Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Věk patří k faktorům, které sebevědomí a vnímání vlastní krásy u žen ovlivňují zásadním způsobem.

Jak být sebevědomá v každém věku

Dáma
zdroj: Thinkstockphotos Dáma
aktualizováno 20.10.2019, 00:00 | 20.10.2019, 00:00 | doma.cz

Věk patří k faktorům, které sebevědomí a vnímání vlastní krásy u žen ovlivňují zásadním způsobem.

Každá životní etapa přináší různé výzvy, ponaučení i očekávání – vlastní i společenská.


Máme pro vás praktického rádce, který ženám ve věku 20+, 30+, 40+, 50+ a 60+ doporučuje triky, jak se vyrovnat s možnými úskalími jednotlivých etap a užívat si spokojený a harmonický život v každém věku.

 

20+ Hledání své identity


Ženy mezi 20. a 30. rokem života hledají především samy sebe a své uplatnění ve společnosti. Čeká je mnoho výzev v podobě dokončení studia, hledání první práce nebo nového bydlení. Důležitý je také partnerský život a navazování nových kamarádských a pracovních vztahů. Mohou je přepadat stavy úzkosti a pochyby o sobě samé, svém vzhledu i svých schopnostech.

 


Rada: Přijměte se


Klíčem ke spokojenosti je ve věku 20+ přijmout plnou odpovědnost za sebe sama a svůj život. Překážky vnímat jako příležitosti, namísto boje se svými slabými stránkami rozvíjet silné, neporovnávat se s ostatními a naučit se mít ráda. Důležité je také cíleně pracovat se svým vnitřním světem: myšlenkami, náladami i pocity a vytvářet si životní optimistický nadhled. Víc než kdy jindy zde také platí jednoduchá rovnice – jakmile přijmeme sami sebe, přijme nás i okolí.


30+ Nové možnosti i povinnosti


Po 30. roce se ženy musí vypořádávat s celou řadou nových životních rolí a výzev jako stabilizace pracovního i partnerského života, výchova dětí nebo návrat do zaměstnání po mateřské dovolené. Starosti mohou přinášet také první vrásky nebo ztráta skvělé formy po porodu. To vše pak u žen 30+ ovlivňuje míru sebevědomí.

 


Rada: Nezapomínejte na sebe


Důležité je navzdory všem povinnostem najít každý den chvilku sama na sebe a nezapomenout se čas od času rozmazlovat. Jakýkoli cíl je dosažitelný, jen je třeba jej jasně definovat a jít za ním. Ženy po třicítce by se měly v prvé řadě zaměřit na veškeré své dosavadní úspěchy – vážit si sebe sama a nenechat sebou manipulovat. Podstatné je také nalezení rovnováhy v tom, kolik času věnují dětem a kolik partnerovi – vztah by rodičovskými povinnostmi neměl utrpět. V boji s pochybnostmi o kvalitě vlastního života pomůže společnost dalších žen, které se nacházejí ve stejné životní etapě.

 

40+ Krize středního věku


Po čtyřicítce obvykle nastupuje období zpětného hodnocení dosavadního života a sebevědomí se může octnout v konfrontaci s nastupující krizí středního věku. Výzvou je nejen zachování harmonické vazby vůči sobě, ale i druhým – v případě rozpadu manželství se nenechat touto stresující událostí zničit, ale otevřít se novým začátkům s novým partnerem. Sebevědomí může utrpět také větší náročností, již si vyžaduje zachování dobré fyzické kondice a atraktivního zevnějšku.

 

Naštvaná žena
(Foto: Profimedia)


Rada: Vyrovnanost a optimismus


Zásadní je uprostřed všeho neztrácet naději a optimistický přístup, v každé zkušenosti a každém člověku hledat skryté dary a světlé stránky. Pečovat o sebe s láskou a neztrácet kontakt s vlastním tělem, vnímat jeho signály a pracovat s nimi, zároveň tu ale být i pro své blízké a poskytnout jim potřebou podporu. Zaujmout vyrovnaný, přímý a vděčný přístup k sobě samé.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tomu neuvěříte! Proměna, která vám vezme dech a potvrdí, že věk je jen číslo!
Překvapivé výsledky výzkumu: V jakém věku máme nejlepší sex?
Super postava i ve zralém věku: na co si dát pozor?

 

50+ Změna životního rytmu


Ženské vnímání sebe sama po 50. roce může být ovlivněno jak přirozenými fyziologickými i psychickými procesy, které se v tomto věku projevují, tak změnou dosavadního životního rytmu způsobenou opuštěním společné domácnosti dospělými dětmi, nutností pečovat o stárnoucí rodiče nebo ztrátou partnera. Po profesní stránce je právě období mezi padesátkou a šedesátkou vnímané jako rozmezí k dosažení vrcholu kariéry.

 


Rada: Je čas pro seberealizaci


Tento věk je nejlepším časem pro seberealizaci. Zralost ženám nabízí skvělou příležitost, jak si naplno vychutnat vše, čeho s věkem dosáhly, ale i hledat a rozvíjet nové záliby. Je třeba docenit sebe sama, uvědomit si vlastní hodnotu a přijmout zodpovědnost za každé své rozhodnutí. Pečovat o zdraví a fyzickou kondici, stejně tak posilovat pouta s nejbližšími.


60+ Konfrontace s realitou


Na výši sebevědomí u žen po šedesátce působí celá řada faktorů. Může jít o přijetí nového, často nižšího, životního standardu na základě odchodu do penze – zároveň spojené s nečekaně vyšším množstvím volného času. Dále pak se mohou začít projevovat vážnější nemoci a nepříjemné zdravotní komplikace. Z hlediska emocí je nejrizikovější nutnost vyrovnat se se smrtí rodičů či partnera.

 

Důchodce
(Foto: Profimedia)


Rada: Žijte přítomností


Důležité je osvojit si ve věku 60+ umění žít přítomností. Vychutnávat si naplno chvíle trávené s vnoučaty, kamarádkami i jen tak – sama se sebou. Pro zachování dobré kondice se vyplácí pravidelně cvičit tělo i mysl, nestagnovat ani fyzicky, ani mentálně. Sebevědomí podpoří také péče o zevnějšek a rozvíjení vlastního osobitého stylu adekvátního věku. Tolerantní, moudrý a optimistický přístup je cestou ke skvělým vztahům i životní spokojenosti.


Rádce pro vás připravily v rámci Dove Academy Workshopu odbornice na téma ženského sebevědomí Mgr. Jitka Nesnídalová a PhDr. Tatiana Lesayová.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře