Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Není to žádná velká věda, ale pár triků, které z vás udělají elegantní hostitelku, pro vás máme.

Jak správně podávat sekt aneb netrhněte si na Silvestra ostudu

Silvestr
zdroj: oficiální zdroj Silvestr
aktualizováno 30.12.2015, 00:46 | 30.12.2015, 00:46 | doma.cz

Není to žádná velká věda, ale pár triků, které z vás udělají elegantní hostitelku, pro vás máme.

Obrovskou výhodou šampaňského i sektu je, že se hodí prakticky ke každému jídlu. Rovněž se stejně podávají, a není v tom žádná věda. Základem je správně vychlazená lahev (na 3 až 5 stupňů Celsia), která by měla být v lednici optimálně jeden až dva dny ve tmě a v klidu. Vyhněte se použití mrazáku, sektu byste tím uštědřili šok. „Teplota sektu při konzumaci má být 5 až 7 °C. Proto ta nízká teplota nachlazení, při rozlévání sektu do sklenek o pokojové teplotě tohoto snadno dosáhneme,“ radí David Král, sommelier společnosti Bohemia sekt.

 

Nejvhodnějšími sklenicemi jsou takzvané flétny. Ze sektu v nich pomaleji vyprchají bublinky a perlení déle vydrží. S lahví před otevřením netřeste a nedělejte prudké pohyby. Odstraňte kovový košíček (říká se mu agrafa) a pevně chytněte korek, aby předčasně nevystřelil. Držte korek a otáčejte lahví, dokud se neozve známý zvuk. Při nalévání, doporučuje se pod úhlem 45 stupňů, je nejlepší sklenici naklonit, tím se vyhnete vypěnění sektu a bublinky v něm zůstanou o to déle.

 

Sekt
(Foto: oficiální zdroj)

 

Co pít na Silvestra?

 

Na Silvestra je výběr sektu velmi individuální. Záleží také na podávaných jídlech a občerstvení. „Obecně bych na Silvestra doporučil spíše sušší sekty a alkohol příliš nemíchal. Je dobré pít během večera vodu, abychom alkohol v těle naředili. Tím přispějeme k co nejmírnějším ranním následkům,“ říká David Král. Kdo po Silvestru potřebuje vstávat s čistou hlavou, může si o půlnoci připít nealkoholickým sektem. „Proces odebrání alkoholu je šetrný a výsledná chuť velmi dobrá. S radostí jej mohu doporučit,“ zakončuje David Král.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tak na zdraví! Kde se vlastně zrodil přípitek?
Jak správně podávat sekt? FOTONÁVOD
Pravidla přípitku, která vám pomohou být za dámu a poprat se s kocovinou

 

Jak se vyznat v rozdělení sektů?


Mnoho lidí neví, jaký zvolit sekt, co znamenají zkratková označení „Brut“, „Doux“, tak často sáhnou po klasice „Demi sec“. Pokud si hlídáte linii, měli byste volit sekty spíše sušší. „Suché sekty doporučuji nejen pro ty, kteří si hlídají váhu, ale také jsou vhodné například pro každého, kdo nechce den po oslavě pocítit drtivý dopad předchozího večera,“ vysvětluje sommelier.


Rozpětí sektů je opravdu velké a podle Krále je škoda, že je většina národa stále vnímá jen jako nápoje „na přiťuknutí“. „Například v našem portfoliu máme sekty mnoha druhů a kategorií zbytkového cukru. Kdybyste chtěli, můžou vás provázet během celého oběda nebo večeře. Doslova od aperitivu až po dezert,“ uzavírá Král.

 

Rozdělení sektů podle zbytkového cukru:


BRUT NATURE 0-3 g/l*
EXTRA BRUT 0–6 g/l*
BRUT 0–12 g/l*
EXTRA DRY 12–17 g/l*
SEC 17–32 g/l*
DEMI SEC 32–50 g/l*
DOUX 50 g/l a více*


* Tento údaj lze použít pouze u sektů, kterým po druhotném kvašení nebyl dodán žádný cukr.


Tipy na vaši silvestrovskou noc:

 

Bohemia Sekt Prestige brut

Prestižní přitažlivý sekt, vhodný k významným událostem, recepcím a společenským akcím. Má příjemnou zelenkavě nazlátlou barvu, jiskrný vzhled, dlouhotrvající perlení a nezaměnitelnou chuť. Vyrábí se tradičně kvašením v láhvích, je osobitý, elegantní a výjimečný. Okouzluje svou harmonií svěží lehké vůně citrusů a zralých ovocných plodů. Příjemnou svěžest a lehkost mu dodávají Ryzlinky vlašský a rýnský, květinová vůně je dílem Rulandského bílého.
Úžasně se hodí ke kozím sýrům, parmské šunce podávané se žlutým melounem, k pokrmům z plodů moře a ryb. Je rovněž skvělým aperitivem schopným probudit smysly všech gurmánů.
Cena: 235 Kč (dárkové balení 259 Kč). Dostupné na www.osobnivinoteka.cz.

 

Bohemia Sekt demi sec

Díky sekundárnímu kvašení francouzskou metodou charmat a výběru vysoce kvalitních bílých vín si známý sekt získal za déle než čtyřicet let řadu příznivců – převážně pro svou vyváženou, jemně polosuchou chuť a svěží, středně plnou květinovou vůni. Do základního cuvée jsou veškeré odrůdy pečlivě vybírány podle originální receptury.
Cena: 125 Kč. Dostupné na www.osobnivinoteka.cz.

 

Bohemia Sekt nealkoholický

Pro všechny milovníky odpočinku a abstinenty, kteří se nechtějí vzdát dráždivého opojení sektem, je tu nealkoholický Bohemia Sekt. Díky náročné, ovšem šetrné metodě odebrání alkoholu ve vakuu mu zůstává harmonicky vyvážená chuť a jsou v něm zachovány veškeré typické aromatické látky.
Cena: 125 Kč. Dostupné na www.osobnivinoteka.cz.

 

Sekt
(Foto: Archiv firem)


Cavas Hill 1887 Cava Vintage Brut Nature Gran Reserva
Španělské šumivé víno stejně lákavé jako crema catalana: jeho hebká chuť mandlí a sušenek taje v ústech, zatímco citrusové tóny mu dodávají svěžest. Projevuje se nejprve krémovou a příjemnou chutí, po níž následuje čistý a dlouhotrvající závěr.
Tomuto šumivému vínu propůjčuje jeho vášnivý charakter „método tradicional“ – tradiční metoda kvašení v lahvi, která se používá ve vinařství Cavas Hill v severošpanělském regionu Penedès od 17. století. Tesco cena 299 Kč.

 

Mionetto Prosecco Valdobbiadene DOCG
Hledáte charismatického společníka? Mionetto Prosecco DOCG spojuje lehkost, intenzivní ovocný charakter a smyslnou hloubku s květinovou vůní, výraznými tóny jablka a hrušky a jemnými podtóny citrusových plodů. Toto spumante z vinařství Mionetto, které se nachází na svazích městečka Valdobbiadene, je typickým projevem italského životního stylu v jeho nejkrásnější podobě.
Hrozny jeho kupáže jsou vyráběny výhradně z produkce vinařského regionu DOCG Prosecco na svazích Benátska, kde dozrávají v mírném podnebí. Tesco cena 239 Kč.

 

Freixenet Cordon Negro Brut

Sekt ze španělského vinařství Freixenet. Má světle žlutou barvu s nazelenalými okraji. Jemná, elegantní vůně, klasická pro sekty, které zrají tradiční metodou v lahvi. Objevují se tóny opečeného toastu. Čistá, suchá, svěží a šťavnatá chuť. Prodává Global Wines za 199 Kč.

 

Sekty
(Foto: Archiv firem)

 
9 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře