Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máme doma prvňáčka! Z tohoto faktu bývají nervózní jak děti, tak rodiče. Jak zmírnit nervozitu na minimum? Ptali jsme se zkušených učitelek.

Jak připravit prvňáčka na to, že je škola za dveřmi

Děvče
zdroj: Thinkstockphotos Děvče
aktualizováno 20.08.2014, 10:21 | 20.08.2014, 10:20 | doma.cz/em

Máme doma prvňáčka! Z tohoto faktu bývají nervózní jak děti, tak rodiče. Jak zmírnit nervozitu na minimum? Ptali jsme se zkušených učitelek.

Poslední předprázdninové dny je třeba využít k přípravě na školu, radí pedagogové. Je dobré si v klidu cestu do školy znovu projít, i když jste ji třeba procházeli už několikrát. Neboť příprava dětí na školu bývá dlouhodobým procesem, kdy už se děti z nejvyšších ročníků mateřských školek chodí dívat na to, jak se prvňáčci učí ve škole.

 

Je-li váš budoucí prvňáček extrémně úzkostlivý, pak neopomeňte co nejdříve jít za jeho paní učitelkou a raději ji na přecitlivělost žáčka upozornit. "Velice klidně znovu pohovořte i s dítětem," nabádá zkušená učitelka Eva Bartošová. "Zdůrazněte, že během prvního školního dne maminka bude ve třídě přítomna, což je dnes už naprosto běžné."

 

Co úzkostlivému prvňáčkovi říci, aby se cítil lépe:

 

"Pohádky, které jsme ti doteď četli, si budeš umět během několika měsíců už přečíst sám. Budeš se umět podepsat jako se podepisují dospělí, napíšeš svůj první dopis babičce."

 

Má-li staršího sourozence: "Podívej, jak to bráška bezvadně zvládl, jak už krásně čte a píše, jak se v dalších třídách naučil víc a víc."

 

Jak mu popíšete první školní den: "Ve třídě s tebou budou táta s mámou, nebudou jen čekat před školou, nebudeš tam sám. A také ve škole zcela jistě nezabloudíš, paní učitelka s tebou a ostatními dětmi školu projde a ukáže vám, kde jsou záchody, kde jídelna, šatna a tělocvična."

 

Jak se postarat o to, aby váš potomek prožil poslední den před nástupem do školy bez nerváků?

 

"Postarejte se, aby večer byl mimořádně klidný," radí paní učitelka Eva Bartošová. "Dítě by rozhodně mělo jít v klidu a včas spát a vy si dopředu promyslete organizaci rána. To by samozřejmě mělo proběhnout v naprostém klidu, raději zapomeňte, že existují slova jako: Dělej či pospěš si. Po celé ráno dítěti v klidu odpovídejte na jeho zvídavé otázky a neustále zdůrazňujte: Maminka s tebou půjde až do třídy, nemusíš se bát, počká na tebe. Dítě musí cítit, že v tom není samo, že to rodina prožívá s ním," zdůrazňuje zkušená učitelka. "Největší chybou, které by se mohl rodič dopustit, by bylo školou dítě strašit."

 

PRVŃÁČEK - 1
(Foto: theworldgeography.com)

 

Očima paní učitelky první třídy 10. ZŠ v Kladně Věry Chmelerové:

 

"Poprvé se setkávám s rodiči budoucích prvňáčků už v červnu, kdy míváme úvodní třídní schůzku. Seznam věcí dostávají rodiče poměrně malý, protože už několik let dostáváme od státu dotaci, dříve se jí říkalo pastelkovné. Z toho škola pořizuje dětem základní vybavení. A tak v této chvíli už sedím před nazdobenými lavicemi, kde jsou na každém místě tempery, vodové barvy, pastelky, olejové barvy, pět štětců, lepidlo, pero, drahé tužky a pracovní sešity. To aby toho na rodiče nebylo příliš. Pořídí tedy dítěti jen aktovku a pár drobností."

 

Co by mělo dítě znát a umět, než vejde do školní budovy:

 

"Je důležité, aby byl prvňáček na školu připravený a v co největší pohodě," míní paní učitelka Chmelerová. "Měl by být takzvaně, s nadsázkou řečeno, samoobslužný, to znamená zvládat základní hygienické návyky: umývat si ruce, dojít si na záchod, vysmrkat se. To pro začátky stačí a to ostatní se za ten rok naučíme."

 

ČTĚTE TAKÉ:

Blog zoufalého otce: Nakupujeme školní výbavu

Blog zoufalého otce: Má se dcerka kamarádit s Mohamedem?

Blog zoufalého otce: Nechápu školní řád!

 

Večer a ráno před:

 

"Odpoledne v den před nástupem do školy doporučuji jít na hezkou vycházku. Večeře by měla být lehká, dobře stravitelná, večer je třeba uložit dítě do postele včas. A také doporučuji včas ráno vstát, aby nebyl stres, pěkně s předstihem, ne na poslední chvíli. Aby dítě přišlo do školy a mělo možnost výběru vytouženého místa v lavici."

 

Dítě ve školce
(Foto: isifa/Lidové noviny/Viktor Chlad)

 

Významný a slavnostní den, kamery vrčí...

 

"Rodiče si na nástup dítěte do školy často berou den dovolené, je to významný den, taková malá slavnost," míní Věra Chmelerová. "Rodiče jsou ve třídě přítomni po cellou dobu s dětmi. Vrčí kamery, každé mé slovo je zaznamenáno," žertuje učitelka. "Po hodině děláme třídní schůzku, kterou mívají vyšší třídy až v průběhu září, využívám toho, že rodiče mají ve většině případů den volna."

 

ČTĚTE TAKÉ:

Šikana na vzestupu! Rady pro rodiče
Pomoc, náš prvňáček se ještě pořád počůrává!
Mobil malým dětem: ANO, ČI NE?
Nezapomínejte na svačiny do školy

 

Nepláčí

 

"První školní den děti přicházejí s prázdnou aktovkou a přezůvky si nenosí, první školní den se to toleruje. Dostanou od zástupce Magistrátu krásné pamětní listy a dostanou i nádherné omalovánky. Nepláčí, to je naprostá výjimka. Prostředí totiž už znají, protože spolupracujeme se spádovou mateřskou školou, kdy během posledního roku dětí ve školce se tyto dětičky po domluvě chodí dívat do prvních tříd. Anebo mají rodiče možnost školu navštívit v rámci dnů otevřených dveří, bývá to před zápisem do prvních tříd, tedy někdy koncem ledna. V ten den se mohou rodiče i s dětmi účastnit výuky celé jedno dopoledne."

 
10 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Radka 11:59 06.09.2017
Dobrý den, já tak sedím v práci a u oběda přemítám o tom, jak se má můj tobík třetí den ve škole, jak to šechno zvládá, zda bude spolupracovat jak má, dokáže poslouchat paní učitelku... Co se týká jeho těšení do školy tak jsem to s malým měla podobné, těšil se do školy a aktovku jsem ho nenechala vybírat samotného, ale vybrala jsem ji taky od stilu a navíc jsem tam nakoupila od kufříku přes penál až po desky a zástěru...Je zatím moc spokoený, jak s výbavou tak se školou, dnes měl poprvé aktovku naplněnou učebnicemi a sešity a včera jsme vše obalovali, nopovím vám tak docela legrace! Každá knížka jiná, sehnet obaly nadlidský úkol!
mirka 12:28 11.07.2017
Já jsem se snažila, aby se dcera do školy těšila. Takže jsme spolu dlouho vybírali aktovku, která by se jí nejvíc líbila - vyhráli to samozřejmě pejsci :) https://www.batohystil.cz/skolni-aktovka-best-frie... Měla už ji dopředu k narozeninám, tak jsme si spolu občas hrávali na školu. Velkou výhodou bylo to, že je klidná, vydrží u omalovánek nebo nějakým her a šla s ní do třídy její nejlepší kamarádka ze školky, takže hned bylo jasno s kým bude sedět. První den byla nadšená...párkrát jí sice na začátku káply slzičky, ale nebylo to nic hrozného a teď už má vlastně první rok za sebou. Uvidíme, jak to bude vypadat po prázdninách a jestli se to nebude opakovat. Přece jen dva měsíce prázdnin je dlouhá doba....jak já jim závidím :D