Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Smrt, ztráta blízké osoby je něco, co se týká každého z nás. Každý z nás nejednou v životě zažije smutek ze ztráty milované osoby. Jak se s takovou ztrátou vyrovnat, se dozvíte v následujícím článku.

Jak se vyrovnat se smrtí blízkého? Rady pro dospělé i pro ty nejmenší

Smutná žena
zdroj: Profimedia Smutná žena
aktualizováno 26.03.2016, 00:37 | 26.03.2016, 00:37 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Smrt, ztráta blízké osoby je něco, co se týká každého z nás. Každý z nás nejednou v životě zažije smutek ze ztráty milované osoby. Jak se s takovou ztrátou vyrovnat, se dozvíte v následujícím článku.

Každý člověk se ztrátou blízké osoby vyrovnává po svém. Přesto je prožívání takové ztráty těžší většinou pro dítě, než pro dospělého člověka. Prožívání ztráty blízkého je velmi individuální.

 

Někdo se uzavře sám do sebe a odmítá komunikovat s okolím, jiný se zahrne prací, aby co nejméně myslel na to, co se stalo, jiný vyhledává pomoc v prostředí rodiny a přátel, aby nebyl na smutek sám a nejhorší možností, kterou člověk může pro únik z takové situace zvolit, je útěk k alkoholu či drogám.

 

Spousta lidí se nedokáže smířit s tím, že smrt si nevybírá a že stačí pár minut a může být vše jinak, než doposud.

 

Důležité však je uvědomit si, že návykové látky ani uzavření se sám do sebe nejsou žádným řešením.

 

 

Je to právě podpora blízkých, ať už rodiny či přátel, co pomůže nejvíce udržet člověka nad vodou, když se cítí zrazeně a nešťastně z toho, že ho někdo navždy a nenávratně opustil.

 

Dalším výborným způsobem vysekání se ze žalu je dělat to, co nás baví, co nás naplňuje, něco, co zaměstná naše myšlenky, abychom nemysleli na to špatné, co se stalo.

 

ČTĚTE VÍCE:

Psychické potíže nás trápí stále víc
Rakovina prsu ničí nejen pacientku. Trpí i psychika blízkých
PRVNÍ POMOC při nevěře! Jak neskončit v blázinci?

 

Úžasnými pomocníky, kteří dokáží člověku zvednout náladu už svou samotnou přítomností, jsou rozhodně zvířata.

 

Je jedno, zda se jedná o dospělého či dítě, kdo zažil ztrátu, protože v obou případech je tímto problémem postižena celá lidská osobnost.

 

Proto je velmi důležité být s člověkem, který ztrátu zažívá, neopuštět ho v takové chvíli, stát při něm, snažit se ho podpořit, zabavit, obejmout.

 

Podělte se s námi o způsoby, kterými jste řešili ztrátu blízké osoby a pomozte tak těm, kteří se se svým smutkem nemohou vyrovnat.

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ivana 14:53 23.04.2019
ahoj,nejprve mi na rakovinu zemřela maminka,54 let,po ní táta mých dětí rakovina,47 let zemřel v náručí naší dcery,pak v mém náručí švagr rakovina 38let, je to už pár let,ale nikdy se s tím nevyrovnám,to nikdy nepůjde,nyní jsem i já vážně nemocná...
Jirka 12:08 02.04.2019
Kdyštak můj e-mail je: zirojira@seza
Jirka 11:03 02.04.2019
Ahoj mé jméno je Jirka a přesně na 1.Apríla mi umřel na rakovinu ( měl rakovinu, pak mi ji vyléčili, ale pak ji zase dostal a tu už ne vyléčili) kamarád Honza(17let), je mi 14 a nevím jak se s tím vypořádat, pár hodin jsem brečel a nemůžu na to zapomenout. Vždycky jsme chodily ven hrát frolbal( já, Honza, bratr a 2 jiní kamarádi), všichni jsme z téhle ztráty smutní. Prosím pomožte mi, co mám dělat.
Jiřina 17:23 17.02.2019
Mě před půl rokem umřel braška 42 let o rok starší než jsem já, rodiče se o nás nestarali tak jsme byli pořad spolu sami doma, chodili jsme spolu i do třídy skoro celou základku prostě jak dvojčata i stejně nás oblikali. Byl závislý na alkoholu a na to taky umřel. Mám výčitky z toho jak jsem to podcenovala a nepomohla mu nějak to řešit. Nešla jsem za nim do nemocnice, chtěla jsem počkat až mu bude lépe. V den, kdy jsem tam konečně chtěla jít, tak mi umřel bez rozloučení. Jsem z toho v háji. Stesk, výčitky nejraději bych umřela.
Luboš 15:01 14.12.2018
Lidičky,dneska ráno nám umřel táta.Bylo mu 68. Po zjíštění rakoviny se do měcíce ztratil a odešel. Přeji Vám hezké Vánoce a ať jste silní. A když už,tak si pamatujte,že v tom nejste sami.
MM 20:24 08.11.2018
Nám zemřel syn...bylo mu skoro 15 let. Byla jsem ve třetím měsíci těhotenstvi a pravě jsme jeli na dovolenou k moři....tam už jsme nedojeli....bylo to necekané.....ani nevím jak jsem to dokázala zvládnou...bolest ale zustává dál, myslím že nikdy nezmizí
Gábi 02:29 27.10.2018
Zítra to bude 11.let co navždy odešel taťka.Bylo mu 52,umřel ani ne do měsíce po zjištění nemoci (nádor vpravé ledvině-embolie plic) Během celého roku na něj myslím denně ale jak přijde 28.10. tak se to ve mě zlomí a ten smutek a bolest prožívám znova.Z jeho smrtí se nikdy nevyrovnám a i vím,že spousta lidí mi řekla-změnila si se,i když se usmíváš tak to nejsi ty.Kámošky táta je psycholog a ani on mi nedokázal pomoci.Takže s touto bolestí a ztrátou se budu užírat do té doby dokdy se s ním opět nesetkám.Mám mamku a vím,že další bolest a ztrátu neunesu.Tati chybíš mi a to strašně moc :-*
Hanka 12:49 12.07.2018
Zemřela mi maminka při autonehodě. Je to 12 let a stále nemůžu jít pustit a jít dál. Moc mi chybí. Je to těžké .
Pavlina 11:13 08.06.2018
Mě zemřela před třemi týdny maminka v 56.letech na rakovinu v mozku.Rok s nemoci bojovala,ale nakonec boj prohrála.Moje maminka byl a zůstane anděl,strašně se mi po ní stýská.S ní odešla i část mě.
Lenka 13:55 04.04.2018
Mě před 27 lety zemřel manžel zůstala jsem se synem sama a před rokem mi zemřel jediný syn srazil ho vlak.
Když zemřel manžel bylo to strašné.
Upnula jsem se na syna, který byl úžasný hodný a laskavý člověk.A když zemřel on tak mám pocit, že jsem v pekle horší bolest neznám, než když máma pochová své jediné ditě.
Je mi 51 a skončil mi život nežiji, ale přežívám.
A nevím jestli to vůbec vybojuji vím jediné, že by Honzík chtěl abych tady byla, ale bez něj to strašně bolí,moc se mi stýská a chybí mi.
1 2 3