Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mnoho lidí se v poslední době vzdává lepku, i když nepatří přímo mezi celiaky. Je to tak správně a může vám život bez mouky prospět, nebo i zde platí osvědčené heslo „všeho s mírou“?

Co to vlastně je lepek a jak škodí právě vám?

Alergie na lepek
zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com Alergie na lepek
aktualizováno 19.06.2019, 00:00 | 19.06.2019, 00:00 | doma.cz

Mnoho lidí se v poslední době vzdává lepku, i když nepatří přímo mezi celiaky. Je to tak správně a může vám život bez mouky prospět, nebo i zde platí osvědčené heslo „všeho s mírou“?

Lepek je komplexní rostlinná bílkovina, kterou najdeme v pšenici, konkrétně na povrchu obilného zrna. Při pečení dodává těstu pružnost a hotovému chlebu a pečivu pak charakteristickou žvýkavou strukturu. Podobné bílkoviny spadající do stejné skupiny pak najdeme také v ječmenu, ovsu a žitu.


Pšenice sama o sobě je běžná plodina, kterou lidstvo od nepaměti hojně využívalo a mělo z ní užitek. Háček je v dnešním způsobu jejího pěstování. „Produkce bílé mouky se za posledních 50 let zvýšila o 240 % a díky šlechtění tetraploidních odrůd se obsah lepku v ní zvýšil až 20x. Obilniny jsou v dnešním konvenčním pojetí největším spotřebitelem jedovatých glyfosátů, které v obrovském množství lijeme do půdy a pak v obilninách denně konzumujeme. Výsledek začínáme čím dál citlivěji pociťovat na stavu naší krajiny a lidského zdraví,“ vysvětluje Martin Hutař, výrobce bio potravin Probio. Selským rozumem si každý může spočítat, že jak se k půdě a přírodě chováme, tak se nám to dlouhodobě vrací.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pečivo při dietě: Které škodí a jak si chleba zdravě užít?
Odstraňte z jídelníčku lepek a shoďte 10 kilo
Jak zužitkovat staré pečivo? Vyzkoušejte naše výborné recepty


Naše babičky jedly jinak


Potraviny, které dnes jíme, prošly velkými změnami. Naše babičky měly na talířích přirozené jídlo vypěstované na vlastní zahrádce či u blízkého sedláka pomocí klasických zemědělských postupů. Našemu jídelníčku však vévodí průmyslově upravené pokrmy. Ty jsou vyrobeny z přešlechtěných a geneticky upravených plodin, které musí mít ke svému růstu speciální podmínky v podobě chemických hnojiv a postřiků. To se týká i nejběžněji konzumované obiloviny - pšenice.

 


Naše tělo má rádo přirozenost, pestrost a komplexnost. Jelikož pšenici najdeme nejen v pečivu, ale i jako doplněk do dalších potravin, je náš organismus pšeničným lepkem přímo zahlcen. Sníme rohlík k snídani, pizzu k obědu, těstoviny k večeři a to jsme se ještě cestou z práce stavili v pekárně na zastávce autobusu. Kromě toho do sebe dostaneme skrytý lepek z některých druhů jogurtů, ovesných tyčinek, ochucovacích směsí či ze zahuštěných omáček a polévek v restauraci.


Zatímco kdysi si lidé dali jeden krajíc chleba denně, případně druhý ještě k večeři, dnes sníme lepkových jídel neporovnatelně více. To samo o sobě není pro lidský organismus přirozené. „Nikdy v minulosti nebylo v populaci tolik jedinců reagujících negativně na složení stravy. Obrana těla pomocí alergií a nesnášenlivostí je přímou ukázkou toho, že naše strava není v pořádku,“ varuje odborník.


Lepek sám o sobě škodlivý není, ale v množství, které dnes běžně spotřebováváme, už ano. „Vzhledem k tomu, jak se změnil obsah lepku v obilovinách za posledních dvacet, třicet let, a jaká je skladba našeho běžného jídelníčku, považuji tento trend vyhýbání se lepku za velmi prospěšný,“ dodává odborník.

 

ČTĚTE TAKÉ:

RECEPT na populární Dort Red Velvet v bezlepkové podobě
Bezlepkové domácí tiramisu RECEPT
Sladké, ale zdravé? Zkuste bezlepkové dýňové lívance! Nepoznáte rozdíl


Je celozrnné pečivo menší zlo?


V průmyslovém mlýně, kde dnes vzniká bílá mouka, se oddělují jednotlivé části zrna, tedy klíček a slupka, a zůstane jen to uvnitř – čistá bílá mouka zbavená hodnotných živin, které k ní přirozeně patří. Zato když si koupíte celozrnný rohlík, sníte sice lepku stejné množství, ale spolu s ním alespoň dostanete do těla vlákninu, vitamíny a minerály. Zatímco bílý rohlík je v podstatě bezcenná hmota na zaplnění žaludku.

 

ciabatta
(Foto: Profimedia)


Jíst bezlepkově nemusí znamenat žít zdravěji


To by byl velice zjednodušující pohled. „Bezlepkové totiž zdaleka neznamená přirozeně zdravé. Bezlepkové potraviny se staly hitem, a s tím přichází i reklama a komerční zájmy. Když je na prvním místě cena, najdete často i v bezlepkových potravinách nevhodné ingredience, které mají zajistit, aby byl pokrm více kyprý, měl delší trvanlivost a držel pohromadě. Stabilizátory, konzervanty a další škodlivou chemii. Bezlepkové tedy rozhodně automaticky neznamená bez chemie a umělých přísad,“ varuje odborník.


Stejně jako na množství lepku je třeba hledět na původ potraviny. „I proto považuji za zásadní konzumaci potravin, u kterých známe přesně původ. Těmi nejčistšími jsou biopotraviny. Pokud totiž konzumujeme jídlo, které bylo vypěstováno bez zbytečné chemie, podporujeme tím nejen svoje zdraví, ale hlavně zdraví půdy, vody a krajiny, ve které suroviny vyrostly,“ doplňuje odborník.


Jezte pestře


„Omezení lepku prospěje každému, o tom jsem přesvědčen. Avšak například úplná eliminace kvalitního kváskového pečiva není pro jednotlivce bez zdravotních potíží nutná,“ vysvětluje závěrem Martin Hutař.


Každá lepková obilnina má k sobě chutnou bezlepkovou variantu. Vybírat můžete z pohanky, rýže, kukuřice, čiroku, jáhel či jakýchkoliv luštěnin. Každá ze zmiňovaných plodin má jiné vlastnosti a hodí se k jiným účelům. Najdete je v podobě různých surovin – zrn, krupic, mouky, těstovin atd. Je skvělé naučit se je kombinovat a zařazovat bezlepkové recepty do svého každodenního jídelníčku.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře