Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Každý má rád své rituály. Pracovní, ranní, sportovní, partnerské. Pokud dětem pomůžete najít cestu, jak každý den začít s radostí, není to rozmazlování ale velká pomoc.

10 rad pro skutečně příjemná rána s dětmi

Rodinná snídaně
zdroj: Thinkstockphotos Rodinná snídaně
aktualizováno 03.02.2015, 15:15 | 03.02.2015, 15:15 | Doma.cz/trm

Každý má rád své rituály. Pracovní, ranní, sportovní, partnerské. Pokud dětem pomůžete najít cestu, jak každý den začít s radostí, není to rozmazlování ale velká pomoc.

Přinášíme vám maminkami prověřených 10 rad, jak předejít ranním stresovým situacím v rodinách s malými dětmi.

 

1. Zkuste vstát o 15 minut dřív. Je to těžké, přeřizovat budík ještě o pár minut dřív, ale opravdu i těch několik minut navíc může ráno udělat zázraky.


2. Pohodové ráno začíná již večerní přípravou. Ať se tomu chce nebo nechce věřit, je to tak.


3. Večer si připravte oblečení pro sebe i pro děti. „Určitě oblečení ale s dětmi konzultujte, ať ráno nedochází ke zbytečným dohadům. Není špatné zkontrolovat místo uložení čepiček, zda jsou spárované rukavice, zda boty nejsou celé od bahna. I večerní kontrola kabelky nám zjednoduší ranní hledání klíčů, dokladů či nutných lejster do práce,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová, majitelka Baby Clubu Juklík a zkušená matka čtyř dětí.

 

4. Připravte si už večer kuchyň na ráno. Vyndané nádobí z myčky, připravené talířky na snídani i boxíky na svačiny – to vše vám ráno pomůže.

 

5. Zkontrolujte si večer věci v ledničce. Je dobré už večer vymyslet, co budete chystat k snídani i ke svačině. Na svačiny rozhodně nezapomínejte - pro sebe ani pro děti. Dopolední svačina by měla tvořit 15 % celkového příjmu energie. „Největším problémem je to, že rodiče si udělají málo času na přípravu svačiny pro děti a raději dávají dětem peníze, aby si svačinu koupily samy. Děti pak volí sladké pečivo, sladkosti, fast-food a sladké nápoje z automatů. Některé děti si svačinu dokonce nekupují vůbec,“ vysvětluje nutriční terapeutka Lucie Houfková a dodává: „Děti, které svačí pravidelně, mají lepší studijní výsledky ve škole, mají více energie, nejsou nepozorné a unavené.“

 

Rodina
(Foto: oficiální zdroj)

 

6. Vstaňte dřív než děti. Připravte snídani, upravte se a oblékněte. Již probuzená a plná dobré nálady můžete jít budit děti.

 

7. Buďte pro děti „přístavem“. Pokud mají malé děti těžká rána, pomozte jim toto ranní probuzení překlenout. Všechny děti milují, když je z jejich postýlek přenesete do své a mohou se tam ještě chvilku zachumlíkovat. Můžete jim také nabídnout, že je do koupelny odnesete a že jim připravíte pastu na kartáček. Také ocení domluvu, že se samotné obléknou, ale že vy jim pomůžete s ponožkami a kalhotami.

 

ČTĚTE TAKÉ:

12 tipů, jak přimět děti zdravě jíst
Nejhorší snídaně všech dob: Těmto jídlům se vyhněte
Snídaně: Nejčastější chyby a pravidla, jak zhubnout

 

8. Krátká pohádka, malá omalovánka, či rychlé pexeso. Pokud ráno vyšetříte pár minutek, budete překvapeni, jak bude dítě spokojené, když si ještě před odjezdem do školky stihnete těch pár minutek spolu užít.

 

9. Dobrůtka na cestu. Pokud už dítě bude oblečené a připravené k odchodu, může ho vždy čekat malá radůstka. Stačí jedno lipo, malý gumový medvídek či müsli bonbonek.

 

10. Snídani jednou týdně může připravit manžel nebo děti samotné. „Nepodceňujte děti. I předškolní děti jsou velmi šikovné. Mohou nachystat snídani napřed o víkendu a pak pravidelně jeden všední den. Nemusí to být nic složitého. Stačí ten den snídat jogurt a bábovku. Děti mohou už večer vše připravit a pak si ráno užít své minutky slávy, jak jsou šikovné a jak mohou rozmazlovat maminku. Nemusí se moc mluvit. Děti umí velmi dobře vycítit, že mamince udělaly radost,“ radí Štěpánka Štrougalová.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Zuu.. 17:44 15.04.2015
Jsou krásné, ale ráda si přispu....
AnnElfwind 20:42 23.02.2015
v životě jsem do školy nesnídala a vždy jsem byla schopná se vypravit během 10-15 minut. Ať už s pomocí, nebo sama.
Raději jsem si vždy ráno co nejdéle přispala.
A nikdy jsem žádný problém neměla.
oliva 13:36 06.02.2015
do školky jsme vycházeli v 6:00 abych v 6:30 byla v práci, takže nějaké společné snídaně, svačiny nebo pexeso nepřichází v úvahu, vstanout, oblíknout a jít.... to bych musela malého budit už v 5hod....