Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přitom dotyčný neví, že byl ve svém rozhodování ovlivněn. Nová tajná zbraň na řešení partnerských konfliktů?

Dotyky ženské ruky mohou ovlivnit naše rozhodnutí

aktualizováno 17.05.2010, 00:30 | 17.05.2010, 00:00 | Korzo

Přitom dotyčný neví, že byl ve svém rozhodování ovlivněn. Nová tajná zbraň na řešení partnerských konfliktů?

Pouhé poklepání na rameno nebo uklidňující sáhnutí může ovlivnit chování osoby, jíž se dotkne ženská ruka. Potvrzuje to nový výzkum amerických odborníků.

 

Dotyk může mít například vliv na to, jestli se rozhodneme riskovat. "Je to velmi efektivní způsob, jak někoho ovlivnit v jeho rozhodnutí, aniž by měl pocit, že je ovlivňován," tvrdí profesor obchodu a marketingu Jonathan Levav z newyorské Kolumbijské univerzity a dodává: "Pokud jste lékař nebo obchodník, neměl byste zapomínat na tento druh komunikace."

 

Výsledky Levavova výzkumu byly zveřejněny v časopise Psychological Science. Součástí výzkumu byl pokus, kdy se mělo 67 mužů a žen rozhodnout, zda dostanou výplatu v hotovosti, anebo si vsadí na vyšší částku. Přitom se jich vědci - muži i ženy - dotýkali na ramenou a zádech.

 

Levav a jeho kolegyně Jennifer Argová z univerzity v kanadské Albertě zjistili, že pokusné osoby obojího pohlaví měly mnohem častěji sklony udělat riskantní rozhodnutí, pokud se cítili příjemně, a to zvlášť, když se jich dotýkala žena.

 

Během jiného pokusu se mělo 105 respondentů rozhodnout, zda na rok své peníze investují s čtyřprocentním ziskem, nebo jestli se rozhodnou udělat obchod bez záruky, že se jim investice vrátí. Opět se ukázalo, že ti, jichž se během rozhodování dotýkala ženská ruka, měli větší sklony k tomu vybrat si více riskantnější možnost.

 

Levav s Argovou se domnívají, že souvislost mezi pocitem klidu a ochotou riskovat souvisí s dávnými vzpomínkami, kdy jsme navazovali první mezilidské vztahy. "Obyčejné poplácání po ramenou, které má vyjádřit podporu, může evokovat pocity, jež se podobají pocitům bezpečí, jakého se nám dostávalo od matky, když jsme byli malými dětmi," uvádí se ve studii.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře