Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pobodaná učitelka, zbitý školník - to je smutný výčet dětské agresivity v poslední době. Dost možná i třináctiletý matkovrah. Proč se to děje?

10 důvodů, proč roste agresivita u dětí. Váš názor?

Šikana
zdroj: Thinkstockphotos Šikana
aktualizováno 08.11.2012, 00:00 | 20.03.2013, 13:00 | doma.cz/em

Pobodaná učitelka, zbitý školník - to je smutný výčet dětské agresivity v poslední době. Dost možná i třináctiletý matkovrah. Proč se to děje?

Zeptali jsme se odborníka na slovo vzatého, Jana Kaňáka, sociálního pracovníka Linky bezpečí a vedoucího Linky vzkaz domů.

 

"Možná se takové věci děly i předtím, ale zdaleka tolik se o nich nemluvilo, svět je teď víc propojený než třeba před padesáti lety," řekl magazínu doma.cz Jan Kaňák. S jeho pomocí jsme sestavili deset pravděpodobných důvodů, proč dětská agresivita roste.

 

Napište nám, proč si myslíte, že jsou děti agrresivnější na readkce@doma.cz s heslem agresivita. Kde děláme ve výchově chybu? Děkujeme!

 

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

VÁŠ PŘÍBĚH: Soudili jsme se o děti a mně šlo i o život

VÁŠ PŘÍBĚH: Táta je na stará kolena mámě nevěrný!

VÁŠ PŘÍBĚH: Byla jsem husička, a tak mě mlátil

 

1. Postoj k autoritám se mění

 

"Mění se postoj k autoritám a pojetí dětství," tvrdí odborník z Linky bezpečí. "Děti jsou brané jako partneři - a dospělí pro ně přestávají být nedotknutelnou autoritou," domnívá se Jan Kaňák.

 

2. Vliv médií

 

Díky médiím má dítě 21. století nesrovnatelně velký přehled a neskutečné procento vědomostí - o tom by se mohlo dětem z minulého století jen snít. "Ale srovnejte českou detektivku z poloviny minulého století a současné filmy - míra agresivity je nesrovnatelná," říká odborník.

 

 

3. Počítačové hry

 

Ty mají bezesporu zhoubný vliv na dětskou psychiku. Některé hry agresi vysloveně podporují. Krev stříká, mrtvolami se tu jen hemží - a dítě těžko rozeznává mezi realitou a virtuální realitou.

 

4. Rodiče nemají čas

 

Velmi bolestivé téma: rodiče jsou v práci "od nevidím do nevidím", jejich argumentem bývá právě ono okřídlené: aby uživili rodinu. Ale uživit ještě neznamená vychovat z dítěte slušného a spokojeného člověka. Čas rodičů je pro potomka cennější než hmotné statky. Někdy by bylo opravdu lepší namazat si k večeři skromně chleba s máslem a jen tak si povídat...

 

 

5. Četba na ústupu

 

Čtení knížek, to dřív býval jeden ze stěžejních koníčků průměrného dítěte. Čtením se malý človíček kultivoval, prohlubovala se dětská fantazie, dítě bylo nuceno přemýšlet. Četba se bohužel stává výstředním koníčkem.

 

6. Příliš mnoho svobody

 

Po americkém vzoru nyní ponecháváme dětem tolik svobody, že nakonec samy nevědí, co s ní. Děti by si přály mantinely, ale neumějí si o ně říci. Pokud je rodič nechá "svobodně" žít, to znamená jíst tolik zmrzliny a hamburgerů, kolik je napadne, případně dívat se na televizi do noci, vlastně je to ani nebude bavit, zevšední jim to. Navíc "zírání" na televizi dětem opravdu nic dobrého nepřinese.

 

 

7. Nezdravý životní styl, nezdravá strava

 

Děti mají ve srovnání s dětmi z minulého století méně spánku a daleko nezdravější stravu. Hranolky, hamburgery, zkrátka stravování v podnicích typu fast food vede podle vědců k agresivitě. Rychlá doba vytlačuje rodinný život s dlouhými nedělními obědy a teplými večeřemi, mnohdy se ve fast foodech stravuje celá rodina. Vědecká zkoumání vedou k závěrům, že nevhodná strava může skutečně zavinit agresivnímu chování.

 

8. Agresivita proniká i do pohádek

 

Ani samotné pohádky už nejsou poklidné a bez hromad mrtvol či válek - jako bývaly dřív. Nejoblíbenější celosvětovou pohádkou je Harry Potter - a i ta se ke konci změní v krvavý válečný masakr.

 

Hádka matky s dcerou
(Foto: Mediafax)

 

9. Babičky a dědové se zmodernizovali

 

Tatam je babička z Boženy Němcové, která žila nesmírně poklidným, neuspěchaným životem, vyprávěla pohádky, zpívala ukolébavky, vařila výživná jídla. Dnešní babičky a dědové vlastní mobilní telefony, mailují, chatují, cestují, pracují, protože odchod do důchodu se odsouvá do stále vyššího a vyššího věku. A tak ani z nich nemohou voučci čerpat poklid. Mnohdy na ně prarodiče nemají čas - stejně jako rodiče.

 

10. Nedostatek pohybu

 

Děti si nevybijí energii tím způsobem, jako to bývalo dřív běžné: přišly ze školy, hodily aktovku do chodby a běžely ven. Nic takového se dnes neděje ani na vesnici, natož ve městě. Dítě, které nemá možnost si energii vybít pohybem, ji ventiluje jinak - například i pomocí agresivních zkratů.

 

 
63 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

julie 20:52 25.07.2016
pro sam pan kral.Teda ty máš ale slovník.Třeba nejseš zlej ale odporně vulgární.To tě takhle mluvit učili doma?
KRISTINA 10:03 14.10.2015
Já osobně si myslím, že děti do sebe cpou zbytečně masovou výživu z velkochovů, kde jsou zvírata vystresovaná a tohle vše ty děti do sebe dostávají, já mám vegetariánské děti a s agresivitou vůbec nemám problém, jinými slovy- mám děti vyloženě zlaté a to mám čtyři a dvě z toho již v pubertě. K tomu ale musím přičíst, že děti nehrají žádné počítačové hry, žijí na vsi, chodí do lesa, pracují a věnují se zájmovým útvarům a nedívají se stále na televizi, kde je spoustu zla a násilí.. myslím, že ve všech těchto aspektech je velký kus pravdy a lidé by se nad sebou měli zamyslet, defakto si rodiče totiž za své agresivní děti mohou sami a pokud nemají čas na děti, mohou přeci využít řadu kroužků a zájmových aktivit od hasičského sboru po kopanou či keramiku, nerozumím dnešním rodičům a lituji mnohdy dnešní děti... nechápu, proč děti dostanou do rukou počítače a dotykové telefony, když jsou rodiče celý den v práci a nemají o dětech přes den ponětí.. je mi takových dětí líto a zejména pokud žijí ve městech, začnou brát drogy, protože musejí být cool apod... upřímně dnešním světem jim jen ničíme životy! To je můj názor.
Jméno 20:01 06.02.2015
Je pravda, že většina těchto "důvodů" jsou blbosti, ale v něčem je i pravda. Například "Možná se takové věci děly i předtím, ale zdaleka tolik se o nich nemluvilo, svět je teď víc propojený než třeba před padesáti lety" a poté je pravdivé to, že rodiče nemají čas na děti... Je to v tom... Rodič nemá čas na dítě a tak se to dítě snaží upoutat jinak. Dá mu volnost a hromadu peněz a ať si dítě dělá co chce. Pak to dopadá tak, že uvidíte opilého třináctiletého smrada, co se sotva vleče a neví o světě. Ale to se tu neřeší...Tady se řeší agresivita, která má s tímhle hodně společného. Agresivita tady byla, je a bude... Jen teďka se o tom více ví a jak nemají rodiče čas na dítě, tak je chce to dítě nějak zaujmout...je mu jedno jak. Dávat vinu hrám nebo televizi mi přijde nesmyslné. Pokud dítě není nějak psychicky zaostalé, tak ho hry ani televize neovlivní. Další zajímavost je, že když je na tom mládež tak špatně, tak proč většinu zločinů dělají lidé 30+? Navíc jak to ty televizní stanice, jako zde NOVA, vysílá, tak akorát podporuje další lidi ve zločinu. Myslím, že by se měla řešit agresivita všeobecně a né jen u dětí. A třeba body jako 6,7,8,9 jsou úplné pič*viny :) Projedu to postupně. 6. Příliš mnoho svobody - Nejde tolik o svobodu, ale spíše o to jak je dítě vychované. Já osobně mám svobody dost, mohu si vpodstatě dělat co chci, ale díky své výchově, psychické úrovni a pozorování okolí vím, jak se chovat a co je správné. A agresivita je u mě skoro nulová. 7. Nezdravý styl a strava - k této chujovině nemám co dodat... 8. Agresivita v pohádkách - Tím se asi myslí novější pohádky...blbost... Agresivita v pohádkách tu byla už dříve... Třeba když Silvestr šel po Tweetym nebo Tom po Jerrym. Navíc uvedený příklad v podobě Harryho Pottera(pohádka jak Terminátor)...wow...autor článku musí být de*il, který se moc neorientuje a chtěl dostat zase tu tučnou výplatu za článek, kam napíše hromadu ... :) 9. Moderní prarodiče - jej...to má na to opravdu hodně vliv... Má babička má mobil i počítač(na kterém stejně neumí), ale to jí nebrání věnovat se vnoučatům -_- A pochybuji, že se dítě naštve a půjde někoho zabít, protože babička místo dělání bábovky volala své rodině/přátelům. 10. Nedostatek pohybu - jaj bože... Povinná tělesná výchova? možná? Pokud se nepletu, tak děti vždy rády běhaly apod... Jakou s tím má souvislost? A u starších dětí...snad je jedno, jestli chcou pohyb nebo nechcou ne? I tak musí vyvinout ve škole psychickou aktivitu, která dítě unaví více než fyzická... Navíc bude dítě určitě více agresivní, když bude sedět doma, jak dítě, co hraje např. fotbal.
Jaj, jsem se rozepsal :D Pokud to někdo dočetl, tak gratuluji a omlouvám se. Nechal jsem se pravděpodobně trošku unést a občas psal pitomosti.
David 16:01 04.12.2013
Podle mého názoru je to tím, že jejich rodiče si je vůbec neumí správně vychovávat.
Proto je to kvůli svobodě a demokracii, vážně za komunistu ještě dnešní 60.letý lidé si vychovávali dobře svoje děti, těm je dnes 40let.
měli opravdu dobrou výchovu, ale ty dnešní to už je vážně katastrofa.
MončaP 13:21 22.08.2013
To neni pravda že nechodí ven. Teď také dítě přijde domu, hodí batoh do kouta a chodí na pivo. Když na ně rodiče nemají čas tak ať si děti nepořizují. Ve škole nejsou učitelé pro to aby je vychovali ale aby je vzdělávali. Výhova je věc rodičů.
cartergrace 20:44 08.08.2013
to ako vážne??? PC hry??? Ja hrám the walking dead assasins creed, Mortal kombat (to také krváky až nie sú) a nič. Za to že nejaký blbec zabíja ľudí podľa videohry :D hra za to nemôže akurát tak rodina. To je môj názor
Arn 13:11 08.08.2013
Sám pan král: V reakci na tvůj názor. Myslím si, že hry taky ovlivňují naši psychiku můžeme tak uniknout od reality a jen hrát a hrát. U lidí s nižší inteligencí to může ovlivnit i chování. Neříkám že musí! Mimochodem odkud máš ten slovník? Většinou se snažím v klidu vyjádřit svůj názorem a dokázat, že je správný. Tvůj názor by mě mohl přesvědčit kdyby byl trošku jinak napsanej ;) Taky jde o to co hraješ a jak dlouho denně hraješ.
Sám pan král 19:42 30.07.2013
sra-čka největší.. tohle psal zas nějakej ubohej ko-kot co si akorát někde v kanclu každej den honí ptáka a nemá asi nic lepšího na práci než tady psát mr-dky typu "Počítačové hry".. je mi 18, už od mala jsem hrál nespočet krvavejch her (a pořád je hraju), baví mě to, je to pr-del ale v životě bych nikomu neublížil.. pro mě je hnusnej pohled i když vidím v reálu člověka se zakrváceným obličejem nebo třeba jen na fotce.. a neznám žádnýho pařmena jako já, kterej by toho byl schopnej, a to znám dost vypařených lidí.. jestli bych někdy někomu ublížil, tak těm zamr-danejm mediálním srá-čům co všem dětem akorát vyprávěj pohádky o tom, jak počítačové hry podporují agresivitu, fakt jsem z těhlech keců už nechutně namr-danej a jestli něco podporuje agresivitu, tak to sou právě tihle přijebanci.. do pí-če už, ko-kot skákal v Mariovi želvám na hlavy a hned to v něm vzbudilo agresi asi..
09:56 03.07.2013
Tessa,i ty musíš uznat že jsou i hry ve který jen bezmyšlenkovitě zabijíš...A ty tu mluvíš o Single Player hrách...Musíš vzít v potaz i Multi Player kde moc příbehu ani angličtiny není
Tessa 22:06 02.07.2013
PC hry. Jako fakt? Zase? Haha. Tyhle lidi vážně miluju. Jednak mají hry omezení a jednak já, celá moje rodina a vrstevníci od pěti let hrají mimo jiné i bojové hry, mimo jiné i na PC. Nikdy jsem nikoho nenapadla, nepraštila, nevyzkoušela jsem skilly z oblíbených her. Rozvíjí prostorovou představivost, logiku, nastiňuje stresové situace a jejich zvládání a nese morální ponaučení. Neuvěřitelně skvěle učí anglicky, historii (AC) a je to zábava. Neexistuje žádná spojitost mezi agresivním parchantem a hráčem cod. A furt lepší vybít se ve hře.
1 2 3 4 5 6