Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Recept na fungující manželství neexistuje. Ale můžete se poučit z chyb, které před vámi udělali jiní.

10 životních omylů, které vás zaručeně dovedou k rozvodu! Vyhněte se jim

Rozvod
zdroj: Thinkstockphotos Rozvod
aktualizováno 10.06.2015, 17:51 | 10.06.2015, 16:00 | Doma.cz/trm

Recept na fungující manželství neexistuje. Ale můžete se poučit z chyb, které před vámi udělali jiní.

Společně s osobní koučkou Olgou Říhovou jsme pro vás připravili desatero pro lepší manželství, díky kterému možná právě vy včas sejdete z cesty, která vás vede ke krachu vztahu a k rozvodu.

 

Jsem rozvedená. Šťastně. Na rozvodu jsme se dohodli, na cestě ze soudní síně jsme se políbili, občas spolu zajdeme na večeři nebo na kávu. Párkrát jsme byli s našimi dospělými dětmi na výletě. Vlastně všechno v pořádku. Mám ráda svůj současný život. Ale přesto si myslím, že nerozvádět se a mít krásný životní vztah mohlo být mnohem lepší. Určitě nejsem sama. A z toho zpětného pohledu nejen na svůj neúspěšný vztah, ale také na spoustu dalších neúspěšných vztahů mých přátel jsem vyčetla ty životní omyly, které vedou k rozvodu. Životní omyly, kterým jsme se mohli vyhnout. Třeba se jim vyhnete alespoň vy.

 

Omyl č. 1 – Nepracujeme na svých vztazích


Vypadá to tak samozřejmě – starat se o svůj vztah. A tolik lidí to nikdy neudělá. Když se s někým seznámíme, investujeme do svého nového vztahu peníze, čas, náladu, city… všechno, co v nás je nejlepšího. Pak spolu začneme žít, uděláme krásnou svatbu a život jde dál. Začnou se na nás valit pracovní povinnosti, děti a my máme pocit, že náš partner počká, že to pochopí… Jenže vztah chce práci, snahu, úsilí. To není samozřejmost. Je to jako s krásným autem. To nestačí koupit a postavit do garáže a nanejvýš jednou za měsíc přeleštit. Máme pocit, že naše vztahy budou fungovat tak nějak setrvačností, bez dalšího úsilí. To není pravda. Měli bychom přemýšlet o tom, co náš vztah potřebuje, pracovat na sobě a přemýšlet o tom, co každý z nás může do vztahu přinést.


Omyl č. 2 – Trávíme málo času společně


Základem každého úspěšného vztahu je společně strávený čas. Když spolu přestaneme být, začneme se odcizovat a vzdalovat. Spousta lidí je ochotných investovat do vztahu peníze, hodně z nich zapomíná investovat čas. Máme plné diáře pracovních schůzek, obchodních večeří, vlastních zájmů a nenajdeme si čas být spolu. Změňte to. "Není naivní chodit spolu na procházky, mluvit spolu, mít společné zážitky. Z nich se skládá společný život, porozumění a pochopení partnera," radí osobní koučka Olga Říhová. Vybudujte si společné vzpomínky, které vám pomohou vyhnout se rozvodu.


Omyl č. 3 – Neakceptujeme změnu priorit


S léty se člověk mění a s ním jeho životní priority. Někdy méně, někdy více. Někdy společně s partnerem, někdy proti němu. Není to jednoduché. Co uděláte, když váš ateistický partner začne chodit do kostela? Co uděláte, když úplně změní zaměstnání a to začne být mnohem důležitější než rodina? Pro spoustu žen je v životě období, kdy jsou absolutní prioritou děti. Vstupujeme do manželství s představou, že člověka, kterého si bereme, dobře známe, že se nezmění a bude naší skálopevnou oporou. A pak se to změní a náš vztah se otřásá v základech.

 


Omyl č. 4 – Zahráváme si s důvěrou


Nemusí to být jen manželská nevěra. Základem dobrých vztahů je důvěra. Pokud uděláme něco, čím ji zpochybníme, těžko se vracíme zpět. Dávejme si velký pozor, abychom zbytečnými nepravdami, podvůdky a nečestností neohrozili vztah, který by nám měl být oporou na celý život.


