Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nenechte se odradit…

Pět dietních prohřešků, které kazí předsevzetí zhubnout

aktualizováno 02.04.2009, 09:24 | 02.04.2009, 00:02 | tn.cz/kat

Nenechte se odradit…

Dlouhou dobu dodržujeme všechny zásady zdravé výživy a pak to přijde: najednou neodoláme a na posezení sníme tabulku čokolády nebo přes noc vybílíme ledničku. Následuje v lepším případě pocit viny, v horším případě jdou kila opět nahoru.
 


"Začnu až od zítřka“ nebo "Pro jednou se nic nestane“, omlouváte svoje pochybení. Něco vám to připomíná?
Většinou dochází k tomu, že čím přísnější dietu si stanovíte, tím spíše ji porušíte. Co bývá nejčastějším kamenem úrazu?
 

1. Extrémní dieta
 


Tím, že absolutně ze své diety vyřadíte potraviny, které jste dřív měli tak rádi (např. pizzu, čokoládu, zmrzlinu) si moc nepomůžete. Strava by měla být pestrá a měla by obsahovat ode všeho něco. Rozhodně vám neublíží, když si občas dáte pár čtverečků čokolády.

Zmrzlinu si nemusíte dávat smetanovou, ale jen ovocný sorbet a pizzu si necháte naservírovat s tenkým těstem a spoustou zeleniny.
Pamatujte, že zakázané ovoce nejvíc chutná. Když jste na striktní dietě, která zapovídá vše dobré, a dostanete se k nějaké takové laskomině, může vám najednou "přeskočit“ a na posezení sníte čokoládu celou. 
 

2. FastfoodySpěch a stres v práci jsou vždy ty nejlepší důvody, proč porušit dietu a pěkně se "nacpat" vším dobrým nezdravým. "Vždyť ani nemám čas se najíst jiným způsobem a jíst přece musím!" řeknete si. To může být samozřejmě pravda.
 

Ale každý fastfood si dnes už zakládá na tom, že jsou v něm k dostání kromě hambugerů a hranolků také zeleninové saláty a ovocné šťávy! A ty vám v žaludku paseku nenadělají!


3. Noční vybílení ledniceK největším prohřeškům patří jídlo na noc. Ať už u televize nebo uprostřed noci. U televize se kolikrát ani nekontrolujeme, co všechno "zpráskáme". Nejlepším trikem proti chipsům a slaným tyčinkám, je nachystat si dopředu syrovou krájenou zeleninu – mrkev nebo salátovou okurku a můžeme vesele hryzat a chroupat i při té nejnapínavější detektivce.Noční vymetání ledničky bývá důsledkem buď psychických problémů (nemůžeme v noci spát - tak se unavíme chroupáním a mlsáním a intenzivně doufáme, že na problémy zapomeneme) nebo kvůli špatně rozloženému stravování přes den. To zejména, když držíme příliš nízkokalorickou dietu. V noci máme pak takový hlad, že už to prostě nevydržíme. Jídlo si proto přes den rozložte do 5 až 6 malých porcí a rozhodně se nenechte vyhladovět. To vás jen vyčerpá a v noci se stejně hlady probudíte. 


4. Mlsání v práci


Zaberete se do práce a ani nevěnujete pozornost svému žaludku. K jídlu se dostanete až ve chvíli, kdy máte hlad jako vlk a sníte na posezení celou kantýnu.

Další chybou bývá, když zaháníte stres sladkostmi a cpete se pořád různými čokoládovými tyčinkami, které zapíjíte kolou nebo kávou.Proto se před odchodem do práce pořádně nasnídejte, dodržujte polední pauzu ke klidnému a plnohodnotnému obědu. Mějte z domova připravené 2 minisvačinky: ovoce, jogurt, sendviče se zeleninou.


5.Všechno nebo nic


Když už se jednou dopustíme dietního prohřešku, rozhodně to není důvod k tomu, abychom s úpravou jídelníčku přestali úplně. Takže, až se příště vzpamatujete po konzumaci velkého hamburgeru, neházejte flintu do žita! Pořád má smysl pokračovat, zdraví a krásná postava za to stojí.

 
27 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře