Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pocit štěstí mohou navodit maličkosti, které nás pozitivně naladí. Ptali jsme se celebrit, zda jsou šťastné.

Deset tipů pro skutečně šťastný život

aktualizováno 07.10.2010, 09:56 | 07.10.2010, 00:01 | doma.cz/em

Pocit štěstí mohou navodit maličkosti, které nás pozitivně naladí. Ptali jsme se celebrit, zda jsou šťastné.

Američtí psychologové zveřejnili v magazínu The Psychological Science studii, v níž odhalují výsledky svého nejnovějšího výzkumu na téma: v čem spočívá tajemství lidského štěstí?

 

Klíčovým zjištěním bylo, že za pocit štěstí mohou vlastně jen maličkosti, které pozitivně naladí naši mysl. Lidé, kteří se dokáží těšit z maličkostí, zvládají daleko lépe nemoci a žijí v průměru o sedm let déle.

 

ČTĚTE TAKÉ:

PŘÍBĚH: Po mrtvici se stal z hulváta pozorný partner

Krize středního věku začíná už v pětatřiceti

 

Zeptali jsme se proto celebrit: Jste šťastni? Co pro vás znamená štěstí?

 

Moderátorka Michaela Ochotská

 

"Momentálně jsem maximálně šťastná, protože jsem zdravá, a i moje rodina je zdravá. Nic si víc nepřeji, než zdraví. Dnes už si můžete hodně věcí koupit, ale zdraví si za peníze nekoupíte. Každý den ráno se vzbudím a nic mě nebolí. V pracovním životě jsem šťastná, v soukromém také. Vždycky to tak není, jednou je člověk nahoře, jindy dole. Paradoxně jsem ráda i za to, když přijdou ne tak šťastná období. Posílí mě a pošlou někam dál."

 

Moderátor Rey Koranteng

 

"Na tohle neexistuje jednoduchá odpověď. Odděluji štěstí a spokojenost. Štěstí je jen takový chvilkový záblesk. Sedím třeba v kavárně s kamarády, s manželkou nebo sám, a říkám si: To je hezký okamžik, teď se cítím šťastný. Ale to je jen chvilka. Dlouhodobé štěstí neexistuje. Dlouhodobější může být spokojenost, což je rovnováha emocí, kdy jsou nepříjemné věci vyvažovány příjemnými momenty."

 

Herečka Ivana Jirešová

 

"Když cvičím jógu a medituji, tak po tom se cítím líp a hodně šťastná. Nebo když jdu do přírody na procházku. Anebo při poslechu hudby, ať už jazzové, vážné, chrámové, i veselá rocková hudba je krásná. Bývám šťastná, když se směje moje dítě. Taky když se dívám na krásný obraz, ale do galerie se dostanu opravdu málokdy."

 

Zpěvák Martin Maxa

 

"Se štěstím to není jednoduché. Štěstí v podobě trvalého stavu neexistuje. Trvale šťastni jsou leda lidé v blázinci. Štěstí je seberealizace, dělat něco, co člověka baví, což mu dává pocit, že není zbytečný."

 

Moderátorka Jana Adámková:

 

"Nad otázkou, jak dosáhnout štěstí, jsem se vlastně ještě nikdy nezamýšlela. Zřejmě je to proto, že podle mě nemá cenu nad tím moc filozofovat. Vždy se totiž držím zásady, že když chce člověk něčeho dosáhnout, nestačí o tom jenom mluvit, ale opravdu pro danou věc něco udělat. Na světě je přece tolik krásných, a přitom obyčejných radostí, díky kterým můžeme být šťastni. Jen je třeba si to zavčas uvědomit. Někdy stačí třeba jeden jediný úsměv, pohlazení, dobrá zpráva. Zkrátka jak kdysi řekl Josef Čapek: "Celý náš život se odehrává mezi tím, co chceme, a co musíme udělat."

 

 

Deset tipů, jak být šťasten (podle amerických vědců)

 

1. Podělte se o své štěstí a radost s ostatními

 

Sdílený žal je poloviční, sdílená radost dvojnásobná. Jakmile máte dobrou náladu, pozitivní zprávy, jakýkoli, třeba sebemenší úspěch, řekněte to svým blízkým, budou se radovat s vámi.

 

2. Snažte se vzpomínat především na hezké chvilky, vybavovat si v prvé řadě šťastné životní okamžiky

 

Nedeptejte svou mysl vzpomínkami na prohry, smutky a nepříjemné situace. Vzpomínejte pokud možno na to hezké, co jste prožili.

 

3. Chvalte se

 

Vždycky je za co se pochválit. I kdyby jen za to, že jste hezky nahlas pozdravili listonošku nebo se pěkně usmáli na kamelota.

 

4. Věnujte se jen příjemným vnitřním pocitům

 

Ty nepříjemné zažeňte nebo ignorujte. Je to těžké, ale jde to, máte-li pevnou vůli.

 

5. Uvědomte si, že by mohlo být hůř, daleko hůř

 

Věci kolem vás jsou v pořádku a daleko lepší, než by třeba mohly být.

 

6. Vrhněte se do aktivit, které vás baví a naplňují

 

Chtěli jste odjakživa psát? Pište si třeba deník, pište básně, pište román o sedmi stech stránkách. Chtěli jste vyšívat? Pusťte se do toho! Toužili jste mít psa? Je nejvyšší čas si ho pořídit a těšit se z něho.

 

7. Snažte se být šťastní, i když neprožíváte právě to nejšťastnější období, rychleji ho tak překonáte

 

Třeba zrovna nemáte ani vindru, dítě se nedostalo na vysokou, i když o to tolik stálo, případně lékař se na preventivní prohlídce zatvářil nějak starostlivě a poslal vás na jakési další testy... Cítíte se pod psa. Překonejte to, usmívejte se a každé ráno a každý večer si s úsměvem před zrcadlem opakujte, že bude zase líp. A bude, uvidíte.

 

8. Všechny významné životní události oslavte

 

Oslav není nikdy dost a zpravidla spolehlivě všem zúčastněným vylepší náladu. Narozeniny, svátky, jakýkoli pracovní či školní úspěch či třeba první jarní den vždy oslavte.

 

9. Vyžeňte si z hlavy výčitky, strach a nepříjemné myšlenky

 

A všechny a nemilosrdně! Jenom odebírají energii, deptají, sužují a přinášejí depresi a špatnou náladu.

 

10. Vždy svým blízkým lidem a vůbec dobrým lidem v okolí za všechno poděkujte, vyjádřete jim vděk za to, že je máte.

 

Příbuzní, přátelé, dobří známí, ti všichni vám dodávají životní sílu a optimismus, za což si zaslouží váš vděk.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

... 10:27 07.10.2010
Hezky napsaný, ale nepravdivý. Co si má počít někdo, koho sužují již několik let deprese a nejradši by se nechal odstřelit, kdyby to šlo? Tomu pár hloupých rad na štěstí rozhodně nepomůže.