Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Advent začíná už za pár dní - v neděli 27. listopadu. Je nejvyšší čas připravit adventní věnec, který je symbolem Vánoc a měl by zdobit každý stůl u kterého proběhne Štědrovečerní večeře.

NÁVOD: Jak si vyrobit adventní věnec

Adventní věnec
zdroj: Thinkstockphotos Adventní věnec
aktualizováno 27.11.2014, 16:33 | 27.11.2014, 09:54 | / Doma.cz/Tn.cz/Karel Ptáček

Advent začíná už za pár dní - v neděli 27. listopadu. Je nejvyšší čas připravit adventní věnec, který je symbolem Vánoc a měl by zdobit každý stůl u kterého proběhne Štědrovečerní večeře.

Věnec je obvykle vytvořen z jehličnatých větví, jsou na něm umístěny čtyři svíčky a další drobné ozdoby. Svíčky symbolizují právě čtyři adventní týdny do Vánoc. Nezapomeňte zapálit první svíčku již tuto adventní neděli!


Adventní věnec si samozřejmě můžete koupit v obchodech, tržnicích nebo v květinářství. Ale pokud se rozhodnete jej vyrobit sami doma, na chatě či na chalupě, budete z něj mít určitě větší radost. Při výrobě můžete využít řadu vlastních věcí ze zahrady a jistě se vám podaří věnec mnohem lépe sladit s barvami místností, kam jej chcete umístit.


Co budete potřebovat


Základem bude slaměný či polystyrénový korpus, který si můžete předem vytvořit nebo koupit za pár korun. Dále budete potřebovat větvičky jehličnatých stromů, tzv. chvojí. Ideální budou větvičky z jedle, které nejdéle vydrží a některé druhy neopadávají. Neobejdete se bez vázacího drátu, čtyř svíček a podložek pod svíčky z nehořlavého materiálu. Zbývá sehnat pár dalších dekorativních prvků, mezi které patří například šišky, šípky, větvičky a podobně.

 

Vázací drát
(Foto: oficiální zdroj)


Základem je kvalitní korpus


Čím pevnější korpus jste vytvořili nebo koupili, tím lépe. Nastříhejte větvičky tak, aby měly délku mezi deseti a patnácti centimetry. Přikládejte je postupně na korpus a omotávejte vázacím drátem. Doporučujeme vše provádět v několika řadách tak, aby nebyl vidět základ, tedy korpus. Vázací materiál by měl tvořit jakousi spirálu kolem celého korpusu. Větvičky stačí přikládat jen shora. Běžně, pokud bude věnec ležet na stole, spodní „holá“ část věnce nebude vidět a zároveň zajistí potřebnou stabilitu.

 

Adventní věnec
(Foto: oficiální zdroj)

 

Upevnění svíček


Po dokončení věnce začněte připevňovat svíčky. Je možné je připevnit rozličnými způsoby. Můžete hřebíkem propíchnout korpus zespoda a svíčku pak na hřebík jednoduše nabodnout. Můžete také svíčky napíchnout na tenký drát (nejlépe zahřátý) a drátek pak připevnit ke korpusu. Pouze na vás záleží, jaké rozložení svíček zvolíte, tedy jestli klasické symetrické, nebo třeba čtyři vedle sebe. Nezapomeňte na bezpečnost! Pokud chcete svíčky zapalovat, neměla by mezi chvojím a svící chybět bezpečnostní podložka nebo kalíšek, které budou oddělovat hořlavý korpus od svíčky.

 

Adventní věnec
(Foto: oficiální zdroj)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kam na vánoční trhy? To nejlepší od našich sousedů
Vyrobte dětem adventní kalendář!
Chraňte srdce před vánočním stresem

 

Zdobení


Důležitým pomocníkem pro vás bude tavná lepící pistole. Díky ní bude připevňování ozdob hračkou. Svíčky máte již připevněny a nyní se můžete zaměřit na další drobnější ozdoby. Poslouží vám třeba ozdoby ze slámy, sušené ovoce (velmi dobře vypadají sušené plátky pomeranče), skleněné koule, apod. Jen se vyvarujte umístěním velkých ozdob, menší a drobnější prvky na jehličí vypadají výrazně lépe a věnec bude působit „bohatěji“. Řadu věcí určitě najdete na své zahradě či v lese, ale nemusíte se vyhýbat ani nákupu drobných ozdob v obchodech a květinářstvích. Odborníci doporučují neplýtvat barvami a zvolit nejvíce dva základní odstíny, aby věnec nevypadal přeplácaně. Ideální je kombinovat ozdoby tón v tónu nebo matné a lesklé. U těch je prakticky vždy zaručeno, že dohromady budou ladit. Kromě koulí se dá věnec přikrášlit třpytivými hvězdičkami, které jsou také jedním ze symbolů Vánoc.

 

Adventní věnec
(Foto: oficiální zdroj)

 

 

Pokud chcete, aby vám tahle krásná vánoční dekorace dlouho vydržela, postříkejte hotový věnec vodou a počkejte, až se vsákne do chvojí. Pak celý věnec postříkejte bezbarvým lakem na vlasy.

 

Adventní věnec
(Foto: Mediafax)

 

Zkuste také: Netradiční slaměný adventní věnec

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Martin 16:33 04.12.2017
Pěkný návod, děkujeme za inspiraci:-) https://www.nedio.cz/blog/jak-vyrobit-adventni-ven...
Marci 18:14 30.11.2014
...asi má autor článku nějaký špatný kalendář...??? :-( :-)