Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Čím si dnes připít na zdraví?

Dnes je den koktejlů: Oslavte ho americkou, českou i italskou klasikou

Party
zdroj: Getty Images Party
aktualizováno 13.05.2019, 10:51 | 13.05.2019, 10:51 | doma.cz

Čím si dnes připít na zdraví?

Mezinárodní den koktejlů, který připadá na 13. května, založil barman a český publicista Alexander Mikšovic. První oslava se uskutečnila už v roce 1999. Míchané drinky patří nejen k moři a pláži, vydejte se s námi na cestu kolem „koktejlového světa“.

  

Za kořeny do Ameriky

 

Pokud půjdete po skutečném původu koktejlů, zjistíte, že jejich kolébkou se stalo před více než 200 lety USA. Mnoho koktejlů má názvy, ze kterých Amerika přímo čiší, třeba New York Sauer nebo Manhattan. „V případě, že se budeme bavit o pojmenování koktejlů podle okrsků například ve městě New York, historie zanedbává pouze starý Staten Island. Z ostatních čtyř čtvrtí jste všichni jistě slyšeli o Manhattanu, pár dalších z nás by mohlo znát Bronx. Ovšem i čtvrti jako Queens a Brooklyn mají zastoupení ve světě koktejlů,“ říká Petr Roškota, manažer Hennessy baru v hotelu Savoy ve Špindlerově Mlýně.


Zkuste si třeba namíchat ne úplně známý koktejl Queens s ananasovým juicem. „O jeho slávu se ve 30. letech minulého století zasloužil Angličan Harry Craddock. Později jej zapsal do slavné knihy koktejlů, kterou sám vydal,“ dodává Roškota.

 

Jak na Queens?

 

Složení:
4,5cl London dry gin
1,5cl Suché martini
1,5cl Sladké martini
3cl Ananasový juice

 

Příprava:
Do shakeru dáme led, všechny ingredience, „vyšejkrujeme“ a přes sítko nalijeme do martini sklenice. Standardně se koktejl ozdobí citronovou kůrou.

 

Nefalšovaný Queens koktejl si nejlépe vychutnáte přímo v New Yorku. „Zkuste třeba hotel Roosevelt na Madison Avenue přímo v centru,“ doporučuje Andrea Řezníčková z cestovní agentury Invia.


Hurá do Itálie na Bellini!

 

Itálie je u Čechů celoročně velice oblíbená destinace. Kromě lahodné kuchyně lákají i zdejší koktejly. „Na horách určitě hraje prim Bombardino, ve městě zase Aperol,“ říká Andrea Řezníčková. Jste-li spíše zastánci klasických chutí, vydejte se do Itálie za koktejlem pojmenovaným po slavném italském malíři Giovannim Bellinim. „Skvělou moderní kombinaci představuje Bellinni s francouzským likérem Chambord. Chuť likéru tvoří vyzrálé maliny a ostružiny naložené v koňaku a další koření oslazené medem. Na závěr se tato esence spojí s výtažkem z vanilky a kůry citrusů,“ uvádí Petr Roškota. Bellini patří mezi ovocné koktejly hodící se na různé typy párty.


Jak na italské Bellini?

 

Koktejl
(Foto: shutterstock.com)

 

Složení:
5cl Broskvové pyré
10cl Prosecco
Chambord – stačí pouze pár kapek

 

Příprava:
Do sklenice typu flétna nalijeme broskvové pyré a dolijeme proseccem. Chambord kápneme až na závěr. Dávejte pozor především na pěnu.

 

Mexická Margarita tak trochu jinak

 

Na plážovém večírku si jistě vychutnáte ledové mojito, cuba libre osvěžující daiquiri nebo margaritu. „Má oblíbená margarita je Tommy´s, pocházející ze stejnojmenné mexické restaurace v San Franciscu z roku 1990,“ uvádí Petr Roškota. „Margaritu si také vychutnáte na palubě lodi při některé ze zaoceánských plaveb. Zkuste například Mexiko, Kubu nebo USA,“ doporučuje Andrea Řezníčková.

 

Jak na netradiční Margaritu?

 

Koktejl Margarita
(Foto: shutterstock.com)

 

Složení:
4.5cl Tequila (ideálně reposado)
1.5cl Čerstvé limetové šťávy
2 lžičky agáve sirupu

 

Příprava:
Všechny ingredience vložíme do shakeru s ledem, protřepeme a přes sítko nalijeme do krátké sklenice s ledem. V originální verzi koktejlu se okraj sklenice navlhčí limetou a udělá se okraj se solí. Jako ozdobu použijeme limetku. Pro zpestření chuti můžete přidat do shakeru plátek chilli a snítek koriandru.

 

Jak na Daiquiri

 

Koktejly - 6
(Foto: Archiv firem)

 

6 cl Republica Exlusive White
2 cl limetová šťáva
2 cl cukrový sirup
limeta


Šejkr naplňte ledem.
Odměřte všechny suroviny a dobře prošejkrujte.
Přeceďte do sklenice a ozdobte limetou.

 

Pijeme počesku

 

V Čechách si užíváme rumu tuzemáku a bylinných alkoholů, jako je třeba fernet nebo becherovka. V horkém dni ale zachutnají spíše osvěžující nápoje z prosecca, ale samozřejmě i mixy s ginem nebo whisky. Zkuste naše oblíbené koktejly.

 


Fernet Stock Bavorák Society

 

Koktejly - 4
(Foto: Archiv firem)


SKLO: long
RECEPTURA: 4 cl Fernet Stock Citrus + 10 cl grepový džus + 5 cl tonic, led

 

Fernet Stock Bavorák Spritz

 

Koktejly - 5
(Foto: Archiv firem)


SKLO: vinná sklenice
RECEPTURA: 4 cl Fernet Stock Citrus + 15 cl Vinea (střik vody + máta), led


Kopr

 

Koktejly - 7
(Foto: Archiv firem)


4 cl Republica Exclusive White
3 střiky rebarborový bitters
dolít Tonik
kopr
limeta


Naplňte sklenici ledem.
Odměřte Republica Exclusive White, dolijte tonikem a přidejte rebarborový bitters.
Promíchejte a ozdobte limetou a koprem.
 

Johnnie Walker White Walker & Ginger

 

Koktejly - 3
(Foto: Archiv firem)

 

Ingredience:
• 40 ml Johnnie Walker White Walker
• 120 ml zázvorová limonáda
• led
• kůra citrónu a máta k dozdobení

 

Postup:
Do vysoké sklenice vložte led, zalijte jej whisky Johnnie Walker White Walker a zázvorovou limonádou. Sklenici ozdobte kůrou z citrónu a mátou.


Johnnie Walker White Walker Old Fashioned

 

Koktejly - 2
(Foto: Archiv firem)

 

Ingredience:
• 60 ml Johnnie Walker White Walker
• 10 ml cukrového sirupu
• kapka Angostura Bitters
• led
• snítka rozmarýnu k dozdobení


Postup:
Do sklenice vložte několik kostek ledu, přilijte bitters a následně všechny ostatní ingredience. Lehce promíchejte a dozdobte snítkou rozmarýnu.


Gordon’s Pink & Tonic


Ingredience:
• 50 ml Gordon’s Pink
• 150 ml tonicu
• Led
• Jahody


Postup:
Do sklenice na vysoké nožce vložte dostatečné množství ledových kostek. Přilijte Gordon’s Pink, tonic a důkladně promíchejte. Na závěr drink ozdobte rozkrájenými jahodami.


Gordon’s Pink Spritz

 

Koktejly - 1
(Foto: Archiv firem)


Ingredience:
• 50 ml Gordon’s Pink
• 50 ml citronové limonády
• 25 ml Prosecca
• Led
• Jahody


Postup:
Do sklenice na vysoké nožce vložte dostatečné množství ledových kostek. Přilijte Gordon’s Pink, citronovou limonádu a nakonec Prosecco. Na závěr drink ozdobte rozkrájenými jahodami.


Gordon’s Pink & Citronová limonáda


Ingredience:
• 50 ml Gordon’s Pink
• 150 ml citronové limonády
• Led
• Jahody


Postup:
Do sklenice na vysoké nožce vložte dostatečné množství ledových kostek. Přilijte Gordon’s Pink, citronovou limonádu a důkladně promíchejte. Na závěr drink ozdobte rozkrájenými jahodami.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře