Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Období náhlého nástupu chladného počasí bývá často ve znamení nemocí a zejména školy a školky se prázdní. Jak posílit dětem imunitu, aby mezi kamarády dlouho nebo vůbec nechyběly?

10 rad zkušených matek, jak posílit imunitu u dětí

Podzimní dovádění - 4
zdroj: oficiální zdroj Podzimní dovádění - 4
aktualizováno 01.10.2015, 13:56 | 01.10.2015, 13:56 | doma.cz

Období náhlého nástupu chladného počasí bývá často ve znamení nemocí a zejména školy a školky se prázdní. Jak posílit dětem imunitu, aby mezi kamarády dlouho nebo vůbec nechyběly?

Tři zkušené matky se s vámi podělí o své osobní tajné tipy. A na čem se shodnou? Choďte společně co nejvíce na procházky a do jídelníčku zařaďte o jednu porci zeleniny a ovoce navíc.

 

1. Zábavné doplňování vitaminu C

 

S podzimními plískanicemi a nástupem chladného počasí se každý vyrovnává jinak. „Dlouho jsem si myslela, že není nutné po létě činit žádné zvláštní kroky, že si tělo prostě zvykne samo. S rostoucími dětmi, jejichž největší podzimní zábavou je běhat v loužích a dovádět v lese, jsme si oblíbili pár rituálů, které nám až do jara pomáhají snížit četnost rým a nachlazení,“ říká Kristýna Přibylová, autorka speciálního cvičení pro děti Monkey´s Gym a matka tří dětí. A rovnou přidává jeden svůj osvědčený tip: „Každé ráno si všichni dáváme nalačno čerstvou citronovou šťávu – s manželem ji pijeme s teplou vodou, pro děti je velká zábava ji vypít z malé skleničky a zapíjet čajem. Nikdy jsme se nesetkali s odporem, naopak často musíme ještě přidávat. A já mám hned od rána dobrý pocit, že jsme splnili denní dávku vitaminu C. Ranní rituál pak pokračuje dávkou nějakého nápoje s probiotiky – snažíme se nebýt otrokem reklam, avšak určitý pozitivní vliv na střevní mikroflóru a tím pádem na zvýšení imunity jim nelze upřít.“

 

2. Vyhrajte boj s vitamíny

 

Ovoce a zelenina jsou pro dětský organizmus naprosto nezbytnou součástí jídelníčku. Máte pocit, že vaše dítě ani jedno ani druhé nejí? Nevzdávejte to a zkoušejte různé způsoby. „Každému nemusí chutnat celé velké jablko. Ale nakrájené na měsíčky, to už může být úplně jiná dobrota. Nebo nastrouhané a zamíchané s rozinkami. Můžete také vyzkoušet ovoce sušené či kompotované. Nabídku můžete zpestřit ovocnými či zeleninovými saláty, které si samy připraví. Vytrvejte a ke každému jídlu dejte jen tak na talířek doprostřed stolu nakrájenou zeleninu či ovoce a uvidíte, že určitě najdete nějakou dobrotu, která chuťovým buňkám vašeho dítěte bude vyhovovat,“ radí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, zkušená matka čtyř dětí a přidává rovněž osobní tip: „Zkuste mošty. Neskutečně dobré jsou i ohřáté, a pokud přidáte plátek pomeranče, grepu, či jiného ovoce, je to delikatesa. K tomu barevné brčko a to už prostě ochutná každé dítě.“

 

Podzimní dovádění - 1
(Foto: oficiální zdroj)

 

3. Oblečete děti jako malé cibulky

 

O tom, že čerstvý vzduch je doslova léčivý, není třeba diskutovat. Jenže pobyt na něm může dětem notně znepříjemnit nedostatečné či nekvalitní oblečení. „Moderní a vysoce funkční materiály dnes dokáží odolat chladu, větru i dešti a používají se už i pro dětské outdoorové oblečení. Při nákupu bychom měli myslet na jeho stoprocentní nepromokavost a vybírat kvalitní membránové nebo dostupnější zátěrové oblečení,“ říká Kateřina Princová ze Ski and Bike Centra Radotín, matka osmiletého Kryštofa. A jak dítě správně obléct? Podle odborníků je rozhodně lepší obléci dětem více tenčích vrstev, nežli jednu silnou. Čím dál oblíbenější je dnes systém Play Layers. „Do kvalitnější membránové bundy bez podšívky můžete v průběhu roku vpínat mikiny o různé tloušťce dle aktuální teploty a nemusíte utrácet za teplou péřovku ani lehkou větrovku, což spousta maminek ocení,“ dodává Kateřina Princová.

 

4. Méně je více

 

Další vyzkoušenou radou je pak v oblékání věřit svému dítěti. Pokud tvrdí, že mu není zima, nenuťte ho hned vrstvit na sebe další a další mikiny. „Vždy je ale dobré mít náhradní oblečení s sebou a dbát na teplo od nohou kvalitní obuví. Nikdy nic nezkazíte lehkou slušivou čepičkou. Jinak je ovšem u dětí méně více – většinu času někde pobíhají a jsou mnohem aktivnější než my dospělí. Mám vyzkoušenou teorii, že má-li dítě o jednu vrstvu méně než rodič, vše je v pořádku,“ podotýká Štěpánka Štrougalová.

 

Podzimní dovádění - 3
(Foto: oficiální zdroj)5. Otužujte své dítě přeběhy

 

Imunitu dokážete posílit i nenásilnou formou. Nápadů můžete vymyslet celou řadu. „Jste například u babičky na chalupě? Nechte dítě jen tak vyběhnout ráno v pyžamku pro pár oříšků spadaných pod stromem. Nebo ať přinese k snídani tři jablíčka. Nebo máte auto kousek od domova a přejíždíte na kroužek? Ať si dítě vezme bundu jenom do ruky a těch pár metrů k autu přeběhne „na lehko“. Rychlé přeběhy se osvědčily jako skvělý a zábavný otužovací nástroj u všech našich dětí,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová. Pohyb na čerstvém vzduchu je ostatně přínosem pro každého. Plánujte si pravidelné výlety za každého počasí. Vždyť i při krátké vycházce v dešti se dá užít spoustu legrace. A když k tomu přidáte pořádné holiny, máte o pestrý program v loužích postaráno. A co kousek klacíku a kreslení s ním v blátě? Pokud se přidá i rodič, mají děti kamarádům o čem vyprávět…

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nemá vaše dítě anorexii či bulimii? PŘÍZNAKY
Únava jako vážná nemoc: Nepodceňte první příznaky!
Umíte si poradit s kašlem vašeho dítěte?

 

6. Sport je lék

 

„Je prokázáno, že imunitu dětí zlepšuje pohyb, ovšem musí se jednat to pravidelnou aktivitu. U dětí to lze snadno vyřešit nějakou vhodnou organizovanou sportovní aktivitou – v raném věku určitě zaměřenou na všeobecnou pohybovou průpravu, až později můžete přidat nějaký oblíbený sport,“ doporučuje Kristýna Přibylová. Nabídka sportovních aktivit je v současné době obrovská a ani v zimě se nebojte plavání s dětmi. Ba naopak. Je to ta nejpřirozenější forma otužování! „Jenom se ujistěte, že máte dostatečný prostor pro aklimatizaci po plavání. Nemoc nepřijde z bazénu, ale nějaká ta rýma na nás může číhat, pokud vyběhneme do venkovní zimy rozpařené nebo s mokrými vlasy,“ varuje Štěpánka Štrougalová.

 

Podzimní dovádění - 2
(Foto: oficiální zdroj)

 

7. Otužováním proti nemocem

 

Skvělá cesta, jak posílit imunitu, je rozhodně otužování – ať už studenou vodou na závěr sprchování nebo třeba po sauně. Dobré je snížit teplotu sprchy dětem po celý rok. Pokud si od malička zvyknou spíše na chladnější vodu – nebo stačí jen ne úplně teplá – přijde jim to běžné a tělu to pomáhá právě s vytvořením přirozené bariéry proti nemocem.

 

TIP: Nejen na otužování se ptejte v naší on-line zdravotní poradně.

 

8. Naordinujte dětem odpočinek

 

Zcela zásadní je v tomto období pro děti dostatek odpočinku, který bychom jim měli zodpovědně dávkovat v pravidelných časech. „Malý organismus se snadno přetíží a děti ještě nemají vybudovanou schopnost poznat, kdy už berou síly ze zásob. Proto musí často zasáhnout rodiče a režim nastavit tak, aby byl odpočinek standardní součástí denního režimu – díky němu tělo načerpá nové síly a nemoci pak nemají šanci,“ doporučuje Kristýna Přibylová.

 

9. Kvalitní a dlouhý spánek

 

Na dostatečnou dobu spánku u dětí by se opravdu nemělo zapomínat, protože pro posílení imunity je nesmírně důležitý. „Pokud ještě udržíte v místnosti přiměřený chládek, uděláte pro ně maximum a zajistíte přirozené otužování. Nepodceňujte délku spánku. Je všeobecně známo, že novorozenci potřebují až osmnáct hodin, batolata dvanáct až třináct hodin, děti v předškolním věku pak dvanáct hodin,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová.

 

10. Imunitu posílí veselí v rodině

 

Pokud jsou děti i rodiče šťastní, odrazí se to i na jejich zdraví. „Od té doby, co se světu přiznala existence psychoneuroimunologie (věda zkoumající propojenost mezi psychikou a imunitním systémem), není pochyb o tom, že stav mysli ovlivňuje fyzické zdraví. Není úplně objasněno, jak to funguje, ale jasné je, že když vymyslíme pestrý program, kdy se budou bavit děti i rodiče, bude nám prostě krásně. Pokud je dokázáno, že u optimisticky naladěných lidí se nachází v krvi vyšší hladina protilátek posilujících imunitní systém, máme přeci o to větší důvod se spolu častěji smát,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.

 
9 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ursula 17:21 24.03.2016
Dávám dětem na posílení imunity Preventan. Jak začaly chodit do školky, protože mám z okolí zkušenost, že jak začnou děti chodit do školky, jsou věčně na hromadě. A samozřejmě je otužuju, v rámci možností.
Když už náhodou někoho začne škrábat v krku, dostávají na cucání Preventan Quatro, chutná jim a dobře zabírá, takže potíže brzy pominou.
Klára 07:48 23.03.2016
Preventan mám vyzkoušený na sobě a musím říct že mě pravidelně zachraňuje před nemocemi. Dříve jsem díky své práci byla pořád nemocná, ale po pravidelném užívání preventanu se mě virózy vyhýbají:-)
Dita 16:28 20.03.2016
Od podzimu dávám dceři preventan a za celou zimu žádná viróza! Loňskou zimu chytla ve škole snad vše, co šlo kolem.
Hana 16:13 12.11.2015
Já jsem vyzkoušela Jacka Hlíváka a taky jsem spokojená. Zeleninu, ovoce dětem dávám denně, ale jak přišly ze školky/školy, tak vždycky něco přinesli.. Teď jsou zdraví a já spokojená, takže vše v jednom :).
Kamča 19:30 08.10.2015
Já jsem zastánce všeho co dá příroda...takže vitamín C z ovoce a zeleniny,...jitrocelový sirup,mateřídouškový sirup a když rýma - tak mořská voda...Quixx Baby je pro děti moc fajn...nepoužíváme nic jiného ....
Kateřina 09:41 06.10.2015
U nás funguje: větrat, otužovat se a hodně pít. Také dbát na mytí rukou!
Proti rýmě se chráníme mořskou vodou. Každý den do nosu stříknout třeba Quixx sprej a viry nemají šanci. I pro našeho nejmenšího ji používáme - Quixx baby - to jsou kapičky, a ta jsou pro miminka šetrnější než sprej. Je to přírodní a funguje to ;)
navykovehry.cz 11:11 02.10.2015
Přijďte se pobavit na nově vytvořený web obsahující stovky online her www.navykovehry.cz .

Hry jsou přehledně rozdělené dle žánrů. Vše je zdarma a bez registrace..
www.navykovehry.cz