Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Stres z městského prostředí a špatná strava mohou mít pro psa fatální důsledky.

Život ve městě stresuje i vašeho psa, pozor na to

Dívka se psem
zdroj: Thinkstockphotos Dívka se psem
aktualizováno 21.10.2014, 16:41 | 21.10.2014, 16:41 | Doma.cz/trm

Stres z městského prostředí a špatná strava mohou mít pro psa fatální důsledky.

V městském prostředí působí na psy neustálý sled stresových situací. Několikanásobně vyvinutější psí smysly jsou permanentně vystavovány silnému hluku, znečištěnému ovzduší, nepřirozenému terénu a mnoha dalším negativním podnětům. Následný oxidativní a fyziologický stres, který u psů vzniká, působí destruktivně na jejich organizmus.


Navíc více než pětina chovatelů dopřává svým zvířatům takzvaně „zbytky od oběda“, neboli lidskou stravu. Když se tyto dva faktory skombinují, hrozí městským psům nepříjemné zdravotní problémy. Přitom stačí pouze vhodně upravit jídelníček. „Mnozí chovatelé si to ani neuvědomují, ale v hustě zalidněných oblastech působí na psy obrovské množství stresových faktorů. Pes má čtyřikrát vyvinutější čich i sluch než člověk a zároveň na větší vzdálenosti vidí značně rozmazaně a hůře rozlišují barvy. Orientace ve znečištěném prostředí plném hluku je pak pro psy velmi náročná. Život je pro ně neustálá překážková dráha. Čenich mají prakticky v přímém kontaktu s výfuky aut, musí se naboso pohybovat po nepřirozeně tvrdém a často chemicky ošetřovaném terénu,“ uvedl MVDr. Ladislav Smatana, veterinář a zakladatel Veterinární kliniky Bojnice a dodává: „Do tohoto nezdravého životního stylu se pak promítá i fakt, že podle posledního výzkumu více než pětina chovatelů krmí nebo dokrmuje psy lidskou stravou, které není trávicí systém psů přizpůsoben. Z toho všeho pak vznikají nepříjemné zdravotní problémy, jako jsou poruchy trávení, poruchy imunitního systému, problémy s kůží a se zuby, v horším případě i degenerativní poruchy mozku, různá nádorová onemocnění a podobně.“

 

 

Nejlepší prevencí proti zmiňovaným potížím je podle Smatany vhodně vyvážená psí strava. V té se ovšem musí odrážet nejen rasa, velikost či stáří psa, ale také to, jaký životní styl zvíře vede. Při výběru krmiva tedy sledujte označení na sáčcích, které vám napoví, jaké bude pro vašeho pejska nejlepší. „Na trhu máme v současné době tři druhy krmiv. Indoor Life pro psy, kteří tráví většinu času doma a vykazují minimum tělesné aktivity, Sporting Life pro ty, kteří naopak žijí velmi aktivním sportovním životem a nakonec řada Urban Life, zaměřená právě na zvířata žijící ve městském prostředí,“ uvádí MVDr. Lucia Repová ze společnosti Royal Canin, která krmivo pro zvířecí miláčky vyrábí.


ČTĚTE TAKÉ:

Nejčastější chyby, které děláme při krmení psa
Myslete na své miláčky: Špatně zvolené psí krmivo může zapříčinit vážné zdravotní komplikace
Šokující: ženu přiměl zhubnout její vlastní tlustý pes
Chci psa! Jak ale přemluvit rodiče?


I do psího krmiva je přidávána řada prospěšných látek, které napomáhají trávení a posilují imunitu. Například rybí protein psy uklidňuje, podporuje zdravou mozkovou funkci a odbourává fyziologický stres, který vzniká v neočekávaných situacích, jako je střet s cizím psem, s cizím člověkem a podobně.

 

Antioxidanty zase potlačují takzvaný oxidativní stres, který je způsobován zejména znečištěným prostředím. Podaří-li se snížit vhodnou stravou hladina stresového hormonu kortizolu, psi pak mnohem lépe vyhodnocují stresové situace, jsou klidnější a vyrovnanější.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře