. století a ve století následujícím rozšířeným na celé zámecké návrší. Součástí zámeckého parku je i unikátní psí hřbitov založený kolem roku 1890, jeden z nejstarších psích hřbitovů v Evropě.

 

Otevírací doba:
duben a říjen: pouze předem objednané skupiny
květen, červen a září: 9,00 – 16,00 hodin
červenec a srpen: 9,00 – 17,00 hodin
zavíracím dnem je pondělí

 

Kontakty:
Státní zámek Kunštát
Zámecká 1
679 72 Kunštát
tel.: 516 462 062
e – mail: kunstat@brno.npu.cz
www.zamek-kunstat.cz

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře