Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Možná vám to přijde předčasné, ale už teď si můžete vybírat svou letní dovolenou, a to na tzv. first minute. Jaké to má výhody a čeho se naopak vyvarovat?

Dovolená na first minute: Vyplatí se koupit ji už nyní právě vám?

Dovolená
zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com Dovolená
aktualizováno 19.11.2014, 10:08 | 19.11.2014, 10:08 | Doma.cz/Snídaně s Novou

Možná vám to přijde předčasné, ale už teď si můžete vybírat svou letní dovolenou, a to na tzv. first minute. Jaké to má výhody a čeho se naopak vyvarovat?

Katalogů cestovních kanceláří je na trhu velká spousta. Katalog vás musí oslovit, musíte všemu rozumět, dobře se orientovat v ceníku. Rozmyslet si kam na dovolenou chcete a co od dovolené očekáváte. Veškeré vaše představy sdělte pracovníkovi v cestovní kanceláři, aby vám s výběrem dovolené pomohl.

 

Jak se při výběru dovolené orientovat

 

Pokud cestujete s rodinou, bude nejlepší vybrat hotel, který je klubový a nabízí animační programy nejen pro dospělé, ale i pro děti. Hlavně velké cestovní kanceláře mají své klubové hotely s českými animátory, což vám velmi zpříjemní dovolenou. Pokud naopak vyhledáváte klid, můžete se zaměřit na nabídku hotelů, které jsou pouze pro dospělé, i takové jsou na trhu v nabídce.


Kde s výběrem začít


Na prvním místě vybrat tu správnou cestovní kancelář, která musí být pojištěna proti úpadku. Dejte na doporučení kamarádů i známých, také z internetových recenzí a diskusí je možné se lecos dozvědět. Zjistěte si o cestovce jak je dlouho na trhu a na co se specializuje.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kdy je dobrý čas pustit děti cestovat samotné a do světa?
Plánujete rodinnou dovolenou? Nevěnujte se jenom dětem, ale i SEXU
Sex na dovolené, i když máte děti


Vyplatí se pod vidinou levnější dovolené kontaktovat malé, bezejmenné cestovní kanceláře? "Já zastávám heslo nejsem tak bohatá, abych si mohla kupovat levné věci. Cena musí odpovídat kvalitě. A to platí i o dovolených. Velké cestovní kanceláře mívají daleko výhodnější podmínky, ceny, možnosti oproti malým cestovním kancelářím... Pokud jsou některé zájezdy opravdu extra až podezřele levné, je na tom něco velmi špatně. To byl problém většiny malých cestovních kanceláří, které také letos zkrachovaly. Některé zájezdy prodávaly pod cenou, a to samozřejmě nejde udržet dlouho. Malé cestovní kanceláře nemají takové rezervy. Pokud se specializují jen na jednu destinaci, která může mít v sezoně prodej, může to pro ni znamenat opravdu konec existence," vysvětluje ředitelka cestovní kanceláře Blue Style Lenka Berberi. A dodává: "Věřila bych zejména velkým cestovním kancelářím, které přijali tzv ITQ kodex, jehož obdoba je dlouhodobě používána ve vyspělých zemích západní Evropy. Tento systém pojištění je založen na transparentním a jednotném řešení reklamací služeb cestovní kanceláře."


Při výběru zájezdu si pečlivě prostudujte katalog, pokud vám něco není jasné, ptejte se. Pracovníci v cestovních kancelářích jsou tam od toho, aby vám s výběrem dovolené pomohli. Pokud vám někde dají do ruky katalog a řeknou vám, že vše co potřebujete vědět, tam najdete, je to špatně a běžte rychle pryč. Velké cestovní kanceláře pracovníky školí, posílají je na prohlídku ubytovacích kapacit, aby každý věděl, co prodává a mohl vám pomoci.

 


Kdy si dovolenou objednat, ať ušetřím


V průběhu prosince vycházejí katalogy všem velkým cestovním kancelářím a to je ta nejvhodnější chvíle, kdy vybírat zájezd. Zejména velké cestovní kanceláře nabízejí na prodej tzv. first minute, tedy na první chvíli zajímavé slevy, děti zcela zdarma, a navíc máte možnost vybírat si z nejširší nabídky. Zejména pokud se jedná o oblíbené hotely, tzv. bestsellery, určitě se nespoléhejte na last minute nabídku. Zájezdy na last minute mohou být sice cenově dostupnější, nicméně klienti již nemají možnosti si vybrat z tak široké nabídky.


Nyní je ta nejvhodnější doba, při koupi zájezdu můžete ušetřit mnoho tisíc korun a také využít zajímavých výhod. Některé cestovní kanceláře například nabízejí při koupi zájezdu na first minute možnost změny celého zájezdu d 8 dnů před odletem bez poplatků.


Je třeba také zmínit, že při sjednání zájezdů na first minute zpravidla máte i lepší podmínky v připojištění, pojišťovna může pokrýt spoluúčast na stornu až do výše 95 %. Zejména pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte se pojistit, protože si tak ušetříte spoustu nepříjemností. "Já sama bych na dovolenou bez pojištění nikdy nejela. Navíc částka za kvalitní pojištění, které cestovky nabízí, již v celkové částce za dovolenou již nehraje téměř žádnou roli..." dodává Lenka Berberi.

 

Balení
(Foto: oficiální zdroj)

 

Když nejsem spokojená, jak mám pak postupovat


Pochopitelně i to se může stát. První důležitá věc – kontaktovat bez odkladu svého delegáta a snažit se řešit svou nespokojenost, sdělit, co je bodem mé nespokojenosti. Nejhorší je danou věc řešit až na poslední chvíli, kdy už mám skoro po dovolené. Důležité je také umět pojmenovat a určit to, co mi vadí. Delegát následně pomůže při řešení – je-li na vině hotel, požádá např. o výměnu pokoje. Pokud danou záležitost nelze odstranit, pak je důležité sepsat reklamační protokol a uvést do něj reklamované vady. CK má na vyřešení maximálně 1 měsíc.


Kdy je nejvhodnější doba si vybírat dovolenou s dětmi?


Tou nejlepší dobou pro výběr dovolené, nejen s dětmi, je jednoznačně tato doba, kdy cestovní kanceláře vydaly katalogy a nastartovaly prodej zájezdů na "First Minute" (na první chvíli). Cestovní kanceláře se předhánějí ve výhodách, proč právě u nich koupit dovolenou. Cestovní kanceláře v letošním ruce opět připravily atraktivní nabídky pro rodiny s dětmi i pro páry. Například o službu "Dítě zdarma" je každoročně veliký zájem a hotely, včetně těch exponovaných termínů, se velmi rychle vyprodávají. Proto je opravdu dobré se rozhodnout rychle a svoji dovolenou si zarezervovat včas. Mimo jiné je v době prodeje na FM nejširší nabídka hotelů a termínů - včetně letních prázdnin, svátků, popřípadě termínů, kdy si zaměstnanci musí rezervovat čas pro svoji firemní dovolenou.Jakou destinaci zvolit pro dovolenou s miminkem?Určitě bych si vybrala například některý z řeckých ostrovů nebo Tureckou riviéru, Španělsko, Djerbu..., Tam je doba doletu cca do 2,5 hodin. Na palubě letadla dostanou děti do 2 let speciální stravu ve formě dětského menu. Posádka letadla ví dopředu, kolik má malých pasažérů na palubě, takže se nemusíte bát, že by váš kojenec zůstal o hladu. Starší děti pak mají nárok na menu stejné jako jejich rodiče. "Také bych dopručovala běhěm startu a přistání, pokud ještě kojíte, klidně kojit, neboť dítě přirozeně polyká, a tím předcházíte bolení oušek," doporučuje Lenka Berberi. O starší děti je postaráno stejně jako o jejich rodiče.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

eva 11:22 22.06.2015
Kam na dovolenou? Pronajměte si chatku nebo chalupu v některé z rekreačních oblastí na http://nemovitosti-reality.hyperinzerce.cz/inzerce...