Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Starý rok přechází do nového a my se chtě nechtě ohlížíme dozadu. Hlavní je soustředit se na klady a být pozitivní.

Bilancujete? Hlavně si nenadávejte, spíše se chvalte

aktualizováno 01.01.2011, 02:55 | 01.01.2011, 00:01 | doma.cz/em

Starý rok přechází do nového a my se chtě nechtě ohlížíme dozadu. Hlavní je soustředit se na klady a být pozitivní.

Bilancování či, chcete-li, ohlížení se zpět a hodnocení svých eventuelních úspěchů a neúspěchů, to je vždy zapeklitá věc. Odborníci radí: chcete-li bilancovat, dělejte to opatrně a s rozmyslem.

 

Chraňme dítě v nás

 

V každém z nás přebývá kousíček malého dítěte, které chce být povzbuzováno, chváleno, konejšeno, touží slyšet jen to nejlepší. A tak ono "malé dítě uvnitř" nezarmucujte a nedeptejte. Nechcete-li ovšem začít nový kalendářní rok v čekárně u psychologa, anebo ještě hůře: rovnou u psychiatra, tzv. cvokaře. A s náručí psychofarmak v kabelce.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Má mě rád? Na Silvestra se ukázalo, že nemá

VÁŠ PŘÍBĚH: Moje Vánoce? Jen chamtivost a přejídání!

 

Při bilancování - radí zkušení psychologové - se v prvé řadě zamyslete nad tím, co se vám v uplynulém roce povedlo. A nezapomeňte, že úspěchů a vítězství může být celá řada, od promoce, maturity, svatby, zvýšení platu po úspěchy řekněme drobnější.

 

Radovat se z maličkostí je velmi důležité

 

Počítejte v to i takové řekněme detaily, jako je skutečnost, že zjara konečně vykvetly tulipány a na podzim vánoční kaktus.Možná namítnete, že se nejedná o úspěch jako Brno, ale na druhou stranu: není náhodou báječné radovat se z maličkostí?

 

 

Nejprve tudíž vyzdvihněme klady a pozitivní skutečnosti. Taková slečna Jarmila Vomáčková by se měla v prvé řadě pochválit za to, že je vynikající kadeřnice, o kterou se nadšené zákaznice doslova perou. Za to, že je pracovitá, že pěkně vychází s kolegyněmi i s rodiči a mladší sestrou, že mívá ve svém malém bytečku hezky uklizeno a že je báječná hospodyňka a kuchařka.

 

Vím, že se to nepodařilo, a vím, proč

 

Bohužel však existují i věci, které by slečna Vomáčková ráda změnila k lepšímu, ale v uplynulém roce se to nepodařilo. Například měla v úmyslu zhubnout o deset kilogramů, namísto toho tři kilogramy přibrala. Není to jistě důvod, aby se v novém roce cítila pod psa.

 

Měla by si říci: "Ano, vím o tom, že se to nepodařilo, a také vím, proč se to nepodařilo: stále se mi nepovedlo odnaučit se večer při televizi mlsat dobroty a nedonutila jsem se chodit dvakrát týdně cvičit. Zkusím to znovu, ale nebudu si dávat přemrštěné cíle. U televize budu mlsat alespoň ne každý den a zdravěji (sladkosti je možné nahradit sušeným ovocem, chlebíčky se salámem celozrnným pečivem s dietní šunkou a podobně). Pokud se mi nebude zase chtít přihlásit se na cvičení, alespoň budu chodit do práce ty tři stanice tramvají pěšky."

 

 

Další záležitostí, již slečna Vomáčková považuje za neúspěch, byl rozpad vztahu, který podle ní už pomalu spěl k svatbě. K ní ovšem nedošlo, neboť se zjistilo, že vážná známost slečny Vomáčkové chodí kromě slečny Vomáčkové ještě s jednou dívkou.

 

Některé prohry jsou ve skutečnosti fajn!

 

Slečna Vomáčková by měla na tuto záležitost nazírat nikoli jako na prohru, ale jako na velké štěstí, neboť záletníka prokoukla včas. Slíbit si ovšem, že se v nadcházejícím roce seznámí s báječným hochem, nadcházejícím ženichem, je samozřejmě nesmysl. Což ovšem neznamená, že by měla slečna ztrácet naději, naopak.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře