Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Naučit dítě spát ve vlastní postýlce není záležitostí jednoho večera. A nesnadný úkol to obvykle bývá jak pro děti, tak i pro rodiče.

Dítě nechce spát samo. PORADÍME, co s tím

aktualizováno 08.01.2011, 00:10 | 08.01.2011, 00:01 | Libor Popela/doma.cz/em

Naučit dítě spát ve vlastní postýlce není záležitostí jednoho večera. A nesnadný úkol to obvykle bývá jak pro děti, tak i pro rodiče.

Každá rodina má většinou svůj specifický problém, který u dětí řeší. Některé dítě má potíž odvyknout si od dudlíku, jiné si kouše nehty, další se zase nemůže naučit na nočník. Nejedni rodiče však řeší samostatné spaní svých ratolestí.

 

Dítě má totiž přirozenou touhu spát se svými rodiči na jednom lůžku, a není se čemu divit. Už od narození je mu usínání u matky a společné spaní příjemné, i ve spánku cítí matčin dech, teplo, navíc má blízko zdroj potravy ...

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Mé těhotenství je zázrak

Bilancujete? Hlavně si nenadávejte, spíše se chvalte


"Z výzkumů vyplývá, že miminka s matkou lépe spí a méně často pláčou, maminčina přítomnost je pro ně uklidňující. Dostavuje se pocit bezpečí, což je pro děti v této fázi věku nezbytnou základní jistotou. Společné spaní také brání pocitům osamělosti miminka, které může zažívat dítě spící v oddělené postýlce,“ vyjmenovala psycholožka Jana Skálová.
 

 

Jenže když je dítě starší, může přijít období, kdy rodičům začne přítomnost dítěte v manželské posteli vadit. Mohou si stěžovat na to, že se méně vyspí, že ráno bývají nevyspalí. Což zvláště u pracujících partnerů může být problém, neboť hrozí pokles pracovní výkonnosti.

 

Od šesti měsíců věku může spát samostatně

 

Oba partneři pak mohou mít potíž s tím, že dítě ve společné posteli může narušit jejich manželské soužití. A tak nezbývá nic jiného, než naučit dítě spávat samostatně. "To jde relativně dobře zhruba do šesti měsíců věku dítěte. Čím je ale dítě starší, tím hůře se spaní odděleně učí,“ upozornila Skálová. Rodiče by tak neměli propásnout vhodný okamžik, kdy dítě do samostatné postýlky na noc ukládat.

 

PSALI JSME:

Nemá nohy, přesto je "mámou" pro 130 dětí

Jak přimět dítě, aby si přestalo cucat palec

 

Vysvětlit tříleté dceři, že už s mámou spát na jedné posteli nebude, totiž není žádný med. Mějte na mysli, že dítě se nemá učit spávat samostatně, když prochází zátěžovým obdobím. Tím může být příchod nového sourozence do rodiny, nástup do školky, stěhování, odchod matky do zaměstnání, nemoc.

 

Dítě v tu dobu neučíme nic dalšího

 

Také by se v tu dobu nemělo učit další pro něj těžší dovednosti, například chození na nočník. To vše může učení samostatného spaní znesnadnit, zpomalit. Pro návyk samostatného spaní u kojeného dítěte platí, že by ho maminka měla ukládat do postýlky bdělé, tedy aby ho takzvaně neukojila.

 

Pokud ho bude už od samého začátku uspávat tím, že jej "ukojí“ až do hlubokého spánku, dítě ani nebude mít příležitost vybudovat si jiné usínací mechanismy, které by mu později pomohly usnout bez kojení. A bude si je také hůře a pomaleji osvojovat, čímž se učení samostatného usínání stane těžším.

 

Důležité jsou každovečerní rituály

 

Neméně důležité jsou každovečerní rituály, podle kterých dítě pozná, že se blíží čas spánku, nikoliv aktivity a hraní. Rituály by měly být uklidňující, s uvolňující atmosférou, tedy žádná polštářová bitva. Dítě by mělo chodit spát ve stejnou dobu, na stejném místě a ve stejném sledu událostí.

 

 

Například pohádka v televizi na dobrou noc, koupání, čištění zoubků, povídaná pohádka na dobrou noc či ukolébavka a závěrečné pomazlení. Dítě díky tomuto zritualizovanému pořadí událostí pozná, že čas aktivity se chýlí ke konci a že nastává čas odpočinku. A usíná snadněji.

 

Pomůže také plyšák

 

Ke snadnějšímu usínání pomůže i oblíbená hračka či ještě častěji plyšák, kterého má dítě s usínáním spojeného. Mívá plno mazlivých označení jako myšánek, plyšánek, uspávánek, šašulka, fafánek a jiné. U velmi malého dítěte lze použít i část oděvu maminky, třeba šátek, ze kterého dítě cítí matčinu vůni. Matka je tak pro něj stále přítomna.

 

Metoda postupného nácviku

 

Pokud tyto přirozené metody na dítě nezaberou a dítě stále vyžaduje spaní s rodiči na jedné posteli, lze použít i další techniky. U rodičů oblíbená je třeba tzv. Estivillova metoda, která spočívá v postupném nácviku.

 

Rodiče dítě pomocí popsaných rituálů nachystají k spánku a po uložení do postýlky vysloví klidným a rozhodným tónem například: "Janičko, maminka s tatínkem tě chtějí naučit spinkat samotnou. Máš svoji postýlku, v ní medvídka a tvoji oblíbenou panenku, tak se s nimi hezky vyspinkej.“

 

Tuto magickou formulku by rodiče měli před prvním odchodem z místnosti zhruba po půl minutě zopakovat. Pokud dítě po odchodu rodičů začne plakat, následuje návrat do místnosti se stejnou větou. Intervaly, ve kterých se rodiče (nebo rodič) do pokojíku vracejí, se vždy o něco prodlužují. Důležité v tomto případě je nekřičet, nehubovat, ale klidným a láskyplným tónem říkat popsané věty. A vytrvat.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

NatasaZ 20:00 26.10.2017
U nás to bylo podobné, malý neměl problémy usnout v náručí, ale jakmile jsem ho položila do postýlky, vzbudil se a začal brečet. Průlom nastal až v momentě, co jsme mu koupili tenhle kolotoč - https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-pro-nejmensi/... . Vychází z toho taková uklidňující hudba.. někdy si říkám, že ho jednou začnu používat i já :D
Beáta 11:59 30.09.2015
Dobrý den , tak tedy to s 12 letým chlapcem který spí s rodiči je opravdu extrém!!! A jáse užírám tím, že syn který teď dostal k 2 narozeninám krásnou sestavu do pokoje ze žluté haly ale zatím se tam nijak nehrne. Spí s námi v posteli a mě ani manželovi to nevadí, dokonce manžel je ten který to pořád oddaluje stím, že malého vidí jen večer, tak si ho chce aspoň večer užít...A podotýkám že máme zdravý manželský vstah včetně toho intimního, dítě v posteli nám žádné překážky neklade...Nejspíš budu muset aplikovat metodu postupného odlučování. Nejdřív ho tam skusím uspat a když tam nebude chtít být nebudu to hrotit budu to skoušet každý den a určitě příjde na to že nový pokík je super ne?
Tina 23:12 03.07.2015
A co mám dělat s 12-letým klukem, který neumí spát sám? I přes to že má svůj pokoj spí s maminkou v ložnici, u nás (u otce) má taky svůj pokoj a přesto spí bud s babičkou nebo s otcem (o prázdninách) když má jít spát sám do pokoje dělá strašný cirkus. Já mám 8 letého syna a od mala je zvyklí spát sám v pokoji, proto, je to pro mě nepochopitelné a hrozně mě to točí. Kluk je větší než já, pomalu váží víc než já hraje si na frajera, ale jak má jít spát sám, je to usmrkané děcko. Nemáte někdo podobnou zkušenost? Zajímalo by mě totiž jak dlouho to bude ještě trvat než bude spát sám!
Kati 13:38 31.07.2013
Také řešíme tento problém, dceři je šest a během noci mi je schopna přijít zpátky do ložnice i třikrát. Má svůj pokoj a my s partnerem ložnici. Kvůli jejím potřebám jsme si i vyměnili pokoje aby ona měla velký prostorný pokoj na hraní a my pouze malou ložnici na spaní. Bohužel nic nepomáhá.
irenn 06:29 08.03.2011
Dobrý den, potřebovala bych poradit máme 4 letou dceru, ktera pěkně usíná ve své posteli,ale jakmile v noci procitne ihned jde k nám do postele jak tohle odnaučit, když ji chci uložit zpět nemůže usnout a příjde zase a lehne si třeba jen na kraj postele tiše.....Máme to stížené tím, že pokoj který obydlujeme je rozpulen na dvě části v jedne je ložnic v druhé pokojík.....
Věra 19:59 10.01.2011
Já bych měla jinýproblém jko malou jsem jí k sobe do postele nebrala jelikož jsem od 3 měsíce nekojila tak spinkala v postýlce a i sama usínala, to jí zůstalo ,ale teď jí jsou 3 roky pryč a stále si chodí lehat k nám do ložnice usne jako nic a když jí chci přenést tak se zbudí nebo o trochu později a příjde zpátky jako by se nechumelilo.Už jsem zkoušela si sní lehat do svý postele, ale když už se jí vážně chce spát veme polštář a jde.Jak jí dostat z manželské postele poraďte
Radka 20:53 08.01.2011
Podle me to nema se zoubkama nic spolecneho, jenom tezi ze situace, a vi ze kdyz zaplace, tak si ho maminka vezme do postele.
Ja mela ten problem ze od narozeni dcerka nechtela usinat sama v postylce do postele jsem ji brat nechtela prave kvuli tomu navyku. cely pul rok jsem ji uhoupavala utesovala a stale davala k prsu. odchazela jsem od ni max zdeptana. po tom pul roce jsem ji proste dala do postylky a nechala rvat, vzycky jsem tam prisla a uklidnila, intervaly jsem prodlouzila z 5min asi na 10. Bylo to dost tezky ale po hodine usnula a dalsi den uz to bylo naprosto v pohode, polozila jsem ji a sla pryc a mala ani necekla.
renata-j 20:17 08.01.2011
malá taky tahle usínala. Vzlykala, naříkala, ale musíš být tvrdá!!! Rve ti to uši,ale nic jiného nejde. Pokud malé rostly zoubky tak jsem si jí taky dávala do postele,ale pokud jí nerostou musí spát ve své, v noci to sice ještě nezvládáme,takže si jí dám do postele a až usne tak ji odnesu.
sjasinka 09:07 08.01.2011
Tak už od narození spinkáme ve své postýlce ale teď je malému 14 měsíců rostou mu už asi měsíc postupně zoubky a nechce sám usínat.Vždy ho položím do postýlky,hladím ho popřeji dobrou noc a odejdu v tu chvíli se spustí pláč který vydržím poslouchat max.5 minut pak se zvednu a vezmu si ho k sobe do postele kde ho uspim a následně přendám do postýlky.Poradíte mi nekdo jak ho to odnaučit?