Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Než půjde do školy, měl by váš mrňous umět kotoul vpřed, hod míčem či skok po jedné noze. Na tenis a golf je rozhodně čas!

Co by měl zvládnout váš předškolák: Otestujte, zda není moc líný

Fit
zdroj: Thinkstockphotos Fit
aktualizováno 27.01.2016, 13:39 | 26.01.2016, 00:25 | doma.cz

Než půjde do školy, měl by váš mrňous umět kotoul vpřed, hod míčem či skok po jedné noze. Na tenis a golf je rozhodně čas!

Hranice věku, kdy děti začínají s tenisem, fotbalem, hokejem, golfem či jiným specifickým sportem, se stále snižuje. Je to ale dobře? A jsou na takovou jednostrannou zátěž jejích tělíčka připravena? Jaké pohybové dovednosti by měly děti před nástupem do školy zvládnout, a jakým se naopak vyvarovat?

 

„Děti se dnes příliš brzy věnují specializovaným sportům, často si ničí zdraví a přitom nezvládnou základní pohybové úkony, které jsou přirozené jejich věku a prospěšné jejich fyzickému vývoji. Předškolní dítě by mělo zvládnout základní gymnastické pohyby jako je kotoul vpřed, skok snožmo nebo skok na jedné noze, z herních aktivit pak například házení a chytání míče. Škodlivé jsou naopak veškeré aktivity spojené s jednostrannou zátěží, silová cvičení, vytrvalostní běhy nebo dlouhé setrvávání v polohách,“ vyjmenovává metodik tělesné výchovy Mgr. Jan Beran.

 

Rozhodně podle něj nelze doporučit posilovací cviky, extrémní rozsahy pohybů v kloubech nebo doskoky a dopady z neúměrné výšky na tvrdou podložku. „Není možné chtít po dětech fyzicky náročné výkony, jejich svalová a kosterní soustava nejsou připraveny na velkou zátěž. Nelze souhlasit s tím, že by již od útlého věku mělo dítě provozovat konkrétní sport. Předškolní věk vyžaduje všestrannost a vyváženost pohybové aktivity,“ varuje Kristýna Přibylová z Monkey´s Gym, autorka speciálního cvičení pro děti podle jejich psychomotorického vývoje.

 

Děti a sport
(Foto: oficiální zdroj)

 

Vzniká tak proto čím dál více sportovních center pro děti, kde se učí základy ovládání vlastního těla, jak správně běhat, udělat kotoul vpřed, skákat, padat, nebo se nebát míče. „Právě všeobecná sportovní průprava, která by ideálně měla trvat až do raných školních let, děti komplexně připraví na pozdější zvládání specializovaných sportovních disciplín a sport je přitom nepřestane bavit, jak se dnes často děje,“ říká Kristýna Přibylová.

 

"Mnoho rodičů se snaží děti motivovat ke sportu, ovšem jejich snahy mnohdy ztroskotají na tom, že svému dítku vyberou sport, na který nemá talent. Což je pak pro děti demotivující. A právě s tím pomáhá rodičům koncept zábavného testování sportovních předpokladů u dětí SportAnalytik. Metoda je inspirována kanadským programem představeným v rámci Olympijských her ve Vancouveru 2010, který v ČR absolvovalo již více než 200 000 dětí," popisuje Martin Jahoda, poradce ve výběru dětských sportovních aktivit. Jestli si ani nevíte rady, jaký sport by vaše dítě mohl bavit a při čem by se cítilo dobře, podívejte se na naši video-reportáž.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Máte doma tlouštíka? Možná mu jdete špatným příkladem vy sama
Obezita u dětí: jde jim o život! Jak ho zachránit?
Sáhněte si do svědomí! Vzrůstající obezita u dětí je i záležitostí dospělých

 

Dítě předškolního a raného školního věku by mělo mít tři hodiny denně přirozeného pohybu, ať už ve školce, škole, kroužcích, v přírodě, nebo doma s rodiči. Předškolní děti by měly cvičit dvakrát týdně šedesát minut, a to nejlépe pod dohledem vzdělaných a zkušených instruktorů – jedním z důvodů je zejména zbavení se fixace na již vytvořené špatné pohybové návyky.

 

Děti a sport
(Foto: oficiální zdroj)

 

Základní pohybové dovednosti, které by měl předškolák zvládnout:

 

Všeobecná pohybová průprava: „Předškolní dítě by rozhodně mělo zvládnout převaly vpravo a vlevo, kotoul vpřed, násobené odrazy snožmo, skoky na jedné noze, skok z místa, skoky přes švihadlo, přeskočení překážky, seskoky z vyšší podložky nebo lavičky na měkkou podložku, chůzi na zemi po vyznačené čáře, rovnovážnou polohu na lavičce či nízké kladině, skákání panáka a zvládnutí změny směru či zvládnutí jednoduchého rytmického pohybu,“ vyjmenovává Jan Beran.

 

Základní herní činnosti: Předškolák by měl zvládnout chytání a házení míče, hod na cíl, vedení míče a kopání do míče.

 

Nevhodné pohybové činnosti:
- jednostranná zátěž
- dopady z výšky na tvrdou podložku
- vytrvalostní aktivity
- dlouhé setrvání v polohách
- silová cvičení s větší zátěží

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře