Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V poslední době se magazín doma.cz intenzivně věnuje tématu domácího násilí.

Hrůzy domácího násilí. Radí odbornice z ROSY

Domácí násilí
zdroj: Mediafax Domácí násilí
aktualizováno 25.10.2012, 12:37 | 25.10.2012, 11:23 | doma.cz

V poslední době se magazín doma.cz intenzivně věnuje tématu domácího násilí.

Odbornice na slovo vzatá, socioterapeutka Zdena Prokopová, vedoucí SOS linky Rosa a místopředsedkyně občanského sdružení ROSA, zodpověděla v on-line rozhovoru desítky vašich dotazů. Některé byly utrápené, jiné naopak plné naděje - jsou mezi vámi dokonce i tací, kteří by rádi v boji proti domácímu násilí aktivně pomáhali.

 

SVĚŘTE SE:

 

DOMÁCÍ NÁSILÍ: Máte s ním zkušenosti? Pište!

 

Existují nějaká základní pravidla, jak se bránit domácímu násilí? Nějaké desatero? Tak zněl jeden z vašich dotazů. A odpověď Zdeny Prokopové? Důležité je nestydět se za násilí, neboť odpovědnost nese vždy pachatel. A vždy vyhledat pomoc, nesdělovat dopředu své kroky, které hodláte učinit,  násilnému partnerovi.

 

PTALI JSTE SE:

 

Ptali jste se na vše o domácím násilí

 

Domácí násilí
(Foto: Mediafax)

 

Neřešené domácí násilí narůstá a může být pak velmi nebezpečné.Důležité je vyhodnotit nebezpečnost násilného partnera a mít bezpečnostní plán, jak v situaci postupovat. Vždy se obrátit na profesionální odbornou pomoc. V případě hrozícího nebezpečí volat policii linku 158. Kontakty i informace naleznete na www.rosa-os.cz či www.stopnasili.cz .

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

VÁŠ PŘÍBĚH: Osm let ran a kopanců. Mám hrůzné následky!

VÁŠ PŘÍBĚH: Moji muži nešli pro ránu daleko

 

Čtenářka Michaela se zajímala, jak pomoci sousedce, která je zjevně obětí domácího násilí, ale nechce to přiznat. Přitom modřiny a otisky dlaní na tváři hovoří jasnou řečí. "Předejte jí prosím kontakty na SOS linku či organizaci, která v daném městě funguje. Kontakty naleznete na www.rosa-os.cz, podpořte ji, že bude-li to potřebovat, u vás najde podporu," radí Zdena Prokopová.

 

Domácí násilí
(Foto: Mediafax)

 

Není bez zajímavosti, že domácí násilí nezahrnuje jen bití. Za domácí násilí se totiž považuje i násilí slovní. "Manžel se mnou jedná ošklivě. Jsem s dětmi na mateřské, vzorně se o ně starám. Můj muž je každý večer v hospodě, vrací se kolem čtvrté ráno, pouští si v tu dobu schválně nahlas hudbu, abych nemohla spát. A je na mě sprostý, ale neuhodil mě," svěřila se čtenářka Líza.

 

"Ano, domácí násilí zahrnuje i psychické násilí - ponižování, zastrašování, vulgární nadávky, snižování, vyhrožování. Bohužel velmi často domácí násilí začíná právě psychickým násilím. Proto prosím situaci řešte, a vyhledejte pomoc," radí odbornice.

 

 

A co řekla o sobě? "Měla jsem to štěstí, že jsem nikdy nezažila domácí násilí, ale setkala jsem se s touto problematikou v manželské poradně v 90 letech, proto jsme to začaly s kolegyní studovat, vyjely do zahraničí a tuto práci děláme už 20. rokem. Věřím, že jsme mnoha ženám pomohly, a to nás těší. Zatím nemáme možnost někoho přijmout, ale lze se obrátit na náš e-mail - info@rosa-os.cz, situace se může časem změnit."

 
9 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře