Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Blížící se advent je přítomný všude, kam se člověk podívá. Venkovní teploty pomalu klesají k nule, ve večerních ulicích svítí tisíce barevných žárovek, na každém kroku je cítit cukroví, medovina nebo svařené víno a na náměstích připomínají blížící...

12 nejkrásnějších vánočních trhů Evropy, které vám učarují

Adventní trhy - 2
zdroj: oficiální zdroj Adventní trhy - 2
aktualizováno 25.11.2016, 14:19 | 25.11.2016, 14:19 | doma.cz

Blížící se advent je přítomný všude, kam se člověk podívá. Venkovní teploty pomalu klesají k nule, ve večerních ulicích svítí tisíce barevných žárovek, na každém kroku je cítit cukroví, medovina nebo svařené víno a na náměstích připomínají blížící se Štědrý den vánoční trhy.

Každý vánoční trh má svá specifika. Proto jsme se rozhodli vám přiblížit několik trhů, které jsou v krátké dojezdové vzdálenosti a rozhodně stojí za to je navštívit. Objevte v adventním čase města, kde vás vánoční atmosféra doslova pohltí.

 

Praha

Žádným jiným městem snad ani nelze začít. Pražské vánoční trhy jsou vyhlášené po celém světě, a pokud na vás Vánoce nedolehnou v centru Prahy, tak už asi nikde. Na Václavském, Staroměstském, Tylově a také na náměstí Republiky a Míru se otevřou 26. listopadu vánoční trhy, které budou návštěvníky lákat až do 1. ledna. Při návštěvě Prahy určitě nevynechejte procházku adventní vesničkou s typickými červenými střechami, s dětmi zavítejte do Staroměstské dětské dílničky a nezapomeňte ochutnat tradiční „svařák“, který si můžete koupit ve speciálním hrníčku, který si potom jako vzpomínku odnesete domů.

 

Adventní trhy - 9
(Foto: oficiální zdroj)

 
Plzeň
Jako druhého českého zástupce vybíráme Plzeň, a to především proto, že v tomto západočeském městě najdeme nejhezčí vánoční strom v České republice. S výjimkou roku 2015, kdy byla jako nejhezčí strom vyhlášena 16 metrů vysoká Douglaska na olomouckém Horním náměstí, se Plzni podařilo v této anketě vyhrát dokonce 4x po sobě a to v letech 2011 až 2014. Tento rok Plzeň vybrala jedli a její slavnostní rozsvícení je naplánováno na první adventní neděli 27. listopadu. Stánky budou otevřeny už o dva dny dříve a při příležitosti návštěvy Plzně můžete také objevit kouzlo katedrály svatého Bartoloměje a vystoupat do její věže, odkud se naskýtá překrásný výhled na celé město. Katedrálu najdete přímo vedle vánočních stánků na tamním náměstí Republiky, nebo zabloudit malebnými uličkami například k překrásné Velké synagoze.


Bratislava
Na Slovensku se těší dlouhé tradici vánoční trhy v Bratislavě. Ty ve slovenském hlavním městě začínají už o týden dříve 18. listopadu, kdy je také naplánováno rozsvícení vánočního stromu, jenž bude stát spolu s tradičními stánky na Hlavním náměstí. Hviezdoslavovo náměstí bude patřit malým dílnám a na Františkánském náměstí si především pochutnáte. Podobně jako na českých vánočních trzích nechybí grog, svařené víno nebo punč, určitě ale musíte ochutnat pravé slovenské lokše, jak na sladký způsob s oříšky nebo na slaný se škvarky případně se zelím. Pokud plánujete výlet do předvánoční Bratislavy, nejpohodlněji se tam dostanete z Brna, dejte si jen pozor na často přeplněné vlaky a autobusy, které především v předvánočním období praskají ve švech.

 

Adventní trhy - 3
(Foto: oficiální zdroj)

 

Vídeň

Pokud jste ještě nenavštívili vánoční Vídeň, měli byste to letos rozhodně napravit. Christkindlmarkt, což je největší trh na Radničním náměstí má otevřeno již od 12. listopadu. Oblíbenou vídeňskou atrakcí je srdíčkový strom, odkud má fotku téměř každý, kdo Vídeň v době adventu navštívil. Za návštěvu stojí i vánoční vesnička u zámku Belvedere, před jehož barokním průčelím se vyjímá majestátní vánoční strom. Vychutnat si zde můžete zpěv nejen rakouských pěveckých sborů a děti se mohou projet ve vánočním vláčku. Vídeň je opravdu bohatá na vánoční vesničky a trhy, za všechny ještě alespoň jmenujme například trh u zámku Schönbrunn nebo vesničku na náměstí Maria-Theresien-Platz.

 

Adventní trhy - 11
(Foto: oficiální zdroj)


Tip: Pokud se chystáte na vídeňské vánoční trhy, nezapomeňte si brusle. V okolí Radničního parku se můžete klouzat na dvou ledových plochách nebo na stezkách vedoucích přes park. Zájemci si mohou dokonce vyzkoušet i curling!

 

Adventní trhy - 12
(Foto: oficiální zdroj)

 

Kudy tam:


Vlakem:
České dráhy nabízí do populárních destinací v sousedních zemích akční jízdenky. V době adventu můžete vyrazit z Prahy do Vídně za 800 Kč, do Drážďan za necelou pětistovku, do Bratislavy za 718 Kč.
 

Autobusem: Do Vídně se dostanete komfortními autobusy Eurolines od 190 Kč za jednosměrnou jízdenku. Berlin je dostupný od 350 Kč, zpáteční Drážďany vás vyjdou na 500 Kč.
 

Spolujízdou: Pokud je pro vás nejpohodlnější auto, ale vlastní nemáte, nebo neradi řídíte ve sněhu a náledí, vyzkoušejte spolujízdu, třeba BlaBlaCar (blablacar.cz). Třeba do Drážďan se dostanete z Prahy za necelé dvě hodiny a za jednu jízdu zaplatíte kolem 150 korun.


Letecky: Pokud se vám tradiční destinace již omrzely, vypravte se dál. V tomto ohledu mají co nabídnout i Francie, Itálie, Španělsko, Britské ostrovy, Skandinávie nebo třeba Pobaltí. I do vzdálenějších koutů Evropy stále ještě seženete zpáteční letenku do pěti tisíc korun. Stačí jen pečlivě porovnávat nabídky. Sledujte i tipy na specializovaných webech, například na cestujlevne.com.

 

Grafenegg
Advent v Grafeneggu patří k největším a nejtradičnějším vánočním trhů v Dolním Rakousku. Na zámku vás očekává více než sto padesát vystavovatelů s kvalitními uměleckými výrobky a ve vánočně osvětleném zámeckém parku budete moci ochutnat místní kulinářské pochoutky.

 

Adventní trhy - 5
(Foto: oficiální zdroj)

 

Salzburg
V centru města je tradiční Christkindlmarkt. Je otevřen denně vždy od 10 hodin. Samozřejmě nechybí typické zpívání koled, horký punč a svařák a voňavé sladkosti.

 

Adventní trhy - 1
(Foto: oficiální zdroj)

 

Zcela jinou je malebná kulisa předzvěsti Vánoc v zámku Hellbrunn. Typické ozdoby ze dřeva, papíru, filcu, koření či plechu, všelijaké starožitnosti, domácí marmelády, ryby, pečené kaštany, pečivo a samozřejmě punč, který voní široko daleko. Raritou je to, že zámek mě přesně 24 oken, a tak se jeho průčelí každoročně změní na netradiční adventní kalendář.

 

Adventní trhy - 6
(Foto: oficiální zdroj)

 

Drážďany

Toto Saské město se chlubí tím nejstarším vánočním trhem v celém Německu. Striezelmarkt slaví letos 582 let a jeho název je odvozen od slova Striezel, což je adventní pečivo a předchůdce dnešní pravé drážďanské štoly „Dresdner Christstollen“. 3. prosince můžete navštívit štolovou slavnost, kde slavnostně vyzdobené koňské spřežení táhne vůz s několikatunovou obří štolou až k pódiu na vánočním trhu Striezelmarkt.

 

Adventní trhy - 4
(Foto: oficiální zdroj)

 

A pokud se do Německa opravdu vydáte, po cestě se zastavte v pevnosti Königstein, ve které na vás dýchne nevšední vánoční atmosféra v prostředí tamních kasemat s výjimečných výhledem na stolovou horu Lilienstein.

 

Adventní trhy - 8
(Foto: oficiální zdroj)


Budapešť
Letošní vánoční trhy v Budapešti začínají 11. listopadu na náměstí Vörösmart, které bude místem konání vánočních koncertů, ukázek lidové tvorby, kde bude vonět vánoční punč, svařák i typický lángos, tradiční maďarské pečivo kürtös kalács i flódni – tradiční vrstvený dort s ořechy, mákem a švestkami. Zúčastnit se můžete i slavnostních koncertů a zazpívat si adventní písně ve zdejších kostelech, kde zazní hlavně tóny varhan. Děti se mohou těšit na loutkové divadlo nebo na velkou bruslařskou show.

 

Kodaň
Jedny z největších vánočních trhů se konají v nejstarším evropském zábavním parku, který miloval i sám Walt Disney. Tivoli už od 19. listopadu prozáří barevné žárovky a osvětlí zasněžené stromy i stánky s místními výrobky, od kodaňského porcelánu až po dřevěné panenky. Nebude chybět ani Santa Claus, který nosí kodaňským dětem dárky. Kromě nespočtu gigantických kolotočů, horských drah a ruských kol je tady významnou atrakcí také velké jezero, které slouží jako veřejné kluziště, a kde vám i vašim dětem půjčí brusle.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vánoční tvarohová štola
Vyrobte si s dětmi originální adventní kalendář
NÁVOD: Jak si vyrobit adventní věnec


Mnichov
Kromě tradičních adventních trhů se v Mnichově můžete vydat za hodně netradičním zážitkem vánoční tramvají, která vyjíždí už 28. listopadu. V ní si můžete dát svařené víno, perníček a další vánoční pochutiny. Mnichov je hlavně městem dětí. Na radnici, kolem které stojí trhy, se pořádají workshopy, kde si děti mohou vyzkoušet nejrůznější umělecká řemesla, něco dobrého si upéct, poznat betlémský příběh a dokonce si i postavit vlastní betlém.

 

Štrasburk
Největší adventní trhy ve Francii byste nenašli v Paříži, ale v alsaském Štrasburku. Na kouzelných náměstíčkách s hrázděnými domky, které se pyšní zápisem na seznam světového dědictví UNESCO, se tu snoubí německá tradice s francouzskou elegancí a kulinářskou virtuozitou. Perníčky a horké nápoje všeho druhu tu doplňuje i francouzská specialita foie gras – husí a kachní játra. Ne nadarmo se štrasburské trhy pravidelně umisťují na prvních příčkách anket o nejoblíbenější vánoční destinace. První Christkindelsmärik se před zdejší katedrálou Notre Dame konal už v roce 1570.


Vilnius
Pobaltské státy nepatří k tradičním turistickým cílům, přesto, nebo možná právě proto stojí za návštěvu. Zejména pokud nejste fanda měst přecpaných davy lidí, je pro vás komornější atmosféra dosud neobjevené Litvy tím pravým. Adventní trhy v metropoli Vilniusu vás okouzlí svou bohatostí a opravdovostí. Právě díky tomu, že sem nemíří tisíce turistů, nenajdete zde blyštivé cetky, ale poctivé rukodělné výrobky a tradiční litevské dobroty – raguolis či makové koláčky. Od roku 2000 má Vilnius novou atrakci: místní 326metrová televizní věž se pomocí barevných světel každoročně mění v největší vánoční strom ve městě. Hlavní trh na Katedrálním náměstí se koná až do 11. ledna.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Iva 18:26 18.12.2016
Hezké! Moc hezké! Moc se mi líbí, jak mají vymyšlené osvětlení - když není sníh, mají aspoň rampouchy. Koukněte se na tyhle: https://www.luxo.cz/rampouchy-led-dl40e-10ice-w.ht... Říkám si, že je fajn si aspoň připomenou to mrazivé období s haldami sněhu!
Lenka Laskavá 12:50 16.12.2016
Vánoční stromky jsou symbolem Vánoc a já vám děkuji za pěkné fotky :) Osobně kupuji každý rok živý stromek a jestli mohu přidat malý tip, tak mrkněte na tyto kované podstavce: https://www.kovian.cz/cz/Dum-dilna-zahrada/Teplome... které působí velmi tradičně a důstojně :) Pěkné Vánoce!