Omyl č. 5 – Zacházíme neopatrně s našimi financemi


Jeden z nejčastějších důvodů rozvodu – finanční problémy. Pokud je jeden z partnerů šetřílek a druhý si vesele užívá, je to problém. Na to, abyste zjistili, že rozdílný vztah k penězům kazí vztahy, nepotřebujete ani manželství. Poznat, jaký má váš partner vztah k penězům je jednoduché. A zjistit, jestli vám to bude v tomto směru klapat, také není složité. Hádáte se kvůli penězům už po pár týdnech vztahu? Má váš partner stále prázdnou kreditku, i když slušně vydělává? Miluje drahé věci? Jezdí drahým autem, ale stále bydlí u rodičů? Začněte přemýšlet o tom, jestli si budete rozumět, když budete hospodařit společně…Pokud máte na peníze rozdílný názor, nebo oba umíte peníze rychle utrácet, je to nejrychlejší cesta k rozchodu.

 

Anketa
Kdo zavinil rozpad vašeho manželství?
 


Omyl č. 6 – Nebereme ohled na to, co potřebuje partner


Muži potřebují ujištění, že si jich vážíte. Že je potřebujete, že jsou vaší oporou. Ženy potřebují, aby je muži vyslechli. Možná vám to připadá malicherné, ale je to tak. A pokud to nevezmete vážně a nebudete se svému protějšku věnovat tak, jak to on potřebuje, vztah nevydrží. Pokud partner zjistí, že vám nemůže ukázat, co potřebuje, protože vás to nezajímá, nikdy nemůžete mít dobrý vztah. Ano, samozřejmě, všechny potřeby se splnit nedají. Ale měli bychom je vzájemně vnímat a snažit se vyjít si vstříc.


Omyl č. 7 – Máme špatné vztahy s partnerovou rodinou


Partnerova rodina patří k jeho životu. Snažte se najít cestu k jeho rodičům a sourozencům a rozvíjejte i tyto vztahy. Zvýšíte tím pravděpodobnost, že vaše manželství neskončí rozvodem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

ROZVOD rodičů je pro děti velké trauma. Jak je ochránit?
Jak přežít rozvod a nezbláznit se
Zvláštní rozvody: Muž příliš uklízel, jiný krmil toulavé psy. Jaký je váš příběh?


Omyl č. 8 – Nemáme svoji vlastní osobnost


Mít blízký vztah je dobře. Být chorobně závislý na vztahu je špatně. Každý člověk by si měl pěstovat svoje vlastní záliby, zájmy, radosti. Být svůj. Přece jste na počátku měli svoji oblíbenou hudbu, knížky, zábavu, filmy… udržujte si to. Neztrácejte se jen v páru. Jste samostatná osobnost a je zdravé jí být, aby si vás váš partner mohl vážit. Další rady najdete na webu jaknarozvod.cz.

 

Omyl č. 9 – Komunikujeme spolu málo nebo vůbec


Jak málo lidí spolu umí komunikovat… ne jen mluvit na toho druhého, ne jen něco sdělovat, ale komunikovat spolu. Mluvit a naslouchat. Vnímat, co druhý říká, a nejen řečí. Je důležité být otevřený k tomu, co nám partner dává najevo a mluvit také k němu. Nepředpokládat, že partner čte naše myšlenky a ví, co cítíme. Pokud chceme, aby nám partner rozuměl, komunikujme. Jasně a srozumitelně. Jen tak se vyhneme nedorozuměním, omylům a zbytečným rozchodům.


Omyl č. 10 – Nebereme naše vztahy vážně


Oddanost je vznešené slovo. Ale vystihuje přesně to, co cítí a očekává každý, kdo bere svůj vztah, svoje manželství, vážně. Znamená to nezahazovat je při každé sebemenší krizi, dávat mu důležité místo v životě. Znamená to, že náš vztah nebudeme ohrožovat kvůli rozmaru. Pokud chcete mít i po letech vedle sebe člověka, se kterým můžete vzpomínat na všechno, co jste v životě prožili, člověka, který vám rozumí a miluje vás, protože zná vaše potřeby a přání, pády a nové cesty, berte svůj vztah vážně. Váš partner není hračka, kterou můžete odložit, když vás přestane bavit. Ochudili byste sami sebe.


ISPIRUJTE SE PŘÍBĚHY ČTENÁŘEK:

VÁŠ PŘÍBĚH: Nechci ROZVOD! Spolykala jsem prášky
VÁŠ PŘÍBĚH: Rozvod odstartoval katastrofu
VÁŠ PŘÍBĚH: Sílu k rozvodu jsem sbírala deset let

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře