Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

16. října se Česká republika opět připojila ke Světovému dni chleba, každoročnímu svátku základní lidské potraviny, kterým si zároveň připoměla význam pekařské profese. V posledních letech stoupá trend domácího pečení a právě tento den nabídl příl...

Oslavte Světový den chleba domácím pečením! RECEPT na kváskový nebo pohankový

chléb - 1
zdroj: Thinkstockphotos chléb - 1
aktualizováno 15.10.2019, 14:47 | 15.10.2019, 14:47 | doma.cz

16. října se Česká republika opět připojila ke Světovému dni chleba, každoročnímu svátku základní lidské potraviny, kterým si zároveň připoměla význam pekařské profese. V posledních letech stoupá trend domácího pečení a právě tento den nabídl příležitost zjistit, zda kupujeme kvalitní chléb, případně naučit se péct vlastní.

Díky dlouhému kynutí je kvasový chléb lépe stravitelný a zdravější než kupované pšeničné pečivo – živiny z něj lidské tělo lépe vstřebá. „Mnohé rodiny se dnes vracejí k pečení vlastního chleba. Když totiž zjistíte, že se nejedná o nic složitého, u domácího pečení již většinou zůstanete. Jednak proto, že chuti křupavého čerstvého bochníku domácí výroby se nic nevyrovná a jednak pro ten pocit z vlastního úspěchu a určité soběstačnosti,“ říká Barbora Hernychová z Probio, českého výrobce biopotravin.

 

Hledáme-li kvalitní chléb v nabídce obchodů, měli bychom se podle Hernychové na prvním místě řídit jeho složením. Ten nejlepší neobsahuje žádné konzervanty, barviva ani další aditiva. Pouze vodu, mouku a kvásek. Doma pak dobře zakoupený chléb poznáme podle toho, že dlouho vydrží chutný, několik dní neztvrdne ani nezplesniví. Ideální je kváskový chléb, ve kterém kvásek funguje jako přirozený konzervant.

 

Jak na domácí kváskový chléb

 

Právě kváskový chléb se stal oblíbeným produktem domácího pečení posledních let a jeho obliba stále stoupá. Klasický kváskový chléb upečete pouze z mouky, kvásku, vody a soli. Nic jiného nepotřebujete. Žitný kvásek vzniká z vody a žitné mouky a představuje nejstarší přirozenou metodu kypření těsta. Díky vlastnostem žita začne tato směs za pokojové teploty přirozeně kvasit a přítomné mikroorganizmy postupně rozkládají obsažené sacharidy na oxid uhličitý. Kvašením vzniklá kyselina mléčná dodává kvásku typickou nakyslou chlebovou vůni. Současně funguje i jako přirozená ochrana proti plísním. Příprava kvásku trvá přibližně 4 dny, další možností je požádat o kvásek zkušenou pekařku ze svého okolí, která vám společně s kváskem předá i pár praktických rad. Kontakty na majitele kvásku naleznete také na kváskové mapě pecempecen.cz.

 


Cenná žitná mouka


Čerstvá žitná mouka je tou nejlepší ingrediencí pro klasický domácí chléb. Čím kvalitnější mouku použijete, tím vyšší výživovou hodnotu, v podobě minerálů a dalších živin navíc, bude bochník mít. Preferujte český původ a bio kvalitu.
Kromě skvělé chuti působí blahodárně na činnost našeho trávicího systému. Chléb s obsahem žita má tmavší barvu, je hutnější a šťavnatější s přirozenou mírně nakyslou chutí. Rychleji zasytí a vyznačuje se delší přirozenou trvanlivostí. Žitnou mouku můžeme kombinovat se špaldovou, případně s moukami z méně obvyklých zapomenutých plodin – červené pšenice, jednozrnky či dvouzrnky.

 

Inspirace na Biojarmarku

Ochutnat skvělý kváskový chléb, naučit se tipy a triky na jeho pečení a odnést si domů vlastní kvásek – to vše můžete 19. 10. 2019 v rámci Biojarmarku v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné. Na akci se sjedou biofarmáři z celé ČR, den plný ochutnávek, ukázek a zábavy začíná v 9h a potrvá až do večera.

 

Pečivo
(Foto: Probio )


Kváskový chleba

 

Chléb


Potřebujete:


1 kg mouky (hladká pšeničná bio mouka)
0,6 l vody
kvas
30 g soli

 

Postup:

 

Nejprve si obstarejte kvas. Nejsnazší je někoho o kvas požádat, například prostřednictvím Kváskové mapy. Na počkání vám totiž nevyroste. Jestli si kvásek chystáte založit sami, nespěchejte na něj. Zamíchejte mouku s vodou v poměru 1 : 1 a nechte dva až tři dny odstát v pokojové teplotě. Poté půlku kvasu odlijte, doplňte vodou a další moukou ve stejném poměru. Po dvou dnech postup zopakujte. Za týden by měl vzniknout mladý kvas. Přibližně za dva týdny by mohl být dost aktivní na to, aby prokvasil těsto.

 

Vše spojte dohromady bez hnětení tak, aby se vytvořilo těsto a nechte jej hodinu odpočinout. S naolejovanýma rukama těsto třikrát přeložte směrem od sebe a třikrát směrem do strany. Podle teploty v místnosti a aktivity kvasu těsto kyne čtyři až dvanáct hodin (při teplotě nižší než 15°C kyne déle, při vyšší je proces rychlejší). Vykynuté těsto zabalte do potřebného tvaru, který odpovídá ošatce. Je třeba s těstem zacházet opatrně, aby nedošlo k vymačkání vzduchových bublin. Poté nechte krátce dokynout a pečte 40 minut při teplotě 200°C. Krájejte ho až když bude dokonale vychladlý.

 

Rada odborníka: „Pokud používáte bio mouku, musíte počítat s nižší tvorbou lepku, takže těsto lépe zpracujte a zacházejte s ním opatrně,“ upozornil kuchař Hugo Hromas. Odměnou je však bohatší chuť střídy a ořechová vůně. V případě, že chcete míchat pšeničnou mouku se žitnou, vypracujte nejdříve pšeničnou, a nakonec přidejte žitnou, která ale může tvořit maximálně jednu třetinu z celkového množství. Jestliže se chystáte vytvořit bezlepkový chleba, je třeba si dát pozor na drobivost. Tu lze podle Hromase zredukovat přidáním malého množství škrobu nebo vařené strouhané brambory.

 

Autor receptu: Hugo Hromas

 

ČTĚTE TAKÉ:

Celozrnné vs. cereální aneb nejčastější omyly u potravin
Jak zužitkovat staré pečivo? Vyzkoušejte naše výborné recepty
KONEC MÝTU? BÍLÉ PEČIVO je pro zdraví důležité, tvrdí vědci!

 

Pohankový chléb

 

Pohankový chleba
(Foto: Spa hotel Lanterna)

 

Potřebujete:

 

520 ml polotučného mléka
25 g droždí
špetku soli
2 lžíce medu
2 lžičky mletého anýzu
600 g pohankové mouky
120 ml rozpuštěného másla
200-300 g chlebové mouky pšeničné
2 lžíce másla na potření

 

Postup:

 

Do malého množství vlažného mléka rozdrobíme kvasnice, směs necháme vykynout.

 

Pak ji přesuneme do velké mísy, přidáme sůl, med, anýz, pohankovou mouku, chlebovou mouku a máslo. Postupně přidáváme mléko a vypracujeme nepříliš tuhé chlebové těsto, které necháme vykynout. Vložíme ho do formy na pečení chleba a necháme ještě 20 minut kynout.

 

Povrch potřeme rozpuštěným máslem, pečeme v troubě předehřáté na 200 °C cca 45 minut.


Rada odborníka: „Chlebová mouka je do směsi přidávána proto, aby ji zhutnila. Chléb se pak také lépe krájí. Kdo chce mít chléb skutečně 100% pohankový, místo chlebové mouky přidá ještě stejné množství pohankové. Čistě pohankové pečivo je křehčí. Anýz a med se pak do chleba přidávají pro zjemnění chuti – chléb je pak trochu sladší. Pro ještě sladší pečivo mohou být přidány i hrozinky.“

 

Pohanka má podobná zrna jako obilí, ale o obilovinu se nejedná. Je tedy vhodná i pro celiaky a nutričně je velmi hodnotná. Obsahuje mnoho minerálních látek – např. draslík, hořčík, mangan, měď, vápník, zinek, železo, rutin a další. Je velkým zdrojem minerálů, vitamínů i vlákniny. Zařazení pohanky do našeho jídelníčku tak může pomoct v boji proti cévním problémům, pozitivně ovlivňuje náš trávicí systém, pomáhá regeneraci buněk a také snižuje riziko infarktu, trombózy či mozkové mrtvice a má další pozitivní vlivy na naše zdraví.

 

Autor receptu: Josef Tydlačka, šéfkuchař Spa hotelu Lanterna

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře