Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Víte, co byste měla své dceři předat, když dosáhla věku 10 let? Nabízíme vám pár základních rad, kterými určitě nic nezkazíte a zároveň své dcerce dáte dobrý základ do života.

10 věcí, které by měla vaše dcera v 10 letech rozhodně znát!

Matka s dcerou
zdroj: Thinkstockphotos Matka s dcerou
aktualizováno 18.01.2016, 16:50 | 18.01.2016, 16:50 | doma.cz

Víte, co byste měla své dceři předat, když dosáhla věku 10 let? Nabízíme vám pár základních rad, kterými určitě nic nezkazíte a zároveň své dcerce dáte dobrý základ do života.

1. Rodina je to nejdůležitější


Vaše dcera by ve vás měla mít velkou podporu. Vědomí lásky rodičů je pro období dospívání naprosto rozhodující. Nezapomínejte na to! Dcera by měla vědět, že se o vás může opřít a s čímkoli se svěřit.


2. Vařit základní jídla


Měla by znát rozdíl mezi zdravou a nezdravou stravou. Naučte jí připravit malé svačinky a jednoduché pokrmy. Třeba vajíčka, těstoviny, tousty, sendviče a další. Ušetří vám to práci a určitě ji to bude bavit.


3. Nepřestávat číst

 
Dcera by měla vědět, že čtení život jen obohacuje. Učit se je důležité a "žádný učený z nebe nespadl". Čtení zlepšuje gramatiku a výrazně přispívá k lepší představivosti.

 


4. Drogy


S nebezpečím drog se vaše dítě může setkat kdekoli. V dnešním světě jsou jednoduše dostupné. Proto je třeba vaši dceru před tímto rizikem varovat, aby dokázala tato lákadla odmítnout. Klaďte jí na srdce, že nemusí jít s davem a dělat vše, co její kamarádi.


5. Otázky ohledně sexu


Dnes se sexu nevyhne nikdo. Je všude kolem nás, je ho plná televize, billboardy i internet. Zkrátka není možnost mu utéct. Proto je dobré si s dítětem popovídat o základních věcech týkajících se sexu a rozdílů mezi pohlavími. Vzhledem k věku dítěte není třeba zacházet do detailů.


6. Solidárnost a soucit


Naučte svou dceru radosti z pomoci potřebným. Přispějete tím k lepšímu světu. Ohleduplnost, příjemné vystupování a pomoc druhým jsou základem do života. Zkuste ji třeba zapojit do dobrovolnických akcí (např. v domově důchodců).


7. Šetrnost


Vysvětlete jí, že s penězi je třeba šetřit, protože nerostou na stromech. Naučte ji základním finančním operacím a gramotnosti. Je důležité, aby věděla, že nic není zadarmo. Dobře ji to naučí kapesné - to by mělo být stabilní, ale občas byste mohla přihodit nějakou moivační odměnu. Zároveň by si měla umět vytvořit rezervy.

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

České děti trpí dehydratací, naučte je pít!
Jsou jí teprve tři a už pobuřuje svět! Tančí totiž kolem tyče
Jak by měla vypadat dětská svačinka


8. Co očekávat od fyzických změn


S dcerou byste si měla sednout a krátce pohovořit o tom, co ji v nejbližších letech čeká za změny. Ať už fyzické nebo emocionální. Pro ni bude daleko lepší, když bude připravena a bude vědět, co se bude dít. Pokud se vám do rozhovoru vůbec nechce, můžete tuhle část vyřešit knihou na téma dospívaní.


9. Nevěřit každému


Pro vaši dceru je důležité, aby uměla rozeznat mezi lží a pravdou. Děti v tomto věku už začínají řešit svá "malá dramat". Dokážou být zlé a zlomyslné. Zkuste ji naučit, aby se nepřidávala k dětem, které ostatní šikanují a jsou na ně oškliví. Měla by mít vlastní názor na to, co se kolem ní děje, a nebát se upozornit na nekalosti.

 


10. Život není procházka růžovou zahradou


Každý z nás je v životě vystaven mnoha nepříjemným situacím a je třeba vědět, že vše se dá zvládnout. Dcera by měla vědět, že i když v něčem neuspěje, tak se svět nezboří. Navíc si musí být jistá oporou z vaší strany.


Napadá vás ještě něco, co by měla desetiletá dívka znát? Napište nám to do komentářů.

 
17 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře