Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Už se vám nechce dohadovat nad každým kouskem oblečení, odpočítávat minuty odchodu do práce, zatímco se dítko provokativně válí na sedačce v punčoškách?

Jak oblékat dítě bez "nerváků"? Radí pedagožka

aktualizováno 02.05.2011, 09:41 | 25.04.2011, 00:01 | Zuzana Zaharowská/doma.cz

Už se vám nechce dohadovat nad každým kouskem oblečení, odpočítávat minuty odchodu do práce, zatímco se dítko provokativně válí na sedačce v punčoškách?

Vyzkoušejte několik tipů z technik efektivní výchovy dětí. Radí zkušená paní učitelka a zároveň maminka.

 

POVZBUZENÍ:
 

Dceru můžu povzbuzovat pokaždé, když se jí něco daří, a to vhodně zvolenou formulací věty “Popis, pocit, přínos”. Také přímo při oblékání to mohu použít: “Téééda, šup šup a kalhotky máš na sobě, tak ti to jde! A hned se nám půjde do školky veseleji” (vhodná forma pro malé dítko), nebo ji pořádně obejmout, když je oblečená.

 

PODÍVEJTE SE NA VIDEO:

 

 

LOGICKÝ DŮSLEDEK:
 

Logickými důsledky ukazujeme dětem dopad jejich chování namísto trestání, které odvádí jejich pozornost od toho, co udělaly. “Asi tě budu muset do školky zanést v dece a převlečeš se až tam, nebo tam snad budeš v pyžamu, protože já opravdu musím jít do práce, i když bych radši byla s tebou.” Pronášeno klidně, bez hněvu.

 

POZITIVNÍ MYŠLENÍ:
 

Musím se snažit zbavit obav z toho, že se dcera nebude chtít opět oblékat, a hlavně to nesmím pořád říkat ("Ach jo, to zas bude ráno!" - Neříkat!)

 

PODPORA POZITIVNÍHO CHOVÁNÍ:
 

Měla bych jít dceři příkladem a být oblečená dřív než ona, ne se oblékat, až bude jíst. Mohly bychom zkoušet oblékat se společně, vymyslet si na to písničku nebo básničku, pustit si k tomu písničku a být oblečené do konce písničky.

 

Omalovánky
(Foto: Oficiální zdroj)

 

PRAVIDLO:
 

Ke snídani mohou jít ti, kdo jsou oblečení. Důležité je vytvořit pravidla ohledně toho, kdy si chystáme oblečení, kam si jej ukládáme, kdy a kde se oblékáme.

 

REŽIM DNE:
 

Všední ráno vždy probíhá stejně, pokud je to možné. Ráno patří odchodu do školky, hrajeme si po školce.

 

Omalovánky
(Foto: Oficiální zdroj)

 

NASLOUCHÁNÍ:
 

V průběhu dne nebo i při oblékání: sednu si s dcerou (oční kontakt), mlčím, pokyvuji hlavou, příjímající zvuky (aha, ano, jo, hmm...), používám přijímající věty (tak to vidíš, takový z toho máš pocit...), pojmenuji pocit (asi jsi z toho věčného oblékání už otrávená) a nechám ji snít o řešení (nekomentuji její nápady- neoblékat se, nechodit do školky, chodit do školky v pyžamu ... ).

 

SDĚLOVÁNÍ:

 

Mám možnost vylíčit situaci několika způsoby:
 

Jedním slovem : ”Oblíkačka”
 

Popsat situaci: “Vidím, že to oblečení tady pořád jen leží.”
Já-sdělení: “Když se ráno nechceš oblékat, úplně mě to vytáčí, protože vím, že musím být včas práci a ty včas ve školce, a budeme tedy muset zase spěchat…”

 

POVÍDÁNÍ:
 

Cestou ze školky to s ní proberu.”Dneska ráno, to nebyl vůbec příjemný odchod do školky, to mě pak mrzí, že to nemáme pohodovější ... co by s tím šlo dělat?”

 

Bludiště

 

Povídat si můžeme ale také bez vzpomínání na předešlou situaci - jen vyjádříme, jak bychom chtěli, aby ráno probíhalo, proč se oblékáme, jdeme do práce atd.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Můj táta má milenku!

PĚT TYPŮ žen, které muži opravdu nenávidí!
 

Ač se to nezdá, největším prevencí je vždy práce na vzájemném vztahu, společná zábava, hry na dané téma a vlastní příklad.

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře