Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak docílit, aby peníze nebyly neustálým předmětem hádek mezi vámi a partnerem? Chce to dokonalý plán!

4 způsoby, jak se nehádat kvůli penězům

aktualizováno 19.04.2012, 00:00 | 19.04.2012, 00:00 | doma.cz/em

Jak docílit, aby peníze nebyly neustálým předmětem hádek mezi vámi a partnerem? Chce to dokonalý plán!

Pokud jde o peníze a rodinný rozpočet, obojí je známým důvodem rozporů mezi partnery. Čím je peněženka vzdušnější a lehčí, tím je doma obyčejně horší a horší atmosféra.

 

Strach o práci, tenčící se stav bankovního účtu, to vše přináší do vztahu nepříjemný stres. Proto si s partnerem popovídejte a vneste do tvorby rodinného rozpočtu pevný řád. Uleví se vám, uvidíte.

 

1. ZAVEĎTE PRAVIDLA A DODRŽUJTE JE

 

Říká se, že protiklady se přitahují, ale pokud žije šetrná duše s marnotratníkem, dlouho se přitahovat nebudou. Je těžké zvyknout si na nová pravidla nebo přimět spořivého manžela, aby se zčistajasna stal člověkem, který vychutnává život ostošest. Jak tedy dospět ke kompromisu?

 

 

Určete si hranice a limity. Spočítejte, jaké procento společných výdajů věnujete zábavě či různým "extra" záležitostem, jakými jsou nákupy oblečení či bytových doplňků... Jak velkou sumu potřebujete na údržbu a chod domácnosti, placení účtů, úvěrů či hypotéky? A kolik vám po tom všem zůstane?

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

Co o něm prozradí jeho trenýrky?

VÁŠ PŘÍBĚH: Sex v autě. Dodnes toho lituji

10 vět, které pubertální děti nesnáší

 

2. SLAĎTE PŘEDSTAVY O BUDOUCNOSTI, STANOVTE ROZPOČET

 

Dohodněte se s partnerem, jaká by měla být horní hranice jednotlivých výdajů a kolik peněz měsíčně je třeba ušetřit. Možná plánujete koupit dům, protože se tlačíte v malém bytě.

 

Nebo toužíte po dovolené u moře. Případně chcete poslat děti do soukromé školy. Proto musíte mít plán a držet se rozpočtu a pravidel, na nichž jste se dohodli.

 

 

Hovořte s partnerem o svých představách do budoucna, ať už do budoucnosti bližší či vzdálenější. Ujistěte se, že jsou vaše představy podobné, a tomu přizpůsobte také finanční plány.

 

3. NEZAPOMEŇTE NA KRIZOVÝ BALÍČEK

 

Pamatujte i na to, že v životě dochází také na situace, které si nenaplánujete. A právě pro takové případy je třeba disponovat určitými finančními zásobami, které pomohou nepříjemné období vyřešit.

 

Může přijít dlouhodobější choroba, také nabourané auto není žádným neobvyklým jevem. Myslete na pojistku, která vás v takovém případě doslova zachrání. Kolik peněž je třeba mít takzvaně bokem? Ideální by bylo mít k dispozici sumu, která by pokryla tři až šest měsíců vašich měsíčních výdajů.

 

4. O VĚTŠÍCH VÝDAJÍCH SE PORAĎTE

 

Dbejte na to, abyste byli oba průběžně informovaní o  rodinné finanční situaci, protože právě to eliminuje problémy. Stanovte si hranici výdajů, o kterých už je třeba se radit. Samozřejmě dát si kávu nebo koupit si střevíčky do této kategorie nespadá.

 

 

Ale větší nákupy konzultujte. V žádném případě nedělejte závažnější rozhodnutí o koupi televize či auta nebo investování větší částky bez souhlasu partnera. Možná si říkáte, že souhlas nepotřebujete, že partner bude svolný na sto procent. Přesto se poraďte, je to pro vztah důležité.

 

Hádky kvůli penězům bývají často více než o penězích o tom, kdo má v rukou moc. Když je příjem partnerů výrazně rozdílný, situace je o to choulostivější, upozorňuje server myzeny.sk.

 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře