Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jsem otec-poctivec. Jak se nám blíží první školní den, snažím se o škole zjistit, co jen jde. A protože je v létě zavřená, lovím na internetu.

Blog zoufalého otce: Nechápu školní řád!

Tomáš
zdroj: Jan Čech Tomáš
aktualizováno 09.08.2011, 11:44 | 09.08.2011, 00:00 | kar

Jsem otec-poctivec. Jak se nám blíží první školní den, snažím se o škole zjistit, co jen jde. A protože je v létě zavřená, lovím na internetu.

Škola, kterou jsme pro naši dceru vybrali, má na svých internetových stránkách řadu dokumentů, se kterými se rodiče mohou seznámit. Jedním z nich je Školní řád.

 

Jmenuji se Tomáš, je mi 34 a jsem novinář. Mám dvě dcery (4 a 6) a o té starší, Magdaléně, budu psát. V září jde poprvé do školy a jí, mně i zbytku rodiny to určitě pořádně zamává životem. Jak vidí táta tuhle velkou změnu? Jak se s první třídou školou vypořádává dítě a jak otec? Sám ještě nevím, jak to všechno dopadne, ale budu o tom psát, nic jiného totiž neumím :)

 

 

Nevím jak vy, ale když jsem chodil na základku já (80. léta), tak se školní řád vešel na jednu stránku. Nebo dvě? Každopádně byl součástí žákovské knížky, takže nemohl být nijak obrovský. Dodnes si vzpomínám, jak jsme v něm v lednu 1990 škrtali slovo „socialistický“ a nahrazovali ho výrazem „společný“. Taky zmínky o komunismu našim číňanům nesměly ujít. Moc si přeju, aby hodně dlouho žádné revoluce nepřišla, protože opravou dnešních školních řádů by žáčci strávili celé pololetí.

 

Tipněte si, jak velký takový školní řád pro třetí tisíciletí může být. Že by dnešní byrokracie pokročila natolik, že zabere dvakrát tolik místa? Omyl. Ten náš má neskutečných 45 stran! Počítám do toho sice i dvě přílohy (Metodický pokyn ministra školství, mládeže a tělovýchovy k prevenci a řešení šikanování mezi žáky škol a školských zařízení a Metodický pokyn k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí a žáků), jenž je součástí dokumentu, ale i bez nich se skládá z hutných 21 stránek. Ale jakých!

 

Chápu, že „právničtina“ je velmi zvláštní jazyk, který má být zcela jednoznačný, ale proč se mají této barbarské řeči učit už malé děti, to mi hlava nebere. Vzhledem k tomu, že školní řád už v článku 3 jasně požaduje „Žáci jsou povinni dodržovat školní řád“, měli by být zjevně schopní ho přečíst a pochopit. Nezávidím jim to.

 

PSALI JSME:

Blog zoufalého otce: Nakupujeme školní výbavu

Blog zoufalého otce: Má se dcerka kamarádit s Mohamedem?

 

Některé věty vypadají jako okopírované z komunistických oběžníků. Co říkáte třeba na větu: „Zabezpečení plnění povinné školní docházky žáka je zákonnou povinností zákonného zástupce dítěte.“ Hezké ne? A co třeba tahle: „Pravidla hodnocení žáků obsahují zásady hodnocení průběhu a výsledků vzdělávání a chování ve škole a na akcích pořádaných školou.“ A ty elegantní obraty – hned je vidět, že tohle psal pravý mistr pera: „Při akcích konaných mimo místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, nesmí na jednu osobu zajišťující bezpečnost a ochranu zdraví žáků připadnout více než 25 žáků.“ Kde se „uskutečňuje vzdělávání“? To si snad ze mne dělají srandu, ne?

 

Jenže člověka smích přejde, když objeví ve školním řádku chyby. Vždycky jsem si sice myslel, že mateřskou řeč má dítě učit hlavně matka, ale škola na osmi letech češtiny trvá. Když už to dělá, tak by alespoň mohla psát bez chyb. Nevím jak vám, ale mně věta „Pokud nebude absence omluvena ve stanovené lhůtě, budou na porušení školního řádu neprodleně upozorněn zákonný zástupce žáka.“ přijde krapet blbá.

 

Navíc se nemohu ubránit dojmu, že tvůrci školních řádů do nich zařazují čím dál větší banality. Na škole jsem nikdy nepatřil k ani k těm nejhodnějším ani nejchytřejším žáčkům, ale že nesmím lézt na parapety mě teda napadlo samo od sebe. Dnešní generace je zjevně jiná – jinak si varování „Je přísně zakázáno vylézat na parapety oken školy, vyhazovat předměty z oken školy.“ vyložit nedokážu. Nebo upozornění „Žáci jsou povinni dbát na hygienu, také po použití WC.“ je velmi hodnotné. Stejně tak mi přijde, že dvoustránkový popis toho, co znamenají známky, je trošku přehnaný.


Jsem teď v rozpacích. Podle článku 3 mám totiž jako zákonný zástupce své dcery povinnost „informovat školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích žáka nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání.“ Ale jak škola zareaguje na zprávu, že jsem po přečtení jejího školního řádu mírně zešílel?

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Boo 22:51 16.08.2011
súhlasím s tým, že na školní řád je to trošku rozsiahle. ale... ALE! súhlasím viac s batemou a zedem. odporučila by som každému rodičovi učiť svoje dietka a ich kolektív min. 1 týždeň. myslím, že potom by sami rodičia prihodili ešte pár stránok :P
Kačka 17:37 15.08.2011
To náš školní řád má pouhých 5 stran, takže to mi přijde běžné, ale 21 nebo ještě více to je na mě tedy moc. Jinak s Vámi souhlasím.
batema 23:58 09.08.2011
Za takovéto školní řády mohou rodiče, kteří "chrání" své miláčky... Kdyby žáci měli respekt jnejen z učitelů, ale hlavně z rodičů, vše by vypadalo jinak.
Agof 15:48 09.08.2011
Tak hlavně, že autorovi věta "Počítám do toho sice i dvě přílohy, jenž je součástí dokumentu" blbá nepřijde.
Zed 14:07 09.08.2011
=) to jsem se zas pobavil. Školní řád byl zprvu tenký a stručný, možná až moc. Avšak dnes je trend (především ze stran rodičů) vinit školu za to, že jejich dítko je grázl. Proto se škola musí jistit tím, že do školního řádu implicitně zakomponuje, že žák nesmí vyhazovat věci z okna... jsme tu už pomalu jako v USA, kde soudní spor vyhraje člověk, který je schopen dát kočku do mikrovlnky, zapnout ji - a usmrtit tak kočku - a na společnosti, která mikrovlnku vyrobila vysoudit nekřesťanské peníze ze to, že v návodu nebylo zmíněno, že kočka se v mikrovlnce nesmí sušit.

Je to opravdu smutná doba... až budu otcem já, tak se rovnou oběsím.