Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Víte, jak udržet chuť a vůni koření?

Vyzrajte na vyčichlé koření: Pomohou mlýnky i mrazák

Vaření
zdroj: Getty Images Vaření
aktualizováno 02.03.2019, 00:00 | 02.03.2019, 00:00 | doma.cz

Víte, jak udržet chuť a vůni koření?

Lahodné pokrmy své chuti a jídlu často vděčí správné kombinaci koření a bylinek. Jenže vyčichlý česnek, zvlhlá paprika a majoránka bez chuti a vůně moc služby neudělají. Vyplatí se proto vsadit na kvalitu a tu pořádně chránit. Největším nepřítelem koření je totiž vlhko, světlo a horko.

 

V čem a kde skladovat


Platí tři hlavní zásady. Zaprvé musí být koření v těsné dóze, aby do něj nešlo vlhko. Ideální je sklo. Dobrou volbou jsou také uzavíratelné sáčky na suchý zip. „Jinak dochází ke ztrátě aromatických látek a u některých druhů, které do sebe jímají vzdušnou vlhkost, k jejich spékání, tedy tvrdnutí,“ vysvětluje kvalitář společnosti Vitana Pavel Beneš.

 

Koření
(Foto: Getty Images)


Pozor na slunce


Za další platí, že ačkoliv téměř všechny druhy koření můžete mít normálně uskladněné v kuchyni, protože snesou běžnou pokojovou teplotou kolem 25 stupňů Celsia, nikdy by neměly být vystaveny přímým slunečním paprskům. Nejcitlivější jsou sušené bylinky jako je petržel, pažitka či bazalka. Oproti tomu například kmín, pepř či skořice jsou vůči záření odolnější.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Utrácíte za mořskou nebo himalájskou sůl? Zbytečně, tvrdí odborníci
Místo koření sáhněte po čerstvých bylinkách: Podpoří trávení a zaženou únavu
Jezte pálivé koření, bude vám to pálit


S některým šup do lednice


Výjimkou je červená paprika. Ta by mohla ztratit červenou barvu a rychleji hnědnout. „Doporučená optimální teplota z hlediska uchování původních senzorických vlastností, zejména barvy, je u papriky do 8 °C. Proto je dobré ji skladovat v chladničce, samozřejmě opět v neprodyšném obalu,“ dodává expert na koření.

 

Sůl
(Foto: Getty Images)


Pytlík nebo mlýnek?


Obecně u jakéhokoli koření platí, že v mleté variantě vydrží méně. U mlýnku sice platíte i za obal, ale většina z nich je znovu plnitelná. I když chcete mít mlýnky pěkně po ruce, pořád hlídejte, ať nejsou na přímém světle nebo blízko sporáku v extrémních teplotních podmínkách.


Mít zásoby se nevyplatí


Jestliže budeme dodržovat všechny zásady správného skladování, koření vydrží v dobré kondici jeden až tři roky. K největším ‚držákům‘ patří celá semena, jako je například kmín, anýz, fenykl nebo pepř. I tak bychom ale koření neměli kupovat do zásoby.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře