Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přimět dítě, aby přestalo cumlat palec u ruky, bývá složité. Metod existuje řada, závislost na cumlání je ale často velmi silná.

Jak přimět dítě, aby si přestalo cucat palec

aktualizováno 22.12.2010, 00:17 | 22.12.2010, 00:01 | Libor Popela/doma.cz/em

Přimět dítě, aby přestalo cumlat palec u ruky, bývá složité. Metod existuje řada, závislost na cumlání je ale často velmi silná.

Paleček v pusince, když usíná, když se dívá na pohádku v televizi, když je nervózní, když je samo. Paleček je napuchlý, mozolnatý, kůže ožužlaná, dítěti je to však jedno a vesele cucá dál.

 

"Naše čtyřletá Eliška je v cucání palce skutečně odborník a můžeme jí ho z pusinky vyndavat, jak chceme, vždy si najde cestu, jak si znovu ulevit. Nepomohlo ani pepření palce, ani zašití rukávů od pyžama. Pepř jí neodradil, závislost na palci byla silnější, a zašité rukávky před usnutím také nebylo těžké překonat,“ popsala maminka Marta z Prahy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Na Vánoce budu sama, manžel utekl s první láskou

JAK PŘEŽÍT VÁNOCE aneb 6 vánočních mýtů


Je třeba říct, že sání a cumlání je pro dítě do určitého věku naprosto přirozenou záležitostí. Sací reflex pomáhá dítěti po narození nalézt matčin prs a ukojit hlad. Když novorozenec či kojenec pláče, máma sama přistaví prs, který jej utiší, uklidní. A pokud není k dispozici prs, náhražkou se snadno stane prst.

 

Ústa jsou navíc velmi citlivým orgánem, sání tak dítěti přináší libé pocity. Konejší. Není proto divu, že se cucání palce některé děti nechtějí vzdát ani v pozdějším věku. V extrémním případě přetrvává až do dospělosti.

 


"Cucání palce je do určitého věku dítěte běžné a není zapotřebí proti němu zasahovat. Zpravidla samovolně vymizí do tří let věku dítěte, řada dětí palec v pusince navíc nevyžaduje vůbec. Může se ale stát, že cucání palce přetrvá i ve školním věku, to jsou však už spíše výjimky,“ uvedla psycholožka Jana Skálová s tím, že v takto pozdějším věku ale může mít nadměrné a dlouhodobé cumlání palce negativní dopady.

 

Může například způsobit deformaci prstu nebo potíže v postavení stálých zubů. Doporučuje se, aby dítě, které si rádo cucá paleček, se to odnaučilo nejpozději v průběhu předškolního věku. Metod, jak potomka odnaučit strkat si paleček do úst, je celá řada, vyzkoušet se dá i jejich kombinace. Platí, že čím starší a závislejší je dítě, tím to jde pomaleji a hůře. A že v případě neúspěchu jedné metody se dá samozřejmě vyzkoušet jiná.


Výměna palce za dudlík
 

V období do třetího roku věku dítěte lze cucání palce "vyměnit“ za dudlík. Dudlík je k tomuto účelu vhodně tvarován, nedochází k případné deformaci prstu. Dítě si také na dudlík obvykle rychle zvykne a nežádoucí jednání se vytratí. Potíž je, že rodiče mohou později řešit obdobný problém, a to odnaučit potomka cumlání dudlíku.

 

I to leckdy bývá nadlidský úkon, i když se obecně soudí, že odnaučit dítě cumlání dudlíku bývá snazší. Dudlík má však také svá úskalí. Nadměrné a dlouhodobé používání pryžové náhražky v pozdějším věku dítěte může vést k ochabnutí svalů, které se podílejí na motorice jazyka, dudlík obdobně jako palec může způsobit i potíže v postavení stálých zubů.

 

Postupné odnaučování
 

V tomto případě se rodiče postupně snaží zkrátit dobu, kdy dítě může mít palec v pusince, respektive kdy mu je tolerován. Pokud je zvyklé palec si pocucávat například při jízdě autem, při sledování pohádky v televizi a před usnutím, rodiče ho nejdříve mohou odnaučit cucat si palec v autě. V autě se palec prostě necucá, a je to.

 

Až se to odnaučí, lze postupovat dál. Obdobnou technikou se dá zvládnout i potlačování závislosti na dudlíku. To má však nespornou výhodu v tom, že dudlík lze dítěti odebrat, nicméně paleček má pořád při sobě.

 

Namísto cucání palečku hračka
 

Pokud je dítě starší a rozumnější, zkusit lze i výměna. Jestli touží po nějaké hračce, dobrá, může ji mít, ale něco za něco. Bude mít svoji hračku, ale upustí od cucání palce. Pokud dítě sezná, že hračka je dostatečně atraktivní, palce v ústech se snáze vzdá. Může se však stát, že hračka dítě brzy omrzí a za pár dní mu už nepřijde natolik lákavá, aby si palec opět nezačalo cucat. Nemluvě o tom, že cucat palec si může i tehdy, když ho nikdo nevidí.

 

 

Systém odměn
 

Pomoci od cucání palce může i systém odměn. Zabírá příslib návštěvy hradu, když palec v pusince nebude následující dva dny (těšit se může na rytíře), nebo kolotočů, zábavního parku. Také vyprávění krásné pohádky před usnutím, ale za podmínek, že dítě vydrží bez cucání palečku celý den, a podobně.

 

Pepření a speciální lak
 

Palec lze dítěti jednoduše opepřit. Pálivá chuť pepře by dítě měla od cucání palce rychle odradit. Obdobně by mohl zabrat i hořký lak, který se používá proti okusování nehtů, ale lze jej použít i v tomto případě. K dostání je v lékárnách.

 

Začarování palečku
 

Když nepomůže pepření, mohou pomoci čáry a kouzla. Paleček lze před dítětem začarovat tak, aby nechutnal. Zaklínadlo proneseme náležitým tónem a paleček posypama kouzelným práškem, což může být znovu pepř. A dítěti je třeba zdůrazňovat, že paleček je začarovaný a že by ho pálila pusinka, kdyby ho zkoušelo cumlat.

 

Na noc rukavice
 

Na noc se dají použít i chlupaté rukavice, to aby dítě nelákalo strkat si paleček do úst při usínání nebo během spánku. Vzhledem k tomu, že rukavice je možné snadno sundat, někteří rodiče volí i variantu přišití rukavic k rukávkům pyžamka. Rukavičky lze samozřejmě nosit i přes den. Děti je přijmou lépe, pokud jsou začarované, třeba aby léčily.
 

 
8 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře