Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Asi vás zaskočí, když vám tříleté dítě zalže do očí. Podle dětského psychologa jde o nutný zdravý vývoj! Umět lhát totiž znamená umět zároveň i lež rozpoznat.

Co dělat když děti lžou? Neřešit to

Předškolní dítě
zdroj: isifa.com Předškolní dítě
aktualizováno 09.08.2012, 00:00 | 09.08.2012, 00:00 | | Libor Popela/ doma.cz

Asi vás zaskočí, když vám tříleté dítě zalže do očí. Podle dětského psychologa jde o nutný zdravý vývoj! Umět lhát totiž znamená umět zároveň i lež rozpoznat.

Rodiče si pochvalují, jak je to jejich tříleté dítko pravdomluvné, světem nezkažené. A pak je překvapí, když jim do očí zalže. Tvrdí například, že snědlo snídani, aby si už mohlo jít hrát, a snídaně přitom leží na stole nedotčená. Co se to děje? Ono lže? Je to normální? Nemáme s ním někam zajít, aby ho prohlédli? Podobně znepokojeně se rodiče mohou ptát vždy, když dojde k podobné situaci.


"Ke znepokojení však v tomto případě není důvod,“ uvedl psycholog Petr Šupa. "Schopnost lhaní se objevuje někdy mezi třetím až pátým rokem věku dítěte a jedná se o zcela normální sociální vývoj dítěte,“ dodává. Až v tomto věku totiž dítě pochopí, že ne všichni vědí všechno. A že lidé jednají podle toho, jaké informace mají, a ne podle toho, jaká je realita.


Lhaní jako nutná průprava do života

 

Když tohle děti zjistí, začnou to samozřejmě zkoušet a testovat. "Jedná se o zdravý vývoj dítěte, které se jednoduše začíná orientovat v sociálním světě. Dítě si postupně začíná uvědomovat, že se dá zalhat, ale také že někdo jiný může lhát jemu, což je velmi důležité.

 

Pokud by se u dítěte schopnost lhaní nevyvinula, bylo by pak vůči lžím naprosto bezbranné, protože by je nepoznalo, a v kolektivu jiných dětí by propadlo. Neschopnost lhát by navíc mohla signalizovat další problémy. Lhát neumějí například některé autistické děti,“ vysvětlil Šupa.

 


To samozřejmě neznamená, že ve lhaní je dobré děti podporovat, to v žádném případě. Na druhou stranu v tomto věku není vhodné děti obviňovat, že lžou, nebo že jsou lháři.
Jiný druh lží se odvíjí od toho, že dítě v předškolním věku ještě zcela neodlišuje fantazii od reality. Rodičům pak vykládá, jak si před chvílí povídalo s bytostí, při jejímž popisu vstávají vlasy hrůzou na hlavě, nebo že k němu mluví zásuvka na elektřinu, nebo že na zahradě zrovinka vidělo žirafu či slona.

 

Lhaní vymizí v průběhu mladšího školního věku

 

"V tomto věku jsou pro dítě hranice mezi realitou a fantazií neostré, což mu umožňuje plynule proplouvat z jedné strany na druhou. Autíčko tak dítěti může vyčarovat kouzelník, dítě si může vymyslet imaginárního kamaráda, vidět to, co my nevidíme. Fantazii v tomto věku se meze jednoduše nekladou, ba co víc, nejeden umělec by dal cokoliv za to, kdyby měl tuto schopnost dítěte,“ sdělil Petr Šupa. Bájná lhavost totiž za normálních okolností sama vymizí ještě během první stupně základní školy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

V porodnicích už nebude přeplněno - dětí je méně

Jak rychle uspat dítě?

Když ze vztahu zmizí romantika… Co dělat?

 

V některých ze lží předškoláka mohou rodiče vyčíst i důležitá poselství. Například to, když dítě svému vrstevníkovi na pískovišti vykládá, jak bylo v létě s tatínkem a maminkou u moře a jak to bylo krásné. A jeho rodiče jsou přitom uprostřed rozvodu. Nebo jak popisuje, že má doma velké auto, které samo jezdí a vozí ho, a jeho rodiče si přitom nemohou dovolit tak drahou hračku koupit.

 

Někdy vyplouvají na povrch nesplněná přání dítěte

 

V tomto případě vyplouvají na povrch touhy a nesplněná přání dítěte. Skutečnost pro něj není tak přitažlivá jako fantazie, a tak dává přednost právě fantazii. "V prvním případě by stálo za to navštívit odborníka, aby si s rodiči a dítětem pohovořil, zda se nedá něco udělat jinak, ve druhém případě bych doporučil věnovat dítěti více času tak, aby pro něj materiální statky ubraly na přitažlivosti a do popředí se dostaly hry, zábava, péče, pozornost, což zase nemusí mít ostatní děti,“ uvedl psycholog.

 

Lži rozumně usměrňujte
 

Se lží, kterou dítě říká vědomě, se v tomto věku teprve učí pracovat. Osahává si ji, zkouší, co mu projde a co už ne. Zjišťuje, kdy jsou hranice, které lži mu mohou projít a které už jsou nepřípustné.

 

Tímto stádiem procházel každý zdravý jedinec a také díky tomu se nyní dokáže lépe srovnat se sociálním okolím. Lži v tomto věku dítěte není třeba nijak podporovat, spíše usměrňovat. Ve většině případů totiž nejsou známkou toho, že je s dítětem něco špatně.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ruda 22:36 10.08.2012
Když děti lžou nebo nějak zlobí tak na ně houknu a když to nepomůže tak je seřežu, nechci aby z nich vyrostli nějaký grázlové.