Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jednou se biologické hodiny roztikají každé z nás. Ale jak zjistíme, že partner bude tím nejlepším tatínkem pro naše vysněné miminko?

Bude z něho dobrý táta? Víme, jak to poznáte!

Těžký život rodiče
zdroj: Thinkstockphotos Těžký život rodiče
aktualizováno 06.02.2017, 00:47 | 06.02.2017, 00:47 | Jana Potužníková/doma.cz

Jednou se biologické hodiny roztikají každé z nás. Ale jak zjistíme, že partner bude tím nejlepším tatínkem pro naše vysněné miminko?

Mateřství je pro nás ženy naprosto přirozený "úděl“, možná spíše poslání. A máme ho doslova pod kůží, hezky zapsané v genech. A ačkoliv se rozhodně nedá tvrdit, že nás to rovnou předurčuje k tomu být dobrou matkou, snažíme se obvykle, co to dá.

 

My nosíme plod devět měsíců v bříšku, my jsme s ním v nejužším kontaktu, my jsme první osobou, která k sobě dítě přivine poté, co se narodí, a staneme se takřka středobodem jeho vesmíru. Jenže co muži? Předpoklady k plození má každý zdravý jedinec, ale předpoklady k otcovství? Zdaleka ne.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Na miminko jsme čekali sedm smutných let

 

A proto nás – budoucí maminky – napadá zásadní otázka: bude z mého muže a dobrého partnera také dobrý otec? Jak to můžeme aspoň zčásti poznat, nám v následujícím rozhovoru prozradí Michaela Lišková, spoluzakladatelka pražské Životní poradny:
 

Je dnes, obecně vzato, obtížné najít muže, který bude dobrým tátou?
 

Pravda je, že je to stále složitější. Dávno jsou pryč časy, kdy dívka, která dovršila devatenácti let a nebyla vdaná, spadla do společenské škatulky "divná“ nebo "stará panna“. Dnes nám to přijde úsměvné a považujeme za štěstí, že si žena může rozhodnout, kdy se usadí a přivede na svět i své první dítě.

 

Ruku v ruce s tím se ale objevuje fenomén nedostatku vhodných tatínků. Ženy totiž do té míry využívají možnosti odkladu mateřství, že se k plánování rodiny dostávají až kolem třicátého roku, a tehdy často zjišťují, že zatímco pracovaly na kariéře, vhodní kandidáti na partnerství a právě i otcovství takzvaně došli. Není jich zkrátka už mnoho na výběr, tedy těch, kteří by pro dané ženy byli ideální.

 

Porod
(Foto: Profimedia)


Pokud už toho svého muže mám, v jakém stadiu by se měl nacházet náš vztah, abychom do něj mohli bez obav přivést děti?
 

Měli byste se shodnout na tom, že dítě chcete. Vy si musíte být jistá, že jen pro dítě zanecháte dosavadního života a budete o něj pečovat. A partner by vám měl dát najevo, že se o vás i dítě postará ve smyslu nejen finančního zajištění. Oba byste pak měli cítit, že rozšířením rodiny nic neztratíte, ale naopak získáte – radost, lásku, hrdost, nové zkušenosti a prožitky.
 

Když nemám možnost otestovat si, jak partner reaguje na malé děti, protože v našem okolí žádné nejsou, jak si ověřím, že bude tím starostlivým, laskavým, pečujícím otcem?
 

Spolehlivě vám na tyto otázky odpoví nahlédnutí do partnerovy rodiny. Muži – jak je všeobecně známo - přebírají vzory chování od svých otců. Zjistěte tedy, jaký vztah měl váš muž se svými rodiči, zejména právě se svým otcem. Kolik času spolu strávili, jak spolu komunikovali, a nepřehlížejte ani to, jak spolu vycházejí dnes.
 

Jaké jsou ty skutečně nejdůležitější atributy, jimiž by měl oplývat budoucí otec a které v rámci zamilovanosti nebo lásky v potaz možná my ženy ani nebereme?
 

Měla byste být přesvědčená, že za vámi stojí v každé situaci. Že si vás dovede obhájit před rodiči, kamarády i vlastní prací. Snažte si uvědomit, jak se o vás také stará – například v průběhu nemoci, nakolik se podílí na péči o domácnost… protože všechny tyto jeho schopnosti budete nejen jako novopečená maminka potřebovat a oceňovat.
 

Kdy si můžu být naopak takřka jistá, že můj partner není dobrý kandidát na otcovství?
 

Muž, který říká "žena chce dítě“ nebo "já už děti mám z prvního manželství, ale vzal jsem si mladou ženu…“ není tím pravým kandidátem na otce. Na druhou stranu je třeba říct, že ne každý dobrý otec je dobrým partnerem nám ženám. V každém případě je to velice složité a pravda je, že jsme-li zaslepené láskou a touhou po mateřství, často přestáváme v takovém stavu vidět věci reálně, racionálně přemýšlet a pouštíme se do otěhotnění za každou cenu.

 
A když partner projde sítem výběru, chystáme se počít miminko…  musíme se předem shodnout na výchovných postupech, nebo bude i pro dítě lepší, když každý z nás bude z "jiného těsta“?
 

Mé zkušenosti ukazují, že je lepší, pokud jsou partneři sehraní, mají podobné smýšlení a stejný pohled na výchovu dětí. Ale mluvíme spíše o obecných postupech nebo názorech, protože dopředu se rozhodně nedá vyladit všechno.

 

Chcete, aby z něj byl dobrý táta? Kupte mu tyto knížky:
 

Kniha pro tatínky aneb Vše, co potřebujete vědět o těhotenství, porodu a prvním roce života ve třech (vydala Grada)
 

Ahoj tati aneb Praktická příručka pro nové tatínky, i pro ty nevlastní (vydalo Jan Melvil Publishing)
 

Návrat otcovství aneb Jak se stát moderním otcem (vydala Jota)

 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

netopejr 06:08 21.09.2017
Nedivím se, že je dnes tolik rozvodů, když tihle amatérští odborníci krmí ženy takovými nesmyslnými žvásty.
gregfrujt 19:06 03.03.2011
Dost pochybuji o fundovanosti paní M.L.. Žije někde jinde.Nemá význam se o tom tady bavit. To nemá úroveň.
gregfrujt
Lucie 08:49 03.03.2011
No já bych se do urážek paní psycholožky nepouštěla, je ale pravdou, že muž = budoucí otec by podle všeho měl být anděl, ovšem realita je úplně někde jinde. Dnes je problém najít muže, který by splňoval alespoň něco z uvedených požadavků, já osobně mám po svém boku partnera, o kterém vím, že za mnou stojí kdykoliv, je to spolehlivej a hodnej chlap ale je to taky bordelář první třídy a ačkoliv se tzv. o převýchovu snažim léta, pořád za sebou zanechává fusekle a spoďáry a v kuchyni špinavý nádobí....holt jde o to, jak naše muže vychovávali jeho rodiče a jak je vedli k pracem v domácnosti.
Gabča 07:40 01.03.2011
Tak blábol obecně to asi je, ale každá ženská si to ráda přečte, když už nic jiného ;)
gregfrujt 20:34 23.02.2011
to jsou žvásty
Anti 12:21 23.02.2011
Teda takovou pic...muze napsat opravdu jen zenska a jeste k tomu psycholog To uz snad poradit 'budoucim maminkam' aby si sli chlapa vybrat do nejakeho obchodaku, kde maji posledni model muze... a ten balast co je zde doporucovan k cetbe budoucim tatinkum Smesne
PS: by me zajimalo, jk je na tom v osobnim zivote pani psycholozka ...