Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Den dyslexie proběhne ve čtvrtek 9. září 2010 v Národní galerii v Praze, v Malé dvoraně Veletržního paláce.

DEN DYSLEXIE dosud neexistoval, ve čtvrtek bude poprvé

aktualizováno 09.09.2010, 00:08 | 09.09.2010, 00:01 | doma.cz/em

Den dyslexie proběhne ve čtvrtek 9. září 2010 v Národní galerii v Praze, v Malé dvoraně Veletržního paláce.

DEN DYSLEXIE dosud neexistuje nikde ve světě. Zároveň s ním proběhne v Národní galerii workshop pro děti Písmena kolem nás a křest multimediálního interaktivního Slabikáře a testů pro děti (nejen) s rizikem dyslexie a dysgrafie.

 

ČTĚTE TAKÉ:

POZOR, i doma číhá na dítě nebezpečí

VÁŠ PŘÍBĚH: Bojím se o syna. Hraje hokej

 

Celý tento projekt je v daném rozsahu jedinečný a navazuje na sérii workshopů, které už proběhly a budou probíhat na různých místech České republiky. "Nápad na uspořádání Dne dyslektiků vznikl v roce 2009, kdy jsem si jako dyslektik uvědomila, že společnost nevnímá odlišnost lidí s tímto handicapem ani jejich obrovský potenciál,“ říká organizátorka projektu Alena Kupčíková.

 

Den dyslexie je určen pro všechny děti od 3 do 10 let, může však přijít kdokoli, věk je neomezen, a jeho hlavním záměrem je prevence, možnost začít s dětmi pracovat již v raném věku. "Až patnáct procent populace má totiž problémy s handicapem dyslexie a dysgrafie,“ uvádí Kupčíková. Na otázku, proč právě devátého září, odpovídá: "Dyslektici a dysgrafici si toto datum budou dobře pamatovat a věřím, že text hitu Dysgrafik od zpěváka Xindla X, který projekt podpoří, bude hymnou nejen pro tento den.“

 

 

Národní galerie v Praze se rozhodla tuto akci výrazně podpořit nejen během samotných příprav, ale také vyhlášením mimořádného dne volného vstupu do stálé expozice Umění 20. a 21. století ve Veletržním paláci. Milan Knížák, generální ředitel, na otázku, zda bude mít galerie zájem podporovat i další ročníky této akce, odpověděl: "Dyslexie je handicap, za který se mnoho dospělých lidí stydí. Ve společnosti je dyslektik bohužel často vnímán jako hlupák. Dyslexie však nemá vliv na inteligenci. Dyslektici byli významní vědci a umělci. Údajně též Isaac Newton, Thomas Alva Edison, Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Auguste Rodin, Hans Christian Andersen, Walt Disney, Pablo Picasso, ba i Mozart."

 

Jak bude DEN DYSLEXIE probíhat?
 

Od 10.00 hodin propukne velký workshop Písmena kolem nás. Na workshopu vystoupí dyslektičtí umělci se svými projekty.
 

Alena Kupčíková (www.alenakupcikova.cz), je autorkou multimediálního interaktivního Slabikáře a testů pro děti s rizikem dyslexie ve věku od 4 do 6 let. Slabikář pracuje na originálním principu, je vytvořen z písmen a věcí kolem nás tříděných podle tvaru (sama autorka vnímala v dětství písmenka jako věci kolem nás). Workshop bude probíhat na velkoformátových interaktivních tabulích, které děti mohou samy ovládat.
 

Dalším dyslektickým umělcem je sochařka Markéta Korečková, která pojme písmenka kolem nás v prostorových disciplínách sochařských instalací a společně s dětmi bude vytvářet písmena z materiálu vhodného pro děti (molitan, papír, provázky atd.). Jak sama říká: "Když jsem byla malá, písmenka jsem estetizovala a vylepšovala.“
 

Jan Vlček, performer a malíř, vytvoří písmenka performancí či divadelním představením o tvrdém Y a měkkém I, jeho největší noční můře z dětství. Během workshopu bude vše do svého dokumentu očima dyslektika zaznamenávat také režisér a spisovatel Jaroslav Černý, který s dyslexií bojuje formou psaním románů.

 

Na workshopu budou rodiče informováni, kam a na koho se obrátit, jak mají pracovat s dětmi, aby předcházeli těmto problémům. V odpoledních hodinách proběhne přednáška o dyslexii od PaedDr. Renaty Wolfové (tak, aby jí rozuměla neodborná společnost).

 

Zazpívá Xindl X, zazní samozřejmě hit Dysgrafik

 

Od 16:30 – 17:00 hodin bude v rámci večera vyhlášen den 9. září jako Den dyslexie. Účinkovat na místě bude také zpěvák Xindl X, který zde se svým populárním hitem Dysgrafik zahájí své podzimní turné k novému albu. Poté proběhne křest slabikáře a testů/hry autorky Aleny Kupčíkové ve společnosti všech, kteří se na tomto výtvoru podíleli a podpořili jej: programátor-umělec Michal Klega, hudebník Jan Urban a herec Jiří Lábus.

 

Vstupné zdarma pro všechny návštěvníky Veletržního paláce v době od 10 do 18 hodin.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře