Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

České děti trpí dehydratací, naučte je pít!

České děti trpí dehydratací, naučte je pít!

Pitný režim
zdroj: Thinkstockphotos Pitný režim
aktualizováno 06.01.2016, 15:53 | 06.01.2016, 15:53 | doma.cz

České děti trpí dehydratací, naučte je pít!

Během pobytu našich ratolestí ve škole nemáme možnost pohlídat jejich pitný režim. Navíc děti, obzvláště ty malé, si pochopitelně neuvědomují, jak důležitý je pravidelný přísun tekutin a co všechno si mohou jeho nedodržováním způsobit. Existuje pár rad, které by měly pomoci vašemu dítěti pravidelně pít, abyste se o něj nemuseli bát.


Většina dětí pije málo

 

Doporučené množství tekutin pro děti je 1,5 litru + 20 ml na každý kilogram nad 20 kg tělesné váhy. To však podle veřejně dostupných informací vypije pouze pětina dětí. Čtvrtina dětí ve věku 7 až 10 let vypije dokonce méně než litr tekutin denně. „Děti jsou při nedodržování dostatečného pitného režimu ve škole mnohem více ohroženy únavou, nepozorností, mrzutostí, bolestmi hlavy, ale i zažívacími potížemi, zácpou nebo nechutenstvím,“ popisuje příznaky nedostatečného pitného režimu pediatr MUDr. Martin Gregora. Pokud je nedodržování pitného režimu dlouhodobější, dítě může začít dokonce trpět závratěmi či vyčerpáním organismu. Naopak, pokud tekutiny pravidelně doplňuje, některé vědecké studie dokazují, že se takové dítě méně stresuje a má lepší krátkodobou paměť.

 

Nejste si jisti, kolik tekutin vaše dítě vypilo a zda to bylo dostatečné množství? „Nejjednodušším vodítkem, jak zjistíte, že máte v těle dostatek tekutin, je zabarvení moči. Je-li moč tmavá, je to znamení, že jste tělu dostatek tekutin nedopřáli,“ radí PharmDr. Lenka Zemanová, lékárnice z Alphega lékárny v Lounech.


Aby je pití bavilo

 

Jako základ pitného režimu školáků je nejčastěji doporučována voda, minerálky s nízkým obsahem minerálních látek, 100% ovocné a zeleninové šťávy, ovocné, bylinné, zelené nebo slabé černé čaje, které je příliš nelákají. Děti totiž milují hlavně sladké, a tak často riskujeme, že pitný režim nebudou dodržovat vůbec, což je návyk, který si mohou přenést i do pozdějších let. „U pitného režimu dětí proto platí, že může být zpestřený slazenými nápoji, k čemuž je ale třeba dodržovat několik pravidel,“ radí MUDr. Martin Gregora.

 

Holčička
(Foto: oficiální zdroj)

 

Jen ať řádí

 

Pokud má vaše ratolest ve škole v určitý den tělesnou výchovu, navštěvuje sportovní kroužek nebo běhá venku s kamarády, je pravděpodobné, že vydá více energie než obvykle. Z hlediska pitného režimu mohou děti v tyto dny ztracenou energie doplnit sladkými nápoji, aniž by došlo k překročení doporučené denní dávky.

 

Vyvážený jídelníček

 

Nealkoholické nápoje představují pouze zlomek denního energetického příjmu většiny lidí. Ve spoustě běžných potravin totiž najdeme složky, které mohou doporučenou denní dávku dítěte snadno překročit. Věděli jste například, že litr mléka obsahuje ekvivalent 3 kostek cukru, banán ekvivalent téměř 5 kostek cukru, a instantní polévky dokonce 7 kostek cukru? O sladkém pečivu, čokoládách nebo uzeninách, které obsahují kromě cukru také vysoké hodnoty tuku a nezřídka i vyšší obsah transmastných kyselin, ani nemluvě. Rovnováhu je proto třeba zachovávat nejen v pitném režimu, ale i v celkovém jídelníčku. K této rovnováze dodává MUDr. Martin Gregora: „Pokud se strava dítěte skládá ze zdravých nedoslazovaných potravin, dítě netrpí obezitou a je denně alespoň hodinu v pohybu při sportu, není třeba se obávat sladké odměny.“

 

 

„Mami, můžu si něco dát?“

 

Pokud takovou otázku slyšíte od svých dětí často, pravděpodobně neřeknete „ne“. Z hlediska příjmu energie se ale v takovém přístupu schovává další nebezpečí, protože málokterý rodič dokáže ohlídat, co všechno školák za den snědl. Stanovte si proto pravidla, která podobné situace omezí.

 

 

Zákazy nefungují, vytvořte pravidla spolu

 

Psychologové potvrdí, že zákazy dlouhodobě nefungují a s dětmi je potřeba hlavně mluvit. Zkuste proto méně zakazovat a více se školákem mluvit o tom, co je pro něj dobré. To se netýká jen slazených nápojů, sladkostí, ale například i hraní her či trávení času na sociálních sítích. „Pokud mu navrhnete, že pravidla dáte dohromady spolu, je větší pravděpodobnost, že je bude dodržovat, protože se na jejich vytvoření podílel,“ popisuje zkušenost z praxe MUDr. Gregora a dodává: „Cesta pouhých zákazů je pro rodiče snadná, ale nevede ke kýženému cíli. Tak jako každého z nás i naše děti láká zákazy porušovat.“

 

Zpomalte

 

Ať si to přiznáme nebo ne, naše děti si berou příklad hlavně z nás, rodičů. A to se týká i péče o zdraví, a tedy i pitného režimu či stravování. Zamyslete se proto nad tím, jak žijete a jaký příklad dáváte svým dětem. Přes starosti všedních dní možná ani nevidíte, že už vůbec nesportujete, pijete zbytečně mnoho kávy, jejíž chuť už ani nevnímáte, většinu dne prosedíte v kanceláři, jíte jen jednou či dvakrát denně a ještě u toho spěcháte. Stres je přitom pro životní rovnováhu tím zdaleka nejhorším zabijákem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

12 tipů, jak přimět děti zdravě jíst
Pitný režim ano! Ale pozor na špatné nápoje!
Snídaně a svačina – jak ovlivní školní výsledky dětí?

 

Tipy, díky kterým bude dodržování pitného režimu zábavnější:

 

* Dětská láhev Camelbak Eddy Kids (prodává www.skibi.cz za 359 Kč) má patentovaný ventil Big Bite Valve, kde se stisknutím tlačítka uvolní náustek a dítě se jednoduše může napít. Má obsah 0,4 l s využitím nejen pro lyžování či cyklistiku, ale i pro další sportovní aktivity. Láhev je maximálně odolná proti rozbití, snadno se převáží i čistí.

 

* S výrobníky značky SodaStream si čerstvou perlivou vodu sami nachystáte jednoduchým stlačením, v pohodlí domova, kdykoliv dostanete žízeň a navíc si volíte míru perlivosti, aby vám chutnala tak, jak máte rádi. Pokud dáváte přednost orosené sklenici vody se sladkou příchutí, zkuste sirupy pro perlivou vodu SodaStream FREE (500 ml, 139 Kč) s exotickými příchutěmi (apříklad Passion fruit a Mango) a díky jejich koncentrované formě si připravíte 12 a více litrů perlivé vody ochucené tak, jak máte rádi.

 

Potěšení pro lepší pitný režim
(Foto: Archiv firem)


* Plastová, tlaku odolná lahev na sodovou vodu v dětském designu, o objemu 0,5 litru (149 Kč).


* Borůvková limonáda Nicolas Vahé (75 cl, za 179 Kč prodává e-shop Nordicday.cz).

 

* Nízkootáčkový odšťavovač KitchenAid Artisan – 5KVJ0111 je vybaven otočným šnekem, který díky systému pomalého odšťavňování zachovává šťávám přírodní chuť a také většinu živin a vitamínů. Takto připravené šťávy jsou pak pěkně husté a poctivé. Lze ho zakoupit ve třech barevných provedeních (černá, červená a stříbřitě šedá) u vybraných prodejců a na www.kitchenaid.cz za 13.990 Kč.

 

* Keramická konvice Clayre Roses od Clayre Eef (za akční cenu 299 Kč prodává bonami.cz). Kolekce Roses, to je překrásně milá kolekce plná růžiček a jemné palety růžové barvy. Je přesně to, co bude slušet každé jídelně a kuchyni, kterou chcete ladit do příjemné atmosféry s venkovským nádechem. Od konvičky přes šálky, talíře až po ubrusy a zástěry.
 

Potěšení pro lepší pitný režim
(Foto: Archiv firem)

 

* V široké nabídce značky AHMAD si najde každý svůj oblíbený druh. V zimě vás zahřeje třeba Zázvor s citrónem. Pokud hledáte způsob, jak snížit množství cukru ve vašem jídelníčku, potěší vás, že čaje z ovocné řady AHMAD TEA London (59,90 Kč) opravdu nemusíte přislazovat. Chuť je intenzivní a plná. Navíc tyto čaje obsahují velké množství antioxidantů a vitamínů a díky tomu, že jsou bezkofeinové, jsou vhodné pro celou rodinu.
 

* Sklenice na pití s brčkem, cena 179 Kč Značku Nicolas Vahé prodává e-shop Nordicday.cz.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře