Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Většina lidí během svátků vánoční cukroví zkonzumuje, kde ale končí zbytky?

Co se zbytky vánočního cukroví? Které smí do mrazáku a proč ho nedávat zvířatům

Cukroví
zdroj: Thinkstockphotos Cukroví
aktualizováno 04.01.2018, 16:45 | 04.01.2018, 16:45 | doma.cz

Většina lidí během svátků vánoční cukroví zkonzumuje, kde ale končí zbytky?

Vyhodit? Škoda peněz

 

Podle průzkumu společnosti „Z farmy domů“ letos peklo doma vánoční cukroví 77 procent lidí, dalších 17 procent ho koupilo. Zbytek jej dostal od příbuzných či známých nebo se obešel úplně bez něj. Přes 72 procent respondentů tvrdí, že utratí za vánoční cukroví do jednoho tisíce korun.


65 procent respondentů tvrdí, že jim vánoční cukroví nezbyde žádné, 19 procent zbytky vánočních cukrovinek zamrazí a jen dvě procenta je rozdají. Téměř 10 procent dotázaných však vánoční přebytky cukroví vyhodí.


„Pečivo, mezi které vánoční cukroví spadá, patří v Česku dlouhodobě na vrchol žebříčku nejvíce vyhazovaných potravin. Ročně se v Česku celkem vyhodí 356 835 tun pečiva, domácnosti se na tomto plýtvání podílejí 109 273 tunami,“ popsal Martin Prokop, iniciátor zodpovědného přístupu k potravinám.


Důvodů k vyhození vánočního cukroví je hned několik. V první řadě je to neodhadnuté množství, dále je to i schraňování napečeného cukroví na Štědrý den, po jeho uplynutí ale většina lidí cukroví už tolik nejí. Někteří lidé obohatí cukrovím ještě silvestrovskou tabuli, potom už ale nezkonzumované cukroví míří do odpadků.

 

Vánoční cukroví
(Foto: Pinterest)


Do mrazáku? Ne každé se hodí


Pokud hodláte cukroví odložit do mrazáku a postupně vyndávat ke kávě nebo v případě nenadálé návštěvy, myslete na jeho co nejvhodnější uskladnění. Ideálně ho do mrazáku uložte v neprodyšných plastových nebo kovových krabičkách, nikde ne do stejných šuplat s aromatickými potravinami, jako jsou ryby či houby. Plastovou krabičku můžete ještě vystlat alobalem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tyto potraviny do lednice nepatří, přesto je tam dáváme. SEZNAM
Nový trend v Česku: Sdílení aut i ledniček! Co to bude příště?
Co (ne)může do mrazáku? Rady, díky kterým ušetříte

 

Zamrazit můžete většinu cukroví, klidně si rovnou namixujte více druhů rozporcovaně do menších krabiček, vždy vyndáte jen tolik, kolik právě potřebujete. Opatrní buďte v případě hodně křehkého cukroví, aby se nerozmačkalo. Ke zmrazení se moc nehodí příliš tučné druhy cukroví, mohou při dlouhodobějším mražení žluknout.

 


Cukroví můžete i darovat


Možností, jak naložit se zbylým vánočním cukrovím, je celá řada. „Zamrazování vánočního cukroví je ve velké většině případů pouze oddalování jeho vyhození. Lepší způsob, jak naložit s přebytky, je věnovat je hned po svátcích do azylových domů, nemocnic nebo lidem bez domova,“ doporučil Martin Prokop.


Zvířátka sladké neocení


Lidé nosí zbytky cukroví i do lesů a lesních zookoutků, chtějí tak v zimních měsících přilepšit jejich zvířecím obyvatelům. Zvířatům ale vánoční cukroví neprospívá. Například v zookoutku v pražské Malé Chuchli kvůli neukázněnosti návštěvníků koncem roku uhynula dvě zvířata.


„Velké množství pečiva, které zvířata pozřou, jim způsobuje zažívací problémy, které mnohdy vedou až k jejich úhynu. V případě, že jim chtějí návštěvníci přilepšit, mohou pochutiny odevzdat pracovníkům nebo je nechat odložené na určených místech. Nikdy by ale neměli krmení vhazovat rovnou do výběhů se zvířaty,“ upozorňují na svých stránkách Lesy hlavního města Prahy.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře