Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Do školy jdou ve středu. Už teď jsou však nervózní, divoké, roztěkané, k nezvládnutí. Poradíme, co s tím.

Děti zvlčily. Jak je před začátkem školy "zkrotit"?

aktualizováno 30.08.2010, 08:42 | 30.08.2010, 08:42 | doma.cz/em

Do školy jdou ve středu. Už teď jsou však nervózní, divoké, roztěkané, k nezvládnutí. Poradíme, co s tím.

Chalupy osiřely, na moře zbyly jen krásné vzpomínky, babičkám a dědečkům z venkova jsme melancholicky zamávali z auta - a stalo se přesně to, čeho jste se bála: s dětmi to není k vydržení.

 

ČTĚTE TAKÉ:

POMOC, tady máma v domácnosti, vysvoboďte mě

VÁŠ PŘÍBĚH: Chodím s klukem své dcery

 

Anketa
Jak zvládáte potomky, divoké a nervózní před začátkem školy?
 

 

Zvlčily. Přes prázdniny si zvykly na zcela jiný režim. Teď se vrátily domů a chovají se jako utržené ze řetězu. Vzpomeňte si na sebe a na své pocity, když jste se jako malí vraceli z prázdnin domů. Jen málokdo (pravděpodobně nikdo) zářil štěstím, šílel radostí a donekonečna opakoval: "Díky bohu, že je ta prázdninová nuda za mnou a konečně už začíná škola, nemůžu se dočkat, jsem nejšťastnější na světě." Pravděpodobnější je opak: děti jsou skleslé, zklamané z konce prázdnin a ze školy mají spíše obavy.

 

 

Pořádek na stole, ve stole, v penále i v aktovce

 

"Děti vedeme k tomu, aby si daly do pořádku svá pracovní místa," řekla nám učitelka Eva Bartošová z Kladna. "Měly by si uklidit psací stůl, zkontrolovat, zda jim v penále nechybí pera, tužky, pastelky, fixy, gumy a pravítka. Tato činnost je zklidní a zaměstná," míní zkušená učitelka. Samozřejmostí je přechod na běžný režim všedního dne: děti chodí spát dřív a dříve vstávají. Prázdninové ponocování musí ustoupit školní realitě.

 

"Dbáme, aby si zkontrolovaly aktovky či batohy, podívaly se, v jakém stavu mají zásuvky u psacích stolů, vytřídily zbytečnosti a tím udělaly místo pro nové sešity, aby ořezaly tužky a pastelky a zabalily nové učebnice, pokud je už mají," radí paní učitelka. "Dále je přimějeme napsat seznam věcí, které jim ještě chybí, a  vyzkoušet si školní bačkory, tepláky, cvičební úbory. Pokud z nich dítě vyrostlo, je nejvyšší čas koupit nové."

 

Pomáhat se musí

 

"Půjde-li rodič v pondělí a v úterý do práce, připraví dítěti program. Je dobré obnovit drobné povinnosti a domácí práce, které dítě běžně plnilo během uplynulého školního roku: může dojít na malý nákup, zalít květiny, utřít prach," říká učitelka.

 

Nejvíce péče vyžadují prvňáčci

 

Rodiče nastávajících prvňáčků udělají nejlépe, vezmou-li si dovolenou, je-li to jen trochu možné. "Malé děti zklidňujeme procházkami, čteme jim knížky, případně využijeme široké nabídky probíhajících atraktivních akcí, které připravují pro konec prázdnin například zoologické zahrady," připomíná Eva Bartošová.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře