Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Začátek školního roku bývá o nervy jak pro rodiče, tak pro děti. Přesto ho lze prožít relativně důstojně a v klidu. Jak?

DESET RAD, jak přežít začátek školního roku

První školní den
zdroj: Thinkstockphotos První školní den
aktualizováno 23.08.2016, 16:11 | 23.08.2016, 16:11 | doma.cz/em

Začátek školního roku bývá o nervy jak pro rodiče, tak pro děti. Přesto ho lze prožít relativně důstojně a v klidu. Jak?

Především si uvědomte, že začíná školní rok, a nikoli jaderná válka. Na začátek školního roku se neumírá, nejsou to černé neštovice. Zklidněte se, a tím se zklidní i váš potomek.

 

Neboť jakmile vás spatří, jak kouříte dvě cigarety najednou a ruce se vám třesou natolik, že do nich nedokážete uchopit šálek s kávou, do níž jste si ještě ke všemu přidali rum (!), zneklidní rovněž.

 

1. Školou dítě v žádném případě nestrašte

 

Nikdy přesně nevíte, jak bude vaše zlatíčko reagovat na to, že jde z mateřské školky nebo dokonce z náruče starostlivé maminky do první třídy, reakce může být zkrátka různá a ne vždy vysloveně kladná. Je tedy dobré potomka před nástupem do školy motivovat pozitivně, uklidnit ho, rozhodně školou a novým režimem dítě nestrašit! Vstupuje do nového prostředí, nových pravidel, mezi nové autority. Je potřeba si uvědomit, že vstup do školy je pro něho jedním z nejdůležitějších mezníků života.
 

2. Dbejte na bezpečnost dítěte, hrozba úrazů je nyní vyšší

 

Budoucí prvňák by měl znát celé své jméno, adresu a telefonní číslo rodičů. Měl by také vědět, do které školy a třídy chodí. Musí dobře znát své pomůcky, aby si je poznal, a mít je podepsané. Dítě také musí vědět, že si nesmí brát nic od cizích lidí, že s nimi nesmí nikam chodit a samozřejmě ani nastupovat do cizích aut.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pozor na dětské úrazy, září je krizový měsíc!

 

Také by mělo být informováno o tom, na koho se má obrátit, pokud je někdo obtěžuje. Prvňák by rovněž měl vědět, jak se dostane bezpečně do školy a ze školy. Cestu je rozumné si s ním projít, popřípadě projet.

 

Dítě u zápisu
(Foto: Profimedia)

 

3. Nekřičte, netrestejte

 

Hlavně klid. Musíme, nebo měli bychom být v klidu, i když je nám nervozitou na omdlení. Vyvarujte se zvyšování hlasu či dokonce nesmyslných trestů za to, zapomene-li dítě svačinu či dokonce celou aktovku doma. Křikem nic nevyřešíte, jen zhoršíte. Snažte se vytvořit dítěti režim a striktně ho dodržovat. Postupně vést dítě k samostatnosti, ale nezlobit se a netrestat je, když to hned nepůjde.

 

PSALI JSME:

Jak připravit prvňáčka na to, že je škola za dveřmi

 

4. Úkoly že se píší ihned po návratu ze školy? Pozor, to zavání socialismem!

 

Přesně tak, generace rodičů dnešních prvňáčků byla vychována v duchu onoho okřídleného hesla: Úkoly se píší ihned po příchodu ze školy! Dítě by mělo psát úkoly v klidu, pokud možno doma, po určitém odpočinku, rozhodně ne večer nebo hned po návratu ze školy, kdy je ještě roztěkané a spíše chce vyprávět, co bylo k obědu, čemu se smála paní učitelka a proč se Bartáková polila koprovou omáčkou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Blog zoufalého otce: Nechápu školní řád!

Blog zoufalého otce: Nakupujeme školní výbavu

Blog zoufalého otce: Má se dcerka kamarádit s Mohamedem?

 

5. Myslete na to, že prvňák či druhák se soustředí maximálně dvacet minut

 

Co se týká učení, je třeba si uvědomit, že opakování je sice matka moudrosti, jak praví klasik, ale takový prvňák nebo druhák se soustředí maximálně dvacet minut. A po této době je už veškerá "nalejvárna" zbytečná, neposlouchá vás, je duchem nepřítomen a přemýšlí o tom, jaký obrázek má na obalu jahodový nanuk.

 

6. Pokud možno nekritizujte učitele před dítětem

 

Další důležitá věc: nekritizovat učitele před dítětem, to je totiž to nejhorší, co rodiče dělají. Přidají-li případně ještě nějakou pikantní nadávku, je konec. Malí žáčci by si měli paní učitelky naopak vážit, jen tak ji budou dostatečně vnímat a brát vážně vše, co říká. Znevažováním jejích slov či dokonce jí samé ubližujete spíše dítěti!

 

Děti ve škole
(Foto: Profimedia)

 

7. Nezahlcujte dítě nesmyslným množstvím zájmových kroužků

 

Určitě si přejete, aby byl váš potomek co nejvzdělanější a měl co největší přehled. V první třídě mu však ponechte dostatek času na to, co je pro něho nejdůležitější - tedy na školu, psaní úkolů, procházku(50) a spánek. Psychologové jsou toho názoru, že v tomto období méně znamená více. Jakmile ho v pondělí po škole pošlete na keramiku, v úterý do šachového kroužku, ve středu do mladého přírodovědce a ve čtvrtek do houslí, v pátek se vám zhroutí.

 

8. Dítě by mělo mít dosti času na odpočinek

 

Odpočinek je velice důležitý, a to jednak spánek a jednak takzvaný aktivní odpočinek - pobyt venku, kroužky - pozor, tady nepřehánět. Kroužky jsou ostatně určeny spíše starším dětem, prvňáčky je lépe z tohoto kolotoče vynechat. Neodpočinuté a málo vyspané dítě nebude ve škole zaručeně dávat pozor!

 

9. Pokud vám druhého září ještě chybí sáček na cvičky a dvě měkké tužky, není třeba se hroutit

 

Budit se ze spaní kvůli tomu, co všechno ze seznamu školních pomůcek ještě chybí, rozhodně nemá smysl. Postupně to dokoupíte, ostatně některé školy pořizují díky dotacím většinu pomůcek bez přičinění rodičů, jiné vydávají seznamy až v průběhu září.

 

10. Neztrácejte přehled o tom, co dítě během dne konzumuje

 

Doteď jste možná jakýs takýs přehled o stravovacích návycích dítěte měli, zatímco nyní potomka ztratíte z očí pravděpodobně až do odpoledne a jistě si nepřejete, aby svačilo slané brambůrky a čokoládovou tyčinku a obědvalo v rychlém občerstvení poblíž školní budovy.

 

Je třeba mu zajistit obědy ve školní jídelně a každé ráno připravovat vhodné a zdravé svačinky. Což však zdaleka nestačí. Ze všeho nejdůležitější je mluvit s dítětem o tom, co je dobré jíst a čemu se zcela jistě vyhnout. Nepodceňujte vlastní příklad. Tvrdit dítěti s bůčkem v ruce, že by mělo papat zdravou stravu, jaksi postrádá účinnost.

 
24 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

matka prvňáčka 05:28 01.09.2011
hezký článek