Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Neplacení alimentů maminkám je národním hitem! Kdo vám pomůže?

Jak se domoci výživného?

Finance
zdroj: Thinkstockphotos Finance
aktualizováno 30.05.2015, 00:15 | 30.05.2015, 00:15 | Doma.cz/trm

Neplacení alimentů maminkám je národním hitem! Kdo vám pomůže?

Statistiky v České republice, které se týkají rozvodů, jsou děsivé. Téměř každé druhé manželství skončí rozvodem. K tomu každé třetí dítě se narodí jako nemanželské. Pro matky samoživitelky se potom stávají alimenty velkou součástí finančního zabezpečení dětí.

 

Neplacení alimentů se dnes stává téměř národním folklórem. Tento problém postihuje především ženy, které se stávají samoživitelkami rodiny a všechny náklady spojené s obživou musí obstarat samotné. Partner se odcizí, přestane přispívat na svého potomka a pro řadu matek tak vzniká závažný problém. Kde vzít peníze na školu, kroužky, oblečení a další velmi nákladné aktivity už bývalé partnery nezajímá.


Jednou z mála variant, jak tyto závažné problémy řešit, pokud bývalý partner nereaguje na výzvu, je soudní řízení. To je ale velmi nákladné, protože zastupující právník stojí nemalé peníze. Většina maminek na takové řízení nemá prostředky a proto bývalým partnerům takové věci prochází. Můžete se ovšem obrátit i na exekutorské společnosti, které zoufalým rodičům samoživitelům nabízí mj. registraci zdarma.

 


"Výchova dítěte bez peněz je velice složitá a ve většině případů dítě poznamená. Tímto nemyslíme nemožnost koupit značkové oblečení, ale podstatné náklady na dětský rozvoj prostřednictvím sportu, vzdělání a poznání. Proto chceme pomáhat zodpovědným rodičům, kteří převzali odpovědnost za závazky neodpovědných protějšků a potřebují pomoci," řekl Martin Peka, zástupce jednoho z takových projektů.


Kde hledat pomoc?
* vymahani-alimentu.cz
* stop-neplaticum.cz
* ochrance.cz
* jakpostupovat.cz/vyzivne_vymahani.html
* kdejsitato.cz
* vyzivne.cz


Samotný proces je poměrně jednoduchý, rodič se zaregistruje na stránkách projektu a poskytne potřebné údaje. Zbytek už je v režii spolupracujících advokátů. „Všechny pohledávky a služby s tím spojené hradí naše společnost a rodiči tak zůstává plná dlužná částka," dodal Martin Peka. K tolik potřebným finančním prostředkům se tak dostanou i rodiče, kteří by si nemohli dovolit právní zastupování, protože je jejich rozpočet už tak napnutý.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Čím dál víc rodičů neplatí alimenty! Pomáhají až hrozby
Příběh Lenky (37): Můj ex neplatí alimenty. RADY
KONEČNĚ SE DOČKÁTE! Dluží vám partner alimenty? Dostanete je od státu!

 

I když rodič, který nemá dítě svěřené ve své péči, přispívá dle rozsudku soudu, po určité době nastává jiný problém. Jak děti rostou, mění se jejich potřeby. Zásadní zlom nastává zpravidla při nástupu na základní školu, při postupu na druhý stupeň základní školy, zahájení studia na střední nebo odborné škole, ale i třeba při zahájení studia na vysoké škole.


Zásadní změnou může být i změna zdravotního stavu dítěte, ale také například změna poměrů rodiče, který nemá dítě svěřené do péče, zejména jeho výdělečné možnosti. Je třeba mít na paměti, že dítě by se mělo podílet na životní úrovni obou rodičů, tedy i případně výrazně vyšší životní úrovni rodiče, které nemá dítě do péče svěřeno. „Obecně lze říci, že po třech a více letech od původního rozsudku o stanovení výživného by bylo dobré uvažovat, zda částka placená druhým rodičem je stále ještě odpovídající. Většinou se ukáže, že nikoli a to je chvíle, kdy je vhodné žádat o zvýšení výživného,“ podotýká Peka. Pokud se na tomto zvýšení rodiče nedohodnou, je zcela na místě požádat o ustanovení zvýšeného výživného soud. Opět se není třeba obávat vysokých nákladů a rizik. V případě nezletilých dětí se neplatí ani soudní poplatek, ani v případě neúspěchu náklady protistrany.

 
8 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

marty 21:46 06.07.2015
vtipné je také to ,že většinou ty peníze vůbec nedostávají ty děti ,ale ty tatínky ,hlavně dojí ty maminky a naopak ,kolem mne je spostapřípadů ,kdy dostanou alimenty a jdou večer někde pařit ,nebo se oháknout a to ,že jsou to peníze dětí nikdo neřeší a když pak ta druhá strana ještě přispívá hmotnými věcmi ,jako nákup oděvů ,pomůcek do školi a podobně ,je to vlastně špatně ,ten rozpočet jejich je napnutej ,ale většinou pro rodiče a ne vuůbec pro to dítě ,to z toho až na vyjímky nemá absolutně nic!!!!
kraken 18:41 01.07.2015
Je obdivuhodné, jak se neplatí výživné.67,5% z rozvodů připadá na žádost žen. 95,5% dětí je svěřeno do péče matky. Uplatněním střídavé péče by se placení alimentů z většiny odstranilo a děti by na tom hůře jistě nebyly. Z otců se stávají dojní volové :). Věnujte čas třeba tomuto tématu. Otec platí i nad rámec výživného, ale žádný zákon nevyjmenovává, které položky lze zahrnout do plateb, které se uznají jako platby dětem a které nikoli. Je to absolutně na libovůli jednotlivých soudkyń. Statisticky je více soudkyň, než soudců. Od 18let je dítě plnoleté. Musí odevzdávat všechny peníze alimenty mamince, či nikoli? Další téma...Je potřeba problém rozvádět?? :D