Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Reklama se nás snaží přesvědčit o tom, že stojí za to připlatit si za dražší sůl kvůli minerálním látkám. Stojí za to investovat i stokorunu do balení zázračné soli, nebo stačí obyčejná za pár korun?

Utrácíte za mořskou nebo himalájskou sůl? Zbytečně, tvrdí odborníci

Himalájská sůl
zdroj: oficiální zdroj Himalájská sůl
aktualizováno 08.10.2018, 00:17 | 08.10.2018, 00:17 | doma.cz

Reklama se nás snaží přesvědčit o tom, že stojí za to připlatit si za dražší sůl kvůli minerálním látkám. Stojí za to investovat i stokorunu do balení zázračné soli, nebo stačí obyčejná za pár korun?

Spotřebitelský časopis dTest poslal do laboratoře osm zástupců kamenné soli, šest zástupců mořské soli a pět vzorků himálajské soli. Laboratoř zkoumala obsah chloridu sodného, množství jódu, draslíku, vápníku, železa, olova a kadmia.

 

Ani superlevná neškodí

 

Laboratorní přístroje nenaměřily žádné znepokojivě vysoké hodnoty obsahu těžkých kovů. Největší nedostatky spočívaly v zavádějících tvrzeních odporujících platným předpisům.

 

Moc minerálů tělu nedá

 

Pokud se chce potravina prezentovat jako zdroj nějakého minerálu, musí pokrýt alespoň 15 % jeho denní spotřeby. Nezávislý test ale ukázal, že nemá smysl spoléhat se na jakoukoliv sůl coby zdroj jiných minerálních látek než sodíku a chloru. „Ani ty nejdražší himálajské soli nedokážou v maximální denní porci pokrýt více než 3,7 % doporučené denní potřeby železa a 1 % vápníku nebo draslíku,“ shrnuje zjištění Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

 

 

Maximální doporučená dávka soli pro zdravého dospělého jedince je 6 gramů denně. Rozhodně její množství nezvyšujte ve snaze, dodat tělu více minerálů. Přesolení totiž organismu spíše uškodí, bez ohledu na to, jakou sůl zvolíte.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nemůžete solit? Víme, čím můžete sůl nahradit
Sůl v jídle škodí, ale v kosmetice pomáhá
Taveňáky versus sůl? Jak často si je smíme dopřát?

 

Sůl pro zdraví?


Podle platné vyhlášky o označování potravin nesmějí výrobci na obalech solí uvádět tvrzení o její zdravotní prospěšnosti ani výrazy jako pravá, přírodní nebo čistá. Spotřebitelská organizace dTest zjistila pochybení u pěti výrobků, zavádějící tvrzení obsahovala K+S Sůl jedlá kamenná s jodem, Bad Reichenhaler Alpská sůl s jodem, K+S Himálajská sůl, ES Himálajská sůl a Cereus Himálajská sůl jedlá diamantová do mlýnku. „Co do klamání byla nejodvážnější značka Cereus – o své soli tvrdí, že má očistný vliv na organizmus. Ať už si výrobce o svém produktu myslí cokoliv, na obalu potravin takové tvrzení nemá co pohledávat,“ komentuje Hana Hoffmannová.


Přehled testovaných solí najdete na webu www.dtest.cz. Kompletní výsledky testu přineslo říjnové vydání časopisu dTest.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře