Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejen zdravá strava je základem správného vývoje a růstu dětí, Důležité jsou i vhodné nápoje. Bohužel většinou dětem kupujeme pití s nadměrným obsahem cukru…

Proč dětem nedávat sladké limonády?

Limonáda
zdroj: Thinkstockphotos Limonáda
aktualizováno 24.07.2019, 00:00 | 24.07.2019, 00:00 | doma.cz

Nejen zdravá strava je základem správného vývoje a růstu dětí, Důležité jsou i vhodné nápoje. Bohužel většinou dětem kupujeme pití s nadměrným obsahem cukru…

Obezita u dětí stoupá a s ní i výskyt všech civilizačních chorob (např. onemocnění srdce) už v mladém věku, stejně jako vysoká kazivost už mléčných zoubků.

 

Velký podíl cukru a tím pádem i nadbytečných kalorií dětem dodávají jejich vlastní rodiče v dobré víře, že dětem kupují to, co jim nejvíce chutná. Děti ale nevědí, co je pro ně zdravé, i když nás o tom při nákupu v supermarketu vehementně přesvědčují (a většinou je to i pořádně slyšet, dokud do nákupního košíku nepřihodíme oblíbené pitíčko nebo sladkou tyčinku).

 

Proto je nejlepší se alespoň s velmi malými dětmi na nákupy vůbec nevypravovat a na sladkou chuť je odmalička vůbec nezvykat.

 

 

Nejde jen o cukr, ale i další přídavné látky

 

Podle celonárodního průzkumu společnosti GfK, je 61 procent nealkoholických nápojů, které nakupují pro spotřebu domů české rodiny s dětmi ve věku 3 – 14 let, slazených.
Řada z nich navíc obsahuje umělé přídavné látky, jako jsou konzervanty, aromata a barviva.


U některých z nich existuje odůvodněné podezření z působení zdravotních problémů, jako jsou alergie, hyperaktivita nebo nespecifické zdravotní potíže.

 

Tereza Vrbová, uznávaná česká odbornice na potravinové přísady, dále připomíná, že: "Neměli bychom také zapomínat kontrolovat, zda nápoje neobsahují syntetické přísady. Je třeba se vyhýbat umělým barvivům, aromatům, sladidlům a konzervantům, a to zejména v nápojích, které dáváme dětem!“

 

Kofein dětem do nápojů nepatří

 

Z hlediska výživy dětí jsou nejškodlivější sycené kolové nápoje: kofein zbytečně dráždí nervovou soustavu dítěte. To může přispívat k hyperaktivitě a problémům se spánkovým režimem. Fosfáty obsažené v kolových nápojích mohou snižovat množství vápníku, které se ukládá v kostech, nebo ho dokonce odbourávat.

 

Oxid uhličitý, kterému vděčíme za bublinky přispívá k problémům se zažíváním, jako je nadýmání a bolesti břicha, a zvyšuje krevní tlak.

 

Zásadní doporučení odborníků přitom zní: pokud dáváme přednost sladším nápojům, měli bychom upřednostnit stoprocentní džusy, které neobsahují žádná "éčka“ a které můžeme naředit vodou.

 

limo
(Foto: Mediafax)

 

Vhodné je nakupovat nápoje v kartonech, které jsou schopné díky udržet kvalitu vitaminů a dalších výživových látek bez konzervantů, mimo jiné je v nich nápoj v absolutní tmě.


"Je důležité dbát, aby množství přijímané energie bylo v rovnováze s množstvím energie vydané,“ říká MUDr. Martin Matoušek, PhD. “V případě, že tomu tak není, dochází k narušení rovnováhy a následně ke zdravotním problémům. Velké množství přijímané energie a nedostatek výdeje energie způsobuje nadváhu a obezitu,“ dodává.

 

Jak by měl vypadat ideální pitný režim?

 

Ideální pitný režim by měla tvořit z poloviny čistá voda, ze čtvrtiny ředěné stoprocentní džusy a nektary, které dodají tělu vitaminy, minerály, některé také vlákninu, a především jsou přírodní.

 

Neslazené ovocné a jiné čaje, díky kterým tělo doplní tekutiny by měly tvořit 20 procent pitného režimu. Zbylou část by měly tvořit přírodní minerální vody, ze kterých získáme potřebné minerální látky.

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Eva 13:10 01.08.2019
<a href="https://www.jakpsatweb.cz">Jak psát web</a>
Maru 14:18 01.07.2015
Urcite mezi vhodne napoje pro deti patri cerealni (kavovinove) napoje - bez kofeinu, bez pridaneho cukru, ciste prirodni :)