Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sekt, šampaňské, prosecco, crémant nebo cava. Ztrácíte se při výběru šumivého vína? Na první pohled se může zdát, že na to, abyste se vyznali ve spleti druhů bublinek, potřebujete minimálně dva vysokoškolské diplomy. Opak je ale pravdou.

Zaperlete před přáteli: Naučte se rozeznávat šumivá vína!

Oslava
zdroj: Getty Images Oslava
aktualizováno 23.06.2018, 00:10 | 23.06.2018, 00:10 | doma.cz

Sekt, šampaňské, prosecco, crémant nebo cava. Ztrácíte se při výběru šumivého vína? Na první pohled se může zdát, že na to, abyste se vyznali ve spleti druhů bublinek, potřebujete minimálně dva vysokoškolské diplomy. Opak je ale pravdou.

Odborně mají jednotný název – jakostní šumivá vína. A způsobů výroby také není mnoho. Prvním z nich je takzvaná Charmatova metoda, kdy víno kvasí ve větších nerezových nádobách. Tak se získávají lehčí a svěžejší typy šumivých vín.


Další metodou je tzv. šampaňská neboli klasická. V tomto případě kvasí víno přímo v lahvích a každý produkt se tak stává jedinečným. Nápoj má plnější chuť. Pro název je pak rozhodující místo původu a výběr odrůd.


Tip na nákupní lístek: Z tuzemských nápojů je produktem této metody výroby třeba Bohemia Sekt Prestige nebo Chateau Radyně.

 

Sekt je náš středoevropský název pro šumivé víno, používá se v České republice, na Slovensku, v Německu a Rakousku. Do této kategorie tedy spadá i klasická česká Bohemka. Základ naprosté většina sektů tvoří cuvée, tedy směs maximálně tří odrůd vína.


Tip na nákupní lístek: Najdou se ale i výjimky – třeba tuzemský sekt z vinařství Chateau Bzenec, ve kterém najdete pouze Ryzlink rýnský.

 

Sekt
(Foto: Getty Images)


Označením šampaňské se mohou pyšnit pouze šumivá vína pocházející z francouzského kraje Champagne. Tuto oblast celosvětově proslavili právě vinaři a rozkládá se na severovýchodě Francie. Zdejší podnebí výrazně ovlivňuje kyselost hroznů, které jsou tak pro výrobu opojného nápoje, podávaného v útlé skleničce, zcela ideální. Produkce šampaňského vyžaduje použití pouze směsi odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, které druhotně kvasí klasickou metodou.


Tip na nákupní lístek: V Česku můžete ochutnat například klasické šampaňské značky Alfred Gratien. To je založeno na cuvée, kterému dominuje ovocný Pinot Meunier kombinovaný s elegantním Chardonnay.


Z Francie pochází také crémant. Přestože se hrozny zpracovávají stejně jako v případě šampaňského, najdeme mezi nimi rozdíly hned dva. V první řadě není crémant vázán ke konkrétnímu území, můžeme jím tak nazývat jakékoli francouzské šumivé víno kvašené v lahvi. Za druhé nejsou stanovena přesná pravidla pro výběr odrůd, jako je tomu u šampaňského. Nejznámější jsou např. Crémant de Loire nebo Crémant de Bourgogne.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Milujete růžové víno? Zjistěte, jak se vyrábí i jak ho zkušeně vybrat
Víte, jak pít správně víno?
Víno do mrazáku nepatří ani v létě aneb Jak zajistit správnou teplotu vína


Mezi nejoblíbenější šumivá vína poslední doby patří bezpochyby svěží italské prosecco, pro jehož výrobu se používá odrůda Glera. Připravuje se moderní charmatovou metodou ve vinařské oblasti severně od řeky Piavy v kopcovitém kraji Benátska. Právě kombinace vinné odrůdy, italského slunce a strmých svahů mu dodává jeho proslulou lehkost a šťavnatost.


Tip na nákupní lístek: Nejryzejší prosecca pocházejí z okolí městečka Valdobbiadene a jsou označena zkratkou DOCG. Odtud vzešlo také typické Prosecco Mionetto, které již běžně seženete i u nás. „Toto prosecco vzniklo z hroznů, které vyrostly v provincii Treviso. Překvapuje svěží a šťavnatou chutí, která je ovocná, příjemně suchá a má středně dlouhý závěr. Doručujeme jako aperitiv, ke studeným kanapkám či k pokrmům z drůbeže a ryb,“ doporučuje sommelier David Král.

 

Dalším druhem je cava – jakostní šumivé víno z vášnivého Španělska. Vyrábí se klasickou metodou především v katalánské oblasti Penedès. Seženete jak bílé, tak růžové.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Národní prudič 12:16 26.06.2018
Předveďte jim šuškavé nebo vománkové víno a hned bude veselo. :